2019 m. rugsėjo 22 d., sekmadienis

Karas nubraukė visą įdirbį


2014-02-12 "Lietuvos žinios"

Pa­sak Gru­zi­jos am­ba­sa­do­rės Kha­tu­nos Sa­luk­va­dzės, ša­lies spren­di­mas da­ly­vau­ti So­čio olim­pi­nė­se žai­dy­nė­se bu­vo su­nkus ir net vi­suo­me­nė­je ne­po­pu­lia­rus spren­di­mas. Am­ba­sa­do­rė ap­gai­les­tau­ja, kad Gru­zi­jos ge­ros va­lios ženk­lai be­veik ne­su­lau­kia ati­tin­ka­mo Ru­si­jos at­sa­ko.

- Gru­zi­jos spren­di­mas ne­boi­ko­tuo­ti So­čio žai­dy­nių bu­vo ge­ros va­lios ženk­las Ru­si­jai. Ar jis „at­si­pir­ko“?

- Tas spren­di­mas bu­vo su­nkus ir ne­ma­žai da­liai vi­suo­me­nės ne­tgi ne­priim­ti­nas.

- Ne­sun­ku tai su­pras­ti. Juk, pa­vyz­džiui, vie­nas deg­lo ne­šė­jų bu­vo pi­lo­tas, da­ly­va­vęs ka­re prieš Gru­zi­ją.

- De­ja, taip. Ir tai tik vie­nas iš ne­ga­ty­vių Ru­si­jos at­sa­kų į tai­kias Gru­zi­jos ini­cia­ty­vas. Gru­zi­jos te­ri­to­ri­jos te­bė­ra oku­puo­tos. Ru­si­jos pa­jė­gos ne­pai­so vi­sų įsi­pa­rei­go­ji­mų ir ne tik ne­si­trau­kia, bet to­liau tę­sia oku­pa­ci­nės li­ni­jos įtvir­ti­ni­mą. Nors Ru­si­ja ofi­cia­liai ne­kvie­tė į žai­dy­nes se­pa­ra­tis­ti­nių re­gio­nų va­do­vų, tai ne­daug pa­dė­jo - jie vis vien nu­vy­ko į So­čį kaip „pri­va­tūs as­me­nys“.

Vi­siš­kai ne­spren­džia­mas pa­bė­gė­lių klau­si­mas, o jų yra maž­daug pu­sė mi­li­jo­no. De­ja, Ru­si­ja tie­siog at­si­sa­ko apie tai kal­bė­ti.

Vis dėl­to, kal­bant apie san­ty­kius su Ru­si­ja, šio­kios to­kios pa­žan­gos pa­siek­ta. At­si­gau­na kul­tū­ri­nis bend­ra­dar­bia­vi­mas, po tru­pu­tį leng­vė­ja su­si­sie­ki­mas, ma­žiau tai­ko­ma pre­ky­bos ap­ri­bo­ji­mų – ru­sai vėl ga­li įsi­gy­ti gru­zi­niš­ko vy­no. Ta­čiau tuo pat me­tu oku­pa­ci­ja ne­nu­trau­kia­ma, o vie­ša Ru­si­jos re­to­ri­ka iš­lie­ka ne­ga­ty­vi.

- Be­je, Ru­si­ja žai­dy­nių lai­ko­tar­piu, kaip tei­gia­ma – lai­ki­nai, iš­plė­tė „sau­gu­mo zo­ną“ į Ab­cha­zi­jos te­ri­to­ri­ją.

- Šis veiks­mas vi­siš­kai ne­bu­vo de­ri­na­mas su Gru­zi­ja, nors mes siū­lė­me Ru­si­jai kar­tu už­ti­krin­ti sau­gu­mą re­gio­ne per olim­pia­dą. Ma­nau, ir pa­tys ab­cha­zai nė­ra la­bai pa­ten­kin­ti to­kiais Ru­si­jos veiks­mais. Be­je, ru­sa­kal­bia­me So­čio žai­dy­nių tink­la­la­py­je vie­na ab­cha­zų spor­ti­nin­kė „kil­di­na­ma“ ne iš Ab­cha­zi­jos, o iš Ga­lio – Ru­si­jos. Vie­nas žy­mus ab­cha­zų žur­na­lis­tas la­bai taik­liai api­bū­di­no Ru­si­jos veiks­mus: kai Mask­va pri­pa­ži­no Ab­cha­zi­jos „vals­ty­bę“, iš tie­sų ji ne­te­ko ne­prik­lau­so­my­bės.

- Pre­zi­den­tas Mi­chai­las Saa­kaš­vi­lis tei­gė su­sig­rą­žin­siąs se­pa­ra­tis­ti­nius re­gio­nus kel­da­mas Gru­zi­jos ge­ro­vę. Ar da­bar­ti­nė vy­riau­sy­bė tu­ri pla­ną, kaip tai pa­da­ry­ti?

- Vis­ką pa­kei­tė 2008-ųjų ka­ras. 20 me­tų tru­kęs dia­lo­gas, vi­sas įdir­bis bu­vo tie­siog nu­brauk­tas. Ga­li­ma sa­ky­ti, pra­de­da­me iš nau­jo. Sten­gia­mės de­mons­truo­ti ge­rą va­lią, mė­gi­na­me at­kur­ti sa­vi­tar­pio pa­si­ti­kė­ji­mą. Kar­tais da­bar­ti­nė vy­riau­sy­bė net kri­ti­kuo­ja­ma už per­ne­lyg švel­nią po­zi­ci­ją. Bet ku­riuo at­ve­ju mes lai­ko­mės tai­kaus kur­so. Iš es­mės Gru­zi­jos po­zi­ci­ja ne­si­kei­čia – sie­kia­me dia­lo­go ir pa­si­ti­kė­ji­mo.

- Pa­dė­tį tu­rė­tų pa­ge­rin­ti Gru­zi­jos eu­roin­teg­ra­ci­ja.

- Pa­dė­tis yra ne­vie­na­reikš­miš­ka. Pa­vyz­džiui, sie­kia­me pa­leng­vin­ti vi­zų re­ži­mą su Ru­si­ja, bet tą pa­tį tu­rė­tų da­ry­ti ir Eu­ro­pa. Ki­taip Ru­si­ja tie­siog ga­lės nau­do­tis tuo kaip „minkš­tą­ja ga­lia“. Juk pa­pras­tam gru­zi­nų ūki­nin­kui bus nau­din­giau lais­vai vyk­ti par­duo­ti man­da­ri­nus į Ros­to­vą nei, tar­ki­me, į Eu­ro­pą, ku­ri vis dar at­sit­vė­ru­si vi­zo­mis. Aso­cia­ci­jos su­tar­ties pa­si­ra­šy­mas bu­vo la­bai svar­bus žings­nis, ta­čiau da­bar lau­kia­me rea­lių Eu­ro­pos Są­jun­gos veiks­mų.

Pa­na­ši si­tua­ci­ja ir dėl NA­TO - me­tų me­tais sie­kia­me na­rys­tės, bet taip ir ne­su­lau­kia­me kvie­ti­mo. Ma­tyt, ne­gau­si­me jo ir per ar­ti­miau­sią Al­jan­so vir­šū­nių su­si­ti­ki­mą. Gru­zi­jo­je apie tai net juo­kau­ja­ma – na­rys­tės NA­TO sie­kis yra lyg be­ga­li­nė mui­lo ope­ra.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą