Ką mūsų kariai „pamiršo“ Afrikoje?
2017-02-20 "Lietuvos žinios"
Keliasdešimt Lietuvos karių vyks į Malį, kur dalyvaus Prancūzijos vadovaujamos tarptautinės karinės misijos operacijoje prieš su „Al Qaeda“ susijusias džihadistų grupuotes. Kaip LŽ sakė karybos apžvalgininkas Audrius Bačiulis, net ir nedidelis indėlis yra svarbus palaikant sąjungininkus konfliktų zonose.
Anot A. Bačiulio, nors šis Lietuvos kariuomenės indėlis į MINUSMA misiją yra gana simbolinis, Prancūzija vis viena džiaugiasi pačiu Lietuvos karių dalyvavimo faktu. 2014 metais Lietuva taip pat prisidėjo prie Prancūzijos vadovaujamos misijos Centrinės Afrikos Respublikoje, kai buvo nusiųstas transporto lėktuvas C-27J „Spartan“. Tuo metu Paryžiuje ši Lietuvos parama taip pat buvo gerai įvertinta.
Kuo daugiau valstybių dalyvauja – tuo respektabiliau atrodo misija.
Apžvalgininkas primena, kad Prancūzija taip pat teikia mums karinę pagalbą, jos karo lėktuvai jau 5 kartus buvo dislokuoti Lietuvoje ir dalyvavo Baltijos šalių oro erdvės apsaugos misijoje. Prancūzija taip pat įsipareigojo atsiųsti į Lietuvą ir antžeminių pajėgų, o tai – apskritai galima vadinti „auksine prancūzų dovana“, sakė A. Bačiulis, kuris nuo šios savaitės tapo LŽ apžvalgininkų komandos nariu.
Nors 30 Lietuvos karių dalyvavimas misijoje Malyje ir nėra didelė paspirtis prancūzams, bet A. Bačiulio teigimu, šis žingsnis svarbus ne tiek karybos, kiek karinės diplomatijos atžvilgiu. Prancūzija rengia karines misijas jos buvusiose kolonijose, šitaip keldama savo didvalstybinį prestižą, ir jai svarbi bet kurios šalies parama. Kuo daugiau valstybių dalyvauja – tuo respektabiliau atrodo misija.
Vladimiras Putinas yra sakęs, kad Rusijos pajėgų dalyvavimas Sirijos kare yra geriausios pratybos kariams.
Paklaustas, ar Lietuvos kariuomenė pakankamai aktyviai dalyvauja tarptautinėse misijose ir ar nereikėtų galvoti apie platesnį dalyvavimą, karybos ekspertas teigė, kad netrukus taip gali ir nutikti, nes visai tikėtina, kad teks sudalyvauti JAV vadovaujamos koalicijos veiksmuose prieš „Islamo valstybę“. JAV prezidentas Donaldas Trumpas ir valstybės sekretorius Rexas Tillersonas leido suprasti, kad tikisi aktyvesnės sąjungininkų iš NATO paramos.
Lietuvos kariuomenė, anot LŽ kalbinto eksperto, turi dalyvavimo kovinėse misijose patirties – Afganistane puikiai pasirodė mūsų Specialiųjų operacijų pajėgų kariai. Jų dalyvavimas sąjungininkų misijose yra vienas efektyviausių įmanomų Lietuvos indėlių. Eksperto teigimu, keleto pėstininkų siuntimas į tarptautines karines misijas nėra rimtas indėlis. Net ir vienas transportinis lėktuvas duoda daugiau naudos, sakė apžvalgininkas.
Lietuva į tarptautines karines misijas niekada nėra siuntusi gausių pėstininkų pajėgų, kitaip nei pavyzdžiui Gruzija. Tačiau, pasak A. Bačiulio, Gruzija siųsdama gausias pajėgas siekia kitokių tikslų – politinės paramos siekiui prisijungti prie NATO ir aukštos kariuomenės moralės palaikymo apskritai.
Vladimiras Putinas yra sakęs, kad Rusijos pajėgų dalyvavimas Sirijos kare yra geriausios pratybos kariams. Tačiau, pažymi A. Bačiulis, Rusijos karo aviacija Sirijoje veikia poligono sąlygomis, t.y. bepigu bombarduoti priešininką, kuris neturi priešlėktuvinės gynybos. Visai kitas reikalas, kai konflikte dalyvauja rusų pėstininkai ar tankistai. Jiems ši patirtis be abejonės yra reikšminga. Apskritai, anot A. Bačiulio, kariniai konfliktai mažose valstybėse visada yra gera proga įgyti patirties ir praktinių įgūdžių juose dalyvaujančioms didžiųjų valstybių karinėms pajėgoms.
Lietuva į tarptautines karines misijas niekada nėra siuntusi gausių pėstininkų pajėgų.
Kaip anksčiau jau pranešė LŽ, Lietuva antroje šių metų pusėje ketina siųsti į Malį apie 30 sausumos pajėgų karių. Jie prisidės prie Prancūzijos vadovaujamų tarptautinių pajėgų pastangų duoti atkirtį islamistų grupuotėms. Šiuo metu operacijoje MINUSMA tarnauja 4 Lietuvos karininkai, o netrukus prie jų prisijungs dar vienas. 2015 metais Seimas leido į šią operaciją išsiųsti iki 40 Lietuvos karių. Operacijoje šiuo metu dalyvauja apie 13 tūkst. karių iš daugiau kaip šimto valstybių.
Prancūzija 2018 metais žada atsiųs į Lietuvą kelis šimtus karių su sunkiąja kovine technika. Šis kontingentas papildytų mūsų krašte jau dislokuotą Vokietijos vadovaujamą NATO batalioną.
Komentarų nėra:
Rašyti komentarą