Gruzinai noriai naudojasi beviziu režimu, bet iš tėvynės neišsilaksto
2017-08-15 "Lietuvos žinios"
Prieš daugiau nei keturis mėnesius Gruzijos piliečiams atsivėrė Šengeno erdvė. Per šį laiką dešimtys tūkstančių gruzinų jau pasinaudojo teise laisvai keliauti po Europą. Kaip ir buvo galima tikėtis, kai kurie į Gruziją taip ir negrįžo, pažeisdami bevizio režimo taisykles, tačiau tokių būta palyginti nedaug.
Pasak Gruzijos ambasadorės Lietuvoje Khatunos Salukvadzės, tai rodo, kad gruzinai neturi noro išsivažinėti iš tėvynės.
– Kaip vertinate pirmuosius bevizio režimo mėnesius? Ar Gruzijai ir gruzinams jie buvo naudingi?
– Džiugina tai, kad šis mechanizmas puikiai veikia. ES ir Gruzija tikrai neprašovė sudarydamos šį susitarimą. Daugybė mano tautiečių pasinaudojo šia nauja galimybe jau pirmą dieną, o per pirmus tris mėnesius į Šengeno šalis vyko apie 55 tūkstančiai Gruzijos piliečių – dvigubai daugiau, nei per tą patį laikotarpį pernai. Džiaugdamasi galiu pažymėti, kad dauguma jų labai tvarkingai laikėsi bevizio režimo taisyklių, nes būtent dėl to labiausiai nerimavo ES prieš pasirašant šį susitarimą.
– Kai kurios ES šalys, prieš patvirtinant bevizį režimą gruzinams, skundėsi, neva dėl laisvo judėjimo režimo jos sulauks problemų dėl gruzinų organizuoto nusikalstamumo. Ar vėliau girdėjote daugiau pretenzijų iš šių šalių?
– Šių pretenzijų pro ausis nepraleidome – skyrėme papildomus policijos atašė ES valstybėse, artimai dirbame su tarptautinėmis teisėsaugos struktūromis – turime nuolatinę atstovybę Europole. Daugiau nusiskundimų dėl menamo „gruzinų mafijos“ antplūdžio nesulaukėme.
– Pasak statistikos, pirmaisiais mėnesiais dėl netvarkingų dokumentų į Šengeno valstybes negalėjo įvažiuoti vos daugiau nei 150 gruzinų. Atleiskite už tiesmukiškumą, bet mūsų įsivaizduojamas pietietiškas gruzinų charakteris vertė manyti, kad daug daugiau žmonių nekreips deramo dėmesio į visas reikalavimų detales.
– Prieš įsigaliojant beviziam režimui Gruzijoje buvo surengtos dvi informacinės kampanijos, skirtos išaiškinti gyventojams šio mechanizmo veikimą ir jo taisyklių nesilaikymo pasekmes. Kaip matyti, kampanijos tikrai buvo naudingos ir sėkmingos.
Gal ir keičiasi „pietietiškas“ gruzinų požiūris? (juokiasi, – aut. past.) Kai kelionėms vis dar reikėjo vizų, daugiau gruzinų vykdavo į ES šalis su netvarkingais dokumentais. Į bevizio režimo reikalavimus žmonės pažvelgė labai rimtai.
Bet kuriuo atveju, tokių pavyzdžių iš tiesų buvo labai mažai. Čia, Lietuvoje, turėjome vos porą atvejų, kai Gruzijos piliečiams nebuvo leista patekti į šalį.
– Iš 55 tūkstančių beviziu režimu pasinaudojusių gruzinų, apie 3 tūkstančius negrįžo į tėvynę. Jūsų nuomone, tai daug, ar mažai?
– Kaip matote, tai – nedidelis procentas. Be to, turiu pažymėti, kad nemaža šių žmonių dalis iš Šengeno valstybių galėjo keliauti į kitas šalis, kur Gruzijos piliečiams taip pat nereikia vizų ir tai nebūtinai reiškia, kad šie žmonės nebenori sugrįžti į Gruziją.
Taip pat galiu pažymėti, kad gruzinai nepuolė masiškai prašytis prieglobsčio ES šalyse – nepatenkame net į aktyviausių prieglobsčio prašytojų dvidešimtuką. Bevizis režimas šios tendencijos nei kiek nepakeitė.
Galiausiai, tai rodo, kad Gruzija keičiasi ir darosi vis patrauklesnė patiems gruzinams, kurie nenori išvažiuoti gyventi svetur.
Beje, vis daugiau kitų šalių piliečių nori apsigyventi Gruzijoje. Žinoma, sulaukiame ir daugiau turistų. Pirmojo šių metų ketvirčio duomenimis, Gruzijoje apsilankė 25 procentais daugiau lietuvių, nei pernai. Pastebime, kad kai kurie žmonės Gruzijoje apsilanko net kelis kartus per metus.
– Kokį poveikį visuomenei laisvas judėjimas daro plačiąja prasme?
– ES tvirtai užėmė pirmą vietą, kaip gruzinų kelionių tikslas. Tai taip pat ir svarbiausias mūsų prekybos partneris: nuo Laisvos prekybos susitarimo pasirašymo Gruzijos eksportas išaugo 44 procentais.
Laisvas žmonių judėjimas yra svarbus įvairiausiomis prasmėmis, įskaitant net ir politines. Užsimezga ir stiprėja asmeniniai ryšiai tarp žmonių, mūsų jaunimas vis geriau pažįsta Europą, lengviau mezgami verslo kontaktai, privalumų labai daug.
– Iš jūsų žodžių suprantu, kad bevizio režimo įvedimą galima pavadinti dar vienu istoriniu pasiekimu Gruzijos eurointegracijos procese. Koks tuomet kitas tikslas?
– Svarbiausia, ką mums duoda kiekvienas toks pasiekimas – mūsų šalis keičiasi geraja prasme. Įvykdėme daug reformų ir nenustosime jų vykdyti ateityje. Tolesni mūsų tikslai – glaudesnės politinės sąsajos su ES ir galiausiai – pilnavertė narystė. Šį rudenį Briuselyje vyks Rytų partnerystės susitikimas ir labai tikimės, kad Gruzijos pažanga bus deramai įvertinta. Drįsčiau teigti, kad šiuo atžvilgiu Gruzija yra aktyviausia tarp Rytų partnerystės šalių.
Visgi, ES taip pat buvo akivaizdžiai naudingas suartėjimas su Gruzija, todėl mūsų pažangą įvertinti būtų tiesiog natūralu. Tačiau net ir neišgirdę konkretesnių planų dėl mūsų narystės, tikrai nenutrauksime pokyčių proceso.
Komentarų nėra:
Rašyti komentarą