2019 m. rugsėjo 22 d., sekmadienis

Žalieji žmogeliukai iš naujų inkubatorių


2017-05-26 "Lietuvos žinios"

Eu­ro­po­je pa­ste­bi­mai di­dė­ja ne­ri­mas dėl nau­jų Krem­liaus me­to­dų for­muo­jant ag­re­sy­vią penk­tą­ją ko­lo­ną, ku­rios na­riai ver­buo­ja­mi pri­si­den­gus ko­vi­nio spor­to klu­bais. Eks­per­tų tei­gi­mu, ir Lie­tu­va – ne iš­im­tis.

Dau­ge­lis „Lie­tu­vos ži­nių“ kal­bin­tų spe­cia­lis­tų ma­no, kad ir mū­sų ša­ly­je vyk­do­ma to­kia pat veik­la, pri­si­den­giant įvai­rio­mis or­ga­ni­za­ci­jo­mis. Eks­per­tai be­veik vie­nin­gai su­ta­ria, kad grės­mė rea­li, ta­čiau ra­gi­na ne­pra­dė­ti ra­ga­nų me­džiok­lės, o už­kar­dy­ti an­ti­vals­ty­bi­nę veik­lą ten, kur ji ti­krai vyk­do­ma.

Nuo Por­tu­ga­li­jos iki Estijos

Šią sa­vai­tę įvy­kęs in­ci­den­tas, kai po­li­ci­jos par­ei­gū­nai su­lai­kė šra­tas­vy­džio mė­gė­jų gru­pę, su­lau­kė tiek pri­ta­ri­mo bal­sų, kad „nė­ra ko vai­din­ti ža­lių­jų žmo­ge­liu­kų“, tiek ir pa­si­pik­ti­ni­mo pro­trū­kių, ne­va po­li­ci­ja smur­tau­ja prieš tvar­kin­gus, po­pu­lia­rią lais­va­lai­kio for­mą pa­si­rin­ku­sius pi­lie­čius.

Bet ku­riuo at­ve­ju šis in­ci­den­tas pri­mi­nė, kad ne tik Lie­tu­vo­je, bet ir ki­to­se vals­ty­bė­se jau ne vie­nus me­tus kal­ba­ma, jog kai ku­rie su­ka­rin­to po­bū­džio spor­to ir lais­va­lai­kio klu­bai ga­li bū­ti Ru­si­jos slap­tų­jų tar­ny­bų veik­los užuo­vė­jos ir pro­krem­liš­kų pa­žiū­rų as­me­nų su­si­tel­ki­mo cen­trai.

2015 me­tų Vals­ty­bės sau­gu­mo de­par­ta­men­to (VSD) at­as­kai­to­je nu­ro­dy­ta, kad Ru­si­ja su­in­te­re­suo­ta kurs­ty­ti ne­sta­bi­lu­mą Vi­du­rio ir Ry­tų Eu­ro­pos ša­ly­se. Tai pa­tvir­ti­no ir Ukrai­nos pa­vyz­dys.

„Ka­ri­nis konf­lik­tas Ukrai­no­je at­sklei­dė, kad Ru­si­ja, pro­vo­kuo­da­ma ir es­ka­luo­da­ma se­pa­ra­tiz­mą kai­my­nų vals­ty­bė­se, ga­li pa­nau­do­ti pro­ru­siš­kas or­ga­ni­za­ci­jas ir su­ka­rin­tas gru­puo­tes: bai­ke­rius, is­to­ri­nės re­kons­truk­ci­jos sam­bū­rius, su­ka­rin­tas ka­zo­kų ir sta­čia­ti­kių or­ga­ni­za­ci­jas, spor­ti­nio si­mu­lia­to­riaus – šra­tas­vy­džio klu­bus, kraš­tu­ti­nių po­li­ti­nių pa­žiū­rų vi­suo­me­nės gru­pes“, – ra­šo­ma VSD at­as­kai­to­je.

To­je pa­čio­je at­as­kai­to­je taip pat pa­žy­mi­ma, kad pro­ru­siš­kų pa­žiū­rų as­me­nys ir to­kios pa­krai­pos or­ga­ni­za­ci­jos ga­li bū­ti pa­nau­do­ja­mos ir ne­va vi­suo­me­nės ne­pa­si­ten­ki­ni­mui im­ituo­ti: „2015 me­tais kraš­tu­ti­nių po­li­ti­nių pa­žiū­rų as­me­nys or­ga­ni­za­vo ke­lias pro­tes­to ak­ci­jas prieš Lie­tu­vos na­rys­tę NA­TO ir už Ru­si­jos už­sie­nio po­li­ti­ką“. Tie­sa, jos su­lau­kė pi­lie­čių at­sa­ko – al­ter­na­ty­vių su­si­bū­ri­mų.

