Gruzija patraukli ir be pagražinimų
2013-11-08 "Lietuvos žinios"
Lietuvoje su pirmuoju oficialiu vizitu lankėsi Gruzijos parlamento pirmininkas Davidas Usupašvilis. Net ir visiškai pasikeitus šalies vadovybei, pasak jo, Gruzija nekeičia kurso, tačiau pasauliui nori prisistatyti be viešųjų ryšių triukų.
D.Usupašvilio teigimu, dar visai neseniai buvo neįmanoma įsivaizduoti Gruzijos be Michailo Saakašvilio, ir tarptautinė bendruomenė nerimavo dėl Gruzijos europinio kurso tęstinumo. Tačiau šiandien situacija visai kitokia, tad Europa ir JAV atsikratė šių baimių. Apie tai, kad ką tik vykusiuose prezidento rinkimuose Gruzija pademonstravo, jog yra laisva ir demokratiška visuomenė, gruzinų simpatiją Lietuvai ir kitas aktualijas - "Lietuvos žinių" interviu su Gruzijos parlamento pirmininku Davidu Usupašviliu.
- Gruzijoje visiškai pasikeitė politinė vadovybė. Ar keičiasi santykiai su Lietuva?
- Mūsų šalies vadovybės pasikeitimas lėmė didelius pokyčius šalyje, tačiau santykiai su Lietuva ir kitais Gruzijos draugais visiškai nepakito. Nepakito ir mūsų orientacija į Europos Sąjungą bei NATO.
Buvusios vadovybės viešųjų ryšių mašina siekė Vakaruose sudaryti iškreiptą įspūdį, kad visi prieštaraujantieji tuometinei valdžiai buvo neokomunistai, Kremliaus agentai arba tiesiog nusikaltėliai. Nenuostabu, kad už Gruzijos ribų daug kas nerimavo dėl to, kas gali atsitikti, jeigu valdžioje nebebus „gerų vyrukų“. Iš tiesų Gruzijos užsienio politikos kursas nė kiek nepasikeitė, todėl Gruzijos ir Lietuvos santykiai yra tokie geri.
- Tad nepaisant buvusių baimių tarptautinė bendruomenė teigiamai įvertino naujuosius Gruzijos vadovus?
- Nuo pat pradžių žinojome, kad anksčiau ar vėliau taip nutiks, tačiau tam reikėjo laiko. Premjeras Bidzina Ivanišvilis nėra „standartinis“ politikas, jo stilius iš pradžių atrodė neįprastas partneriams Europoje ir JAV. Tačiau galiausiai jie patikėjo, kad B.Ivanišvilis iš tiesų kalba tai, ką galvoja, o „Gruzijos svajonės“ koalicija ketina taisyti buvusios valdžios klaidas užsienio ir vidaus politikoje, o ne pasukti Gruziją kitu keliu.
- M.Saakašvilis pasitraukė, jo šalininkai pralaimėjo rinkimus ir tai pripažino. Galima sakyti, kad tai – demokratijos pergalė?
- Norėčiau, kad viskas būtų buvę taip gražu. Dar prieš metus situacija buvo labai sudėtinga. Pernai parlamento rinkimai ir neseniai surengti prezidento rinkimai vyko visiškai skirtingomis sąlygomis. Parlamento rinkimuose prieš opoziciją buvo aktyviai naudojamas administracinis resursas, daromas didžiulis spaudimas. Vėliau M.Saakašvilis suprato, kad nei Gruzijos žmonės, nei tarptautinė bendruomenė nebetoleruos pažeidimų. Jis suprato, kad geriau pripažinti pralaimėjimą, negu sukelti pilietinį karą.
Tikrasis demokratijos egzaminas įvyko prieš porą savaičių. Mes parodėme, kad politiniai oponentai mūsų šalyje gali varžytis visiškai laisvai. „Nacionalinio judėjimo“ kandidatas gavo solidų balsų skaičių, suteikiantį partijai rimtą pagrindą tolesnei veiklai. Ką toliau ketina daryti pats M.Saakašvilis – nežinau, tai yra jo pasirinkimas.
- Europos Komisijos pirmininkas Jose Manuelis Barosso paragino dabartinę Gruzijos vadovybę nepersekioti M.Saakašvilio. Ar toks raginimas tikrai buvo reikalingas?
- Galiu pasakyti, kad mes visiškai nesuinteresuoti teisiškai persekioti M.Saakašvilio ar jo bendražygių. Mus išrinko ne buvusios valdžios prokurorais, o naujais šalies vadovais, turinčiais siekti tolesnės Gruzijos pažangos. Tačiau tyrimai turi būti vykdomi. Pavyzdžiui, nustatyta, kad porą mėnesių prieš pastaruosius parlamento rinkimus iš Tbilisio savivaldybės banko sąskaitos buvo išgryninta daugiau nei 20 mln. dolerių. Tai buvo biudžetinės lėšos, kurios tiesiog pradingo. Dėl to buvo apklausiami kai kurie „Nacionalinio judėjimo“ aktyvistai, kurie per tą patį laikotarpį neoficialiai buvo finansuojami iš nenustatytų šaltinių. Iš to ir kyla kalbos apie „tūkstančius apklausiamų gruzinų“. Tai tik vienas minėtų pažeidimų pavyzdys. Tačiau kaip galima netirti tokių atvejų? Bet kuriuo atveju dabartinė Gruzijos vadovybė labai rimtai priima kitų valstybių šiuo klausimu duodamus patarimus.
- Esate sakęs, kad „Gruzijos svajonė“ sukurs naują Gruziją. Kokia ji, naujoji Gruzija?
- Gal ir esu taip sakęs, tačiau iš tiesų kaip tik norime nustoti kurti „naują" Gruziją. Pasauliui norime parodyti "normalią" Gruziją, nepagražintą viešųjų ryšių triukais. Didžiuojamės savo šalimi, kokia ji yra, ir neketiname kurti naujos. Esame europiečiai, turintys savo tradicijų ir palikimą, norime juos išsaugoti.
Norime, kad Gruzijoje būtų geresnės mokyklos ir geresnės ligoninės. Norime pagerinti sveikatos apsaugos sistemą. Pakeitėme socialinę politiką, kad daugiau dėmesio būtų skirta tiems gyventojams, kuriems jos labiausiai reikia. Mes norime būti vyriausybe, kuri rūpinasi žmonėmis, o ne šimtus milijonų kainuojančiomis naujo parlamento pastato statybomis, kaip darė buvusi valdžia.
Buvęs Gruzijos vadovas norėjo viską kontroliuoti asmeniškai, tuo metu norime stiprinti demokratinius institutus. Tai pademonstravome ir prezidento rinkimų metu. Pirmą kartą laisvai galėjo balsuoti policininkai ir kareiviai. Girdėjau, kad kai kurie pareigūnai po rinkimų šventė, nes pagaliau galėjo savo valią reikšti laisvai.
- Artėja Rytų partnerystės viršūnių susitikimas Vilniuje. Kaip nusiteikę jo laukiate?
- Žodis „Vilnius“ Gruzijoje dabar skamba dažniau nei Lietuvoje. Žinoma, tikimės teigiamų rezultatų. Visas techninis darbas atliktas, esame pasirengę. Taip pat esame dėkingi mūsų draugams Lietuvoje už tai, kad Lietuvos pirmininkavimo metu tapo galimas toks svarbus įvykis, kuris turi istorinę reikšmę Gruzijai. Po Vilniaus susitikimo nebeliks klausimo, ar Gruzija yra Europos dalis.
Komentarų nėra:
Rašyti komentarą