Slaptasis Vladimiro Putino blogio šaltinis
2017-02-13 "Lietuvos žinios"
Šis blogio šaltinis slypi ne KGB ir net ne Šaltojo karo epochoje, greičiau – Aleksandro Puškino aprašytuose Petro I-ojo laikuose, tvirtina „The Vanity Fair“ autorius Peteris Savodnikas.
Henry Kisingeris neseniai palygino V. Putiną su Fiodoro Dostojevskio personažu. Panašu, kad V. Putinas žavisi šiuo rusų klasiku ir tai neturėtų stebinti – joks kitas rusų rašytojas nėra sukoncentravęs tokio plataus jausmų spektro ir kultūrinės, dvasinės ir metafizinės galios, kuri vis dar pulsuoja ir posovietinėje Rusijoje.
Formaliai, dabartinė Rusijos istorijos epocha prasidėjo 1991 metų Kalėdų dieną, kai Michailas Gorbačiovas paskelbė apie SSRS pabaigą. Tačiau iš tiesų ši epocha neišsikristalizavo iki 1999 metų – antrojo Čečėnijos karo pradžios, sutapusios su V. Putino iškilimu į valdžios viršūnę. O gal net ir dar vėliau – 2003 metais – kai Novosibirske suimtas naftos Kompanijos „Jukos“ vadovas Michailas Chodorkovskis. Tą dieną V. Putinas pasiuntė aiškią žinią, kad baigėsi Boriso Jelcino laikai, kai silpną valstybės vadovą valdė gauja godžių ir savanaudžių „bojarinų“. Lig tol apsnūdusi, susikaldžiusi valdžia pakilo ir pareiškė, kad atėjo nauji laikai. Nuo tada Rusijoje ir už jos ribų keliami du klausimai: kur V. Putinas veda šią šalį ir ko jis siekia?
Kai amerikiečiai bando paaiškinti, kas jų nuomone yra blogai dabartinėje Rusijoje, jie neišvengiamai ima kaltinti Sovietų Sąjungą. Pavyzdžiui, jie mėgo sakyti, kad rusams patinka į akį traukiantys aprėdai, nes sovietų laikais jie tokių neturėjo. Arba kitas stereotipas: rusai nesišypso, nes, pripažinkime, jei kuris amerikietis būtų užaugęs Sovietų Sąjungoje – jis irgi nesišypsotų. Tokie paaiškinimai leidžia amerikiečiams pasijusti geriau – juk jie buvo „teisingoje istorijos pusėje“. Tačiau jie klysta. SSRS iškilimas ir žlugimas išpranašautas dar Petro I-ojo laikais. Šis valdovas XVIII amžiaus pradžioje, A. Puškino žodžiais, „iškirto langą į Europą“. Gal buvo dalykų, kuriuos Petras I-is darė teisingai: kopijavo Vakarus kurdamas modernią kariuomenę, primesdamas aristokratijai naują gyvenimo būdą ir suteikdamas savivaldą universitetams. Bet šis virsmas buvo žiaurus ir kruvinas – iš jo kilo nepasitikėjimo savimi krizė, verčianti nuolat abejoti, kokia gi turi būti Rusija.
Dėl šių dvejonių 300 metų po Petro I-ojo „ietis laužė“ dvi stovyklos – slavofilai, įsitikinę, kad viskas, kas yra rusiška yra iš prigimties gera ir vakarietiškos Rusijos šalininkai, norėję transformuoti imperiją į europietišką, liberalesnę, atviresnę ir pasaulietiškesnę valstybę. Rusijai trūko aiškiai apibrėžtos tapatybės, ji blaškėsi tarp savųjų rytietiško ir vakarietiško „aš“, taip ir negalėdama nuspręsti, kokia ji turi būti. XIX amžiuje, po revoliucijų Prancūzijoje ir Austrijoje bei Karlo Marxo manifesto paskelbimo, susipriešinimas tarp skirtingai Rusijos kelią įsivaizduojančių stovyklų paaštrėjo. Pokyčių troškimas buvo justi visoje Europoje, tačiau Rusijoje, kaip įprasta, jis prasiveržė su kur kas didesniu įtūžiu. Tai, kas turėjo būti laipsniškomis reformomis, virto smurtiniu nihilizmu. Kokie bebūtų buvę planuojami pokyčiai, pasirodė, kad jų per maža – viską reikėjo sugriauti ir pradėti nuo nulio.