Anot lei­di­nio „EUob­ser­ver“, rin­ki­mams be­si­ruo­šian­čios Vo­kie­ti­jos ži­niask­lai­da šie­met vie­ši­no jau ne vie­ną ty­ri­mą, kaip Ru­si­jos ka­ri­nė žval­gy­ba GRU stei­gia ir smo­gi­kams ver­buo­ti nau­do­ja Ry­tų dvi­ko­vos klu­bus. To­kių klu­bų kaip gry­bų po lie­taus pri­dy­go ne tik de­šim­ty­se Vo­kie­ti­jos mies­tų – jų fi­lia­lai ati­da­ro­mi ki­to­se Eu­ro­pos Są­jun­gos (ES) vals­ty­bė­se nuo Por­tu­ga­li­jos iki Es­ti­jos.

Jų veik­lą ty­rė te­le­vi­zi­jos ka­na­las ZDF, žur­na­lis­tas Bo­ri­sas Reits­chus­te­ris, Vo­kie­ti­jo­je gy­ve­nan­tis di­si­den­tas bei Ru­si­jos slap­tų­jų tar­ny­bų eks­per­tas Dmi­tri­jus Chmel­nic­kis ir ki­ti. Ty­ri­mų au­to­riai ir eks­per­tai, ga­li­ma sa­ky­ti, ne­abe­jo­ja, kad Ru­si­jos žval­gy­ba Vo­kie­ti­jo­je iš tie­sų ren­gia ke­lių šim­tų po­ten­cia­lių riau­ši­nin­kų ir smo­gi­kų ar­mi­ją. Klau­si­mas tik tas, ar at­ėjus „tin­ka­mam“ lai­kui Mask­va iš tie­sų iš­drįs jiems duo­ti įsa­ky­mą smur­tau­ti.

Dau­ge­lis „Lie­tu­vos ži­nių“ kal­bin­tų eks­per­tų Lie­tu­vo­je taip pat pri­pa­žįs­ta, kad to­kių sam­bū­rių pa­nau­do­ji­mo Krem­liaus in­te­re­sais grės­mė yra vi­siš­kai rea­li ir ag­re­sy­vūs, smur­ti­niai veiks­mai nė­ra ne­per­žen­gia­mas ru­bi­ko­nas.

„Są­ly­gos reng­ti par­ami­li­ta­ri­nes gru­puo­tes eg­zis­tuo­ja, ir ši grės­mė rei­ka­lau­ja ati­džios Lie­tu­vos sau­gu­mo tar­ny­bų ste­bė­se­nos.“

Ko­vo­ti su grės­me ne­per­len­kiant lazdos

Sklin­dant ne­ri­mo bal­sams Vo­kie­ti­jo­je, ky­la klau­si­mas, ar Lie­tu­vo­je ga­li bū­ti ki­to­kia pa­dė­tis. Kaip „Lie­tu­vos ži­nioms“ sa­kė Sei­mo Na­cio­na­li­nio sau­gu­mo ir gy­ny­bos ko­mi­te­to (NSGK) na­rys Ar­vy­das Anu­šaus­kas, Ru­si­jos ag­re­si­ja Ry­tų Ukrai­no­je par­odė, kad slap­to­sios tar­ny­bos pa­nau­do­ja įvai­riau­sias struk­tū­ras – spor­to ir Ry­tų dvi­ko­vų klu­bus ki­tas or­ga­ni­za­ci­jas ar bend­ruo­me­nes. Taip su­ku­ria­mos ne tik ideo­lo­giš­kai par­eng­tos, bet ir tech­niš­kai ap­rū­pin­tos pro­ru­siš­kos gru­pės. Ru­si­jos žval­gy­ba taip pat ga­li nau­do­tis nu­si­kals­ta­mo pa­sau­lio struk­tū­ro­mis.

A. Anu­šaus­kas pri­mi­nė, kad yra nu­sta­ty­ta, jog liūd­nai pa­gar­sė­ju­sio­se riau­šė­se prie Sei­mo 2009 me­tais, kai bu­vo su­žeis­ta per 30 mi­tin­go da­ly­vių ir ke­li par­ei­gū­nai, taip pat vei­kė bent vie­na or­ga­ni­zuo­ta nu­si­kals­ta­ma gru­puo­tė.

