Kodėl aš toks nepažangus?
2014-02-08 "Lietuvos žinios"
Ar skaitėte, gerbiamieji, tiek triukšmo sukėlusią vadinamąją „Lunacek ataskaitą“, kurią Europos Parlamentas priėmė šį antradienį? Aš – taip. Perskaičiau ją nuo a iki z. Ir nesupratau, kam apskritai reikalingas šis logikos nesubjaurotas dokumentas. O tada man toptelėjo, kad nesuprantu, nes esu nepažangus, o gal net ir atsilikęs! Pasidarė apmaudu: kodėl aš toks atsilikęs? Juk tame dokumente yra išdėstytos gairės, kurių ateityje turėtų laikytis visa pažangi Europa.
Gerai, kad dauguma europarlamentarų yra pažangūs. Juk jie ne šiaip kokie žmogeliai iš gatvės, o visų europiečių atstovai. Kai pats jau suvokiau esąs nepažangus, tikiuosi, kad tą patį suprato ir tie parlamentarai, kurie balsavo prieš minėtą pažangų dokumentą. Ir dabar jiems taip pat apmaudu ir gėda, kaip man.
Neįtikėtinai pažangus yra visas ataskaitos tekstas, bet kai kurie momentai verčia dar skaudžiau suvokti savo atsilikimo lygį. Pavyzdžiui, teigiama, kad reikėtų paisyti translyčių asmenų teisės į orumą ir fizinį neliečiamumą. Visą gyvenimą galvojau, kad tokią teisę turi kiekvienas žmogus ir kad tai turėtų būti savaime suprantama. Matyt, taip maniau todėl, kad esu nepažangus.
O kokių puikių pasiūlymų teikiama ataskaitoje! Cituoju: „valstybės narės, priėmusios teisės aktus dėl tos pačios lyties porų bendro gyvenimo faktinių santykių, registruotos partnerystės ar santuokos, turėtų pripažinti panašias nuostatas, priimtas kitų valstybių narių.“ Kaip pažangu, paprasta ir patogu: patiems net nereikia įstatymų rašyti! Suspaudinėjai pažangią „copy – paste“ klavišų kombinaciją ir jau tavo šalis nebe tokia atsilikusi.
Nemažiau pažangus ir siūlymas valstybėms visokeriopai prisidėti prie „eitynių už lygybę ir panašių renginių“ rengimo. Kai jau suvokiau savo nepažangumą, suprantu, kad tokios eitynės neabejotinai yra valstybinės reikšmės klausimas.
Ataskaitos įkvėptas Moterų teisių komitetas taip pat „ragina valstybes nares svarstyti, kaip pritaikyti savo šeimos teisę prie šiandien kintančių šeimos modelių ir formų“. Labai džiaugiuosi, kad ponios Lunacek dėka dabar suprantu, kaip siaubingai klydau manydamas, kad aš turiu šeimą, nes susituokiau su mylima mergina ir „ėmiau šliūbą“. Jau suvokiu, kad mano šeima yra ne kas kitas, kaip kintančių modelių ir formų objektas.
Labai nudžiugau pamatęs, kad neužmirštos ir vaikų teisės. Tuo taip pat pasirūpino Moterų teisių komitetas, manantis, kad vaikai galėtų turėti daugiau nei vieną tėvą. Iškart pamėginau įsivaizduoti... Grįžtu vieną dieną namo ir sakau žmonai: „brangioji, susipažink – atvedžiau antrąją mūsų vaikų mamą!“ Bet iškart su siaubu supratau, kad mano antroji pusė gali būti dar nepažangesnė už mane, todėl rizikuočiau gauti puodu per kaktą. Gal nebandysiu...
Visos ataskaitoje išdėstytos gairės yra skirtos ateičiai. Tai teikia vilties, kad gal ir tokie nepažangūs individai kaip aš dar spės pasivyti pažangos traukinį? Bet nerimauju, kad galiu būti jau dabar tiek atsilikęs, kad man tai nepavyks. Todėl gaila savęs ir kitų nepažangių europiečių. Kad ir tų prancūzų, su kuriais prieš 20 metų su jaunatvišku entuziazmu diskutavau apie vieningos Europos ateitį. Apie pažangą, kurią gali pasiekti tokias nuostabias ir gilias tradicijas turintis kontinentas. Kažkodėl mums atrodė, kad Europa tai – Atėnų Partenonas, Romos Koliziejus, Paryžiaus Dievo Motinos katedra ar Pažaislio vienuolynas. Pasirodo, jau tada buvome beviltiškai atsilikę atgyvenų garbintojai.
Todėl dar kartą dėkoju likimui, kad yra pažangių žmonių. Bet taip ir neįstengiu išmest iš galvos to apmaudaus klausimo: tai kur įvyko klaida? Kodėl aš toks nepažangus?
Komentarų nėra:
Rašyti komentarą