F. Dostojevskis, daug keliavęs po Europą, tačiau ja nepasitikėjęs, atvirai niekino revoliucionierius. 1860 – 1870 metais jį tiesiog apsėdo Rusijos susipriešinimas su savimi. Keturi svarbiausi jo kūriniai („Nusikaltimas ir bausmė“, „Idiotas“, „Velniai“ ir „Broliai karamazovai“) buvo ne šiaip romanai, o distopiškas perspėjimas, kas nutiks Rusijai, jei ši negrįš prie savo tikrųjų „ikipetrinių“ šaknų.
F. Dostojevskis numatė, kad Rusija sunaikins save, slaptai arba beveik atvirai padedant Vakarams. Aiškiausiai šį savęs naikinimą parodo „Broliai karamazovai“. Romano veiksmas klostosi aplink Fiodoro Pavlovičiaus Karamazovo nužudymą. Vienas iš jo teisėtų sūnų – Mitia – apkaltinamas žmogžudyste ir pripažįstamas kaltu. Tačiau tikrasis žudikas yra Karamazovo psichiškai neįgalus pavainikis Smerdiakovas, o už jo – žmogžudystės užsakovas Ivanas – sėkmingiausias ir labiausiai vakarietiškas iš brolių karamazovų. Būtent Ivanas, perpildytas vakarietiškų idėjų, sugriauna savo šeimą (ir metaforiškai – Rusiją), o jos atstatymas tenka jauniausiajam broliui Liošai. Neatsitiktinai Ivanas yra pats religingiausias karamazovų šeimoje. Taigi, kelias į priekį iš tiesų pasirodo besąs kelias atgal – link senovinės rusiškos darnos, dvasingos bendruomenės, kuri slavofilų įsivaizdavimų ir neleidžia Rusijai sugriūti. Po daugelio metų pasirodo, kad tokia yra ir V. Putino Rusija.
Sovietiniai kataklizmai, vertinami per „Brolių karamazovų“ prizmę, yra ne posovietinės Rusijos negandų priežastis, o ta pati nelaimė vis dar persekiojanti Rusiją: identiteto krizė, kurią sukūrė vakarietiškasis Petras I-is. Iš to seka, kad paskutiniame praėjusio amžiaus dešimtmetyje Rusija naikino save – išpardavė naftos turtus, leido priešams iš NATO priartėti prie jos sienų – ir tik V. Putinui valdant ji vėl tapo savo pačios šeimininke.
Remiantis tokia logika, visa ko centre, žinoma, atsiduria V. Putinas, nors jis ir niekuo neprimena F. Dostojevskio sukurtojo Liošos. V. Putinas asmenyje sunku įžvelgti dostojevskiško gilumo požymių, o ir jo politika vargu ar remiasi rusiškų romanų pamokomis. Jis yra gangsteris, į bendrapiliečius žiūrintis taip, kaip tikras gangsteris žiūri į „paprastus mažus žmogelius“ – su užuojauta ir panieka. Bet V. Putinas taip pat yra ir rusas, ir jo mąstysenai taip pat būdingi plačias rusų mases persmelkiantys pykčiai ir viltys.
Jei H. Kissingeris buvo teisus, vis viena neaišku, kurį F. Dostojevskio personažų primena V. Putinas. Tačiau ne tai svarbiausia. Svarbiausia, kad F. Dostojevskis aiškiai skiria gėrį nuo blogio. Senoji Rusija yra gera, beveik vaikiškai tyra. Vakarai yra blogi. Ne tik todėl, kad yra konkuruojanti civilizacija ir ekonominis bei geopolitinis varžovas; Vakarai nėra tyri ir nuodingi rusiškam kraujui.
Dostojevskiškas lyderis žino, kad Rusija yra gėris, o Vakarais – blogis ir vienintelis būdas pasipriešinti Vakarams yra juos nugalėti, atskleidžiant jų blogį. Kuo daugiau Vakarų lyderiai, o ypač JAV prezidentai, kalba apie santykių su Rusija „persikrovimą“, tuo labiau dostojevskinis prezidentas jais nepasitiki. Jei kuris Rusijos prezidentas taip negalvoja, jis yra išdavikas, arba kvailys (kaip M. Gorbačiovas arba B. Jelcinas).