Įta­ri­mus, kad or­ga­ni­zuo­tas nu­si­kals­ta­mas struk­tū­ras sa­vais tiks­lais pa­nau­do­ja Ru­si­jos slap­to­sios tar­ny­bos, pa­sak NSGK na­rio, pa­tvir­ti­na ir tai, kaip gau­siai apie šią grės­mę pa­sta­rai­siais me­tais kal­ba­ma ki­to­se ES ša­ly­se. „Šiuo at­ve­ju ti­krai ne­sa­me (mes, Lie­tu­va, – aut. pa­sta­ba) iš­skir­ti­niai“, – tei­gė par­la­men­ta­ras.

Vis dėl­to prob­le­mos ir grės­mės eg­zis­ta­vi­mas sa­vai­me ne­tu­ri reikš­ti vi­suo­ti­nės pa­ni­kos sklei­di­mo ar tam ti­krų lais­va­lai­kio for­mų drau­di­mo.

Pa­sak LŽ pa­šne­ko­vų, už tei­sė­sau­gą ir vals­ty­bės sau­gu­mą at­sa­kin­gos ži­ny­bos tu­ri ne tik ste­bė­ti tam ti­kras veik­los sri­tis, bet ir tir­ti kon­kre­čių as­me­nų ir or­ga­ni­za­ci­jų an­ti­vals­ty­bi­nę ar įsta­ty­mams prieš­ta­rau­jan­čią veik­lą.

Ka­ro is­to­ri­kas prof. dr. Val­das Ra­ku­tis „Lie­tu­vos ži­nioms“ tei­gė, kad są­ly­gos reng­ti pro­ru­siš­kas par­ami­li­ta­ri­nes gru­puo­tes eg­zis­tuo­ja ir ši grės­mė rei­ka­lau­ja ati­džios Lie­tu­vos sau­gu­mo tar­ny­bų ste­bė­se­nos. Ko­vi­nių for­muo­čių kū­ri­mas ir smur­ti­nių pro­vo­ka­ci­jų ren­gi­mas šiuo­lai­ki­nė­je is­to­ri­jo­je ne nau­jie­na – XX am­žiaus pra­džio­je tuo ak­ty­viai už­siė­mė tiek kraš­tu­ti­nės de­ši­nės, tiek ir kai­rės pa­krai­pos jė­gos.

Šian­dien pa­na­šios gru­puo­tės taip pat ga­li bū­ti pa­nau­do­tos pa­na­šiais tiks­lais, pa­vyz­džiui, im­ituo­ti ne­va įsi­siau­tė­ju­sius ul­tra­de­ši­niuo­sius smo­gi­kus.

Anot jo, prieš ke­le­tą die­nų po­li­ci­jos par­ei­gū­nų įvyk­dy­tas rei­das prieš įtar­ti­nai at­ro­džiu­sius va­di­na­muo­sius šra­tas­vy­di­nin­kus – tei­gia­mas po­li­ci­jos bud­ru­mo pa­vyz­dys.

Ta­čiau V. Ra­ku­tis pers­pė­jo, kad „rei­kia šau­dy­ti tiks­liai“, t. y. tir­ti ir iš­aiš­kin­ti kon­kre­čią an­ti­vals­ty­bi­nę vei­ką, o ne už­si­pul­ti vie­ną ar ki­tą ko­vi­nio spor­to ša­ką. „Ne­rei­kia per­sis­teng­ti ir im­tis gau­dy­ti, pa­vyz­džiui, krep­ši­nin­kus, nes jie taip pat to­bu­li­na tam ti­krą tak­ti­ką“, – iro­ni­za­vo ka­ro is­to­ri­kas.

Gink­lai trau­kia radikalus

Šią sa­vai­tę dė­me­sys su­kon­cen­truo­tas, re­gis, į ve­ną veik­lą – šra­tas­vy­dį, ta­čiau eks­per­tai pa­žy­mi, kad ko­vi­nių pra­mo­gų ir bend­ruo­me­nių įvai­ro­vė yra pla­tes­nė. At­krei­pia­mas dė­me­sys į pra­kti­nio šau­dy­mo bend­ruo­me­nę, lais­va­lai­kį lei­džian­čią ne su „žais­li­niais“, o ti­krais ko­vi­niais gink­lais.