V. Putinui nereikia dar vieno žemės lopinėlio, žemės jam ir taip pakanka. Jo galutinis tikslas – visos Vakarų santvarkos destabilizacija. Amerikiečiams tai skamba neįtikėtinai, todėl, kad jų mąstymas nėra pagrįstas istoriškumu. Tai nereiškia, kad amerikiečiai visai neišmano istorijos, nors ir tokio „gėrio“ yra pakankamai. Tai reiškia, kad kategorijos, kuriomis amerikiečiai suvokia pasaulį, nėra diktuojamos praeities.
Rusija, kaip ir daugelis kitų šalių, yra istorinė valstybė, siekianti išsigydyti 400 metų senumo žaizdą. Savo džiaugsmui ji suprato, kad vaistą gali rasti savyje. Carai klydo, manydami, kad gali išlaikyti Vakarus „už durų“. Šios klaidos kaina – bolševikų revoliucija, Stalinas, badas, GULAGAS, Pasaulinis karas ir galiausiai – valstybės žlugimas, gyvenimo būdo, ekonomikos, išdidumo ir savo vietos pasaulyje pojūčio sunaikinimas.
V. Putina nesiruošia kartoti šios klaidos. Kai jo pajėgos bombardavo Alepą, tai darė ne dėl „Islamo valstybės“ ar Basharo Assado. Jis norėjo išplėsti Rusijos ir sumažinti JAV įtaką. Tokią išvadą prieiname, suprasdami, kad Rusijos įsitraukimas į karą Sirijoje netenkina jokių akivaizdžių jos interesų, tačiau suduoda smūgį JAV interesams. Ne pirmas sykis: V. Putino Rusija kuria chaosą kur tik gali ir tuomet stengiasi šį chaosą išnaudoti.Prisiminkime „užšaldytus konfliktus Moldovoje, Gruzijoje ir Ukrainoje.
Kai, kaip manoma, V. Putinas davė nurodymą įsilaužti į JAV Demokratų partijos serverius, jis nesiekė asmeninio keršto, kaip kad teigė Hillary Clinton. Kai V. Putinas padėjo skleisti melagingas naujienas apie kandidatus JAV rinkimuose, jis tai darė ne todėl, kad jam labai rūpėjo tų rinkimų rezultatai. Jis norėjo, kad dešimtys milijonų amerikiečių suabejotų jų šalies rinkimų teisėtumu. Juk V. Putinas visai nebuvo užtikrintas, kad Donaldas Trumpas būtų palankesnis Rusijai, nei H. Clinton. Atvirkščiai, D. Trumpas yra toks impulsyvus, kad turėtų kelti nerimą Kremliuje. Tačiau visiškai aišku yra tai, kad Rusijai naudinga, kai amerikiečiai praranda pasitikėjimą JAV demokratija, institucijomis ir žiniasklaida.
Visgi, D. Trumpas, kurio nevaržo jokie etikos kodeksai ir domėjimasis politinėmis teorijomis, siūlo V. Putinui puikias perspektyvas. Jis yra pirmasis JAV prezidentas, kuris sako norintis geresnių santykių su Rusija ir niekuo šių norų negrindžia. Tą patį sakė daug JAV prezidentų, tačiau jie visi vadovavosi sąlyga, kad geresni santykiai su Rusija turi atitikti JAV interesus.
D. Trumpui nereikia jokių sąlygų. Ilgą laiką ginami JAV interesai nėra jo interesai. Jis neatstovauja nei vienos tradicinės JAV vyriausybės formos. Kokie bebūtų jo norimi geresni JAV – Rusijos (tiksliau D. Trumpo – V. Putino) santykiai, kokie jie bebūtų dirbtiniai ir kokią grėsmę jie bekeltų JAV sąjungininkams Rytų Europoje, kiek jie beužvilkintų konfliktą Artimuosiuose Rytuose – nebeturi jokios reikšmės.D. Trumpą remiantys respublikonai tikriausiai nesuvokia, koks narciziškas yra dabartinis prezidentas – jiems derėtų skaityti kur kas daugiau rusų literatūros.
Komentarų nėra:
Rašyti komentarą