Ka­ry­bos eks­per­to ir apž­val­gi­nin­ko Aud­riaus Ba­čiu­lio nuo­mo­ne, ga­li­me be­veik ne­abe­jo­ti, kad penk­to­ji ko­lo­na for­muo­ja­ma ir Lie­tu­vo­je. „Kon­kre­čiai va­di­na­mų­jų šra­tas­vy­di­nin­kų klu­bai bu­vo pa­mi­nė­ti ir VSD at­as­kai­to­je. Ko dar rei­kia, kad su­vok­tu­me, jog grės­mė eg­zis­tuo­ja?“ – re­to­riš­kai klau­sė jis. A. Ba­čiu­lis at­krei­pė dė­me­sį, kad pa­ti mi­nė­ta bend­ruo­me­nė jau prieš tre­jus me­tus (pra­si­dė­jus ag­re­si­jai Ukrai­no­je) pers­pė­jo šios lais­va­lai­kio for­mos en­tu­zias­tus, kad lie­tu­viš­kie­ji šra­tas­vy­džio klu­bai sa­vo in­ter­ne­to fo­ru­muo­se ne­to­le­ruos pro­ru­siš­kos pro­pa­gan­dos – jos sklei­dė­jai bus blo­kuo­ja­mi. „Jei kai ku­rie jų ne­sup­ra­to, kad ir jiems tai­ko­mos ati­tin­ka­mos tai­syk­lės – pa­tys kal­ti“, – sa­kė A. Ba­čiu­lis.

Pa­klaus­tas, ar Lie­tu­vo­je eg­zis­tuo­ja ter­pė, pa­na­ši į mi­nė­tą vo­kiš­ką­ją, ku­rio­je Ru­si­jos slap­to­sios tar­ny­bos ga­lė­tų ver­buo­ti ir reng­ti pro­vo­ka­to­rius bei ne­ra­mu­mų ke­lian­čius as­me­nis, A. Ba­čiu­lis pa­siū­lė ati­džiau žvilg­te­lė­ti į to­kias ko­vi­nį lais­va­lai­kį pro­pa­guo­jan­čias or­ga­ni­za­ci­jas kaip pra­kti­nio šau­dy­mo klu­bai.

Apž­val­gi­nin­kui esą pa­čiam te­ko bend­rau­ti su šio spor­to mė­gė­jais, ku­rie ne sy­kį pa­žy­mė­jo, kad į akis krin­ta kai ku­rių pra­kti­nio šau­dy­mo mė­gė­jų gink­lų kai­na, aiš­kiai ne­ati­tin­kan­ti (bent jau pa­vir­šu­ti­niš­kai įver­tin­tos) jų fi­nan­si­nės pa­dė­ties.

Ap­sau­gos dar­buo­to­jų aso­cia­ci­jos va­do­vas Ole­gas Sit­ni­ko­vas „Lie­tu­vos ži­nioms“ tei­gė, kad vi­sos or­ga­ni­za­ci­jos, nau­do­jan­čios gink­lų im­ita­ci­jas, o tuo la­biau – ti­krus gink­lus (kaip da­ro pra­kti­nio šau­dy­mo klu­bai), tu­ri lai­ky­tis spe­cia­liai joms nu­sta­ty­tų tai­syk­lių ir rei­ka­la­vi­mų. „Tai ne žai­di­mas. Mo­ko­me žmo­nes tin­ka­mai elg­tis su gink­lais“, – sa­kė O. Sit­ni­ko­vas. Jo nuo­mo­ne, ga­li­ma su­tik­ti su tei­gi­niais, kad to­kie klu­bai ga­li bū­ti pa­trauk­li ir tin­ka­ma ter­pė pro­krem­liš­kų pa­žiū­rų as­me­nims jau vien dėl ko­vi­nės jų pa­krai­pos. Ta­čiau, Ap­sau­gos dar­buo­to­jų aso­cia­ci­jos va­do­vo nuo­mo­ne, klu­bų na­rių tau­ty­bės ne­de­rė­tų ak­cen­tuo­ti.

Klu­bai stei­gia­mi in­di­vi­dua­lia ini­cia­ty­va, į juos ga­li rink­tis pa­na­šių pa­žiū­rų žmo­nės ir tai jau Lie­tu­vos tei­sė­sau­gos prie­der­mė tin­ka­mai ti­krin­ti, ar šiems as­me­nims aps­kri­tai ga­li­ma iš­duo­ti lei­di­mą tu­rė­ti gink­lą.

O jei tarp jų at­si­ran­da sklei­džian­čių an­ti­vals­ty­bi­nę re­to­ri­ką, jais taip pat tu­rė­tų do­mė­tis VSD ir ki­tos tar­ny­bos. O. Sit­ni­ko­vo žo­džiais, tai, kad tam ti­kra aso­cia­ci­ja „tu­ri rei­ka­lų su ko­vi­niais gink­lais“, ne­reiš­kia, kad jos na­riai už­sii­ma pro­pa­gan­da ar po­li­ti­ka. „Ap­sau­gos dar­buo­to­jų aso­cia­ci­ja vie­ni­ja at­sa­kin­gą dar­bą dir­ban­čius pro­fe­sio­na­lus. Esa­me per­ne­lyg užim­ti tie­sio­giai su dar­bu su­si­ju­siais klau­si­mais, kad žais­tu­me to­kius žai­di­mus“, – pa­brė­žė jis.

Ru­bi­ko­ną per­ženg­tų nedvejodami

Vo­kie­ti­jos sau­gu­mo eks­per­tai abe­jo­ja, ar Ru­si­jos žval­gy­ba iš­drįs­tų im­tis ag­re­sy­vių veiks­mų, pa­vyz­džiui, kel­ti riau­šes ar­ba reng­ti ra­sis­ti­nius iš­puo­lius, per rin­ki­mus, ta­čiau „Lie­tu­vos ži­nių“ kal­bin­tas bu­vęs VSD par­ei­gū­nas tei­gė, kad jo­kių eti­nių ar ri­zi­kos ap­ri­bo­ji­mų Ru­si­jos slap­to­sios tar­ny­bos ne­pai­so. Svar­biau­sia – siek­ti už­sib­rėž­tų tiks­lų, ne­svar­bu, ar juos bū­tų ga­li­ma įgy­ven­din­ti spor­tu pri­si­den­gu­sių smo­gi­kų, ar vai­kams ren­gi­nius or­ga­ni­zuo­jan­čių na­rių pa­gal­ba. Sa­vo ta­pa­ty­bės ne­no­rė­jęs vie­šin­ti bu­vęs VSD par­ei­gū­nas (jo pa­var­dė re­dak­ci­jai ži­no­ma) tvir­ti­no, kad nė­ra abe­jo­nių, jog Ru­si­jos slap­to­sios tar­ny­bos ko­vi­nio spor­to or­ga­ni­za­ci­jų at­žvil­giu Lie­tu­vo­je vyk­do pa­na­šią veik­lą kaip ir Vo­kie­ti­jo­je.

Anot bu­vu­sio žval­gy­bi­nin­ko, Krem­liaus įta­ka sklei­džia­ma pa­si­tel­kiant ne tik spor­ti­nes ar par­ami­li­ta­ri­nes bend­ruo­me­nes, bet ir daug ne­kal­čiau at­ro­dan­čias or­ga­ni­za­ci­jas, pa­vyz­džiui, An­tro­jo pa­sau­li­nio ka­ro ka­rių ka­pų pa­ieš­kos klu­bus. Jų na­riai Lie­tu­vo­je ak­ty­viai įtrau­kia­mi į pro­pa­gan­di­nę veik­lą – nuo „ko­lo­ra­di­nių“ juo­ste­lių da­ly­bų ge­gu­žės 9 die­ną iki ren­gi­nių moks­lei­viams or­ga­ni­za­vi­mo.

Bu­vęs VSD ka­ri­nin­kas pa­žy­mė­jo, kad ko­vi­nių klu­bų veik­la yra bran­gus už­siė­mi­mas ir kar­tais ky­la abe­jo­nių, ar jų na­riai ir pa­tys klu­bai iš tie­sų sa­vais fi­nan­si­niais iš­tek­liais ge­ba įsi­gy­ti bran­gią eki­puo­tę ir plė­to­ti veik­lą. Jis at­krei­pė dė­me­sį į iš­kal­bin­gą eki­puo­tės, nors ir bu­ta­fo­ri­nės, pa­si­rin­ki­mą – ren­ka­ma­si bū­tent ru­siš­kas uni­for­mas ir ru­siš­kus gink­lus bei jų im­ita­ci­jas.

Bu­vu­sio žval­gy­bi­nin­ko nuo­mo­ne, Vo­kie­ti­jo­je ir ki­to­se ES ša­ly­se be rei­ka­lo abe­jo­ja­ma, ar Ru­si­ja iš­drįs­tų ak­ty­viai pa­nau­do­ti ko­vi­niuo­se klu­buo­se ir pa­na­šio­se or­ga­ni­za­ci­jo­se už­ver­buo­tus žmo­nes. Ag­re­sy­vios smur­ti­nės pro­vo­ka­ci­jos nė­ra ne­per­žen­gia­ma ri­ba. To­kie žmo­nės ideo­lo­giš­kai par­en­gia­mi, jau­ni­mui, ne­pa­ty­ru­siam so­viet­me­čio, į gal­vas ka­la­mi mi­tai apie „nuos­ta­bų“ gy­ve­ni­mą SSRS, kai ne­va vi­si bu­vo ly­gūs ir vis­kas bu­vo pi­gu. „Taip ga­li bū­ti ku­ria­ma nau­ja penk­to­ji ko­lo­na“, – pa­brė­žė jis.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą