Vytautas Didysis ir bajoriškoji LDK kariuomenė
2016-12-19 "Lietuvos žinios"
Didysis kunigaikštis Vytautas XIV amžiaus pabaigoje – XV amžiaus pradžioje valstybėje įtvirtino naują visuomenės sluoksnį – bajoriją. Šis revoliucinis žingsnis lėmė daugybę pokyčių valstybėje, o tarp jų – ir kokybiškai visiškai naujos kariuomenės atsiradimą.
Lietuvos Didžioji Kunigaikštystės valdant Vytautui vis dar nebuvo išsprendusi opiausios užsienio politikos problemos – Teutonų ordino skverbimosi į rytus. Nors ankstesni Lietuvos valdovai dėjo visas pastangas, kad kariniu – technologiniu požiūriu neatsiliktų nuo vokiečių riterių, ši pažanga buvo nepakankama. Karių elitas – leičiai – sudarę LDK kariuomenės branduolį nuo pat Mindaugo laikų, XIV amžiaus pabaigoje jau nebebuvo ekonomiškai pajėgūs apsirūpinti tokia ginkluote ir šarvais, kad prilygtų riteriams.
Anot karo istoriko Karolio Zikaro, Vytautas – naujovėms atviras ir pokyčių svarbą supratęs valdovas – ėmėsi plačių valstybės reformų, kurios lėmė ir naujos lietuviškos karybos pradžią. Valdant Vytautui išplėstas ir įtvirtintas bajorų sluoksnis tapo nauju pilietiniu valstybės branduoliu ir suformavo modernią, europietiško tipo viduramžių Lietuvos kariuomenę.
– Valdant Vytautui į vietininkų pareigas įvairiose LDK žemėse pradėti skirti ne valdovo giminaičiai, o jam nusipelnę žmonės. Jie taip pat vedė šių žemių kariaunas į karą. Tai tik viena iš Vytauto diegtų naujovių. Kaip jo politika keitė LDK kariuomenę?
– Norint suprasti Vytauto politiką ir jo veiskmus, reikia pažvelgti į to laikotarpio kontekstą. Pirmiausia, XIV amžiaus antroje pusėje, visoje Europoje itin sparčiais tempais vyko technologinė karybos pažanga. Būtent tuo laikotarpiu atsirado plokštiniai šarvai ir riteris ėmė atrodyti taip, kaip mes jį tradiciškai įsivaizduojame – „žvilgančiais šarvais“ ir šalmu su antveidžiu. Tai jau nebe ankstesnio laikotarpio karys dėvintis žieduotį ir atvirą šalmą. Riteris tapo „tanku“.
Tuo pat metu išaugo ir sunkiosios kavalerijos smūgio efektas mūšio lauke. Sunkiai šarvuotas raitelis buvo svarbiausia karine jėga iki pat XVI amžiaus, kuomet parakiniai šaunamieji ginklai tapo pakankamai galingi, kad pramuštų sunkius šarvus.
Tokia pažangi riterio ekipiruotė kainavo didžiulius pinigus, o tai reiškia, kad ir pats karas tapo labai brangiu užsiėmimu. Tas pats taikytina ir Lietuvai, kurios kariuomenė tuo laikotarpiu (kitaip nei teigė istorikai ankstesniais laikais) technologiškai beveik neatsilikdavo nuo savo priešų ir labai greitai diegė karybos naujoves. Tam reikėjo finansinių išteklių ir norint sutelkti daugiau resursų karui, reikėjo modernizuoti pačią valstybę.
Kažkas panašaus XIX amžiuje nutiko Rusijoje, kuri po pralaimėjimo Krymo kare, suvokė, kad jai reikalinga moderni kariuomenė. Tačiau norimos kariuomenės nebuvo įmanoma sukurti nepakeitus pačios valstybės.
Vytauto laikų Lietuvai taip pat reikėjo reformų. Esminis pokytis to laikotarpio karyboje – bajorų kariuomenės įsigalėjimas.
– Ar tai būtent Vytauto nuopelnas?
– Iš visko sprendžiant, panašu, kad Vytautas buvo atviras naujovėms. Būtent toks valingas ir pokyčius tinkamai įvertinti gebantis žmogus galėjo imtis visų reikiamų reformų. Vytautas ėmėsi naikinti anksčiau kariuomenėje dominavusį leičių luomą. Vieni jų tapo bajorais, kiti – „nusileido“ iki valstiečių. Tiesa, įvalstietinti leičiai dar labai ilgą laiką nepateko bajorų nuosavybėn, o buvo pavaldūs valdovui, tam tikra prasme, laisvieji valstiečiai. Deja, jie netapo stipriu laisvų valstiečių luomu, kaip kad pavyzdžiui Švedijoje, kur jais remtasi XVII amžiuje.
Mindaugo, Traidenio ar Vytenio laikais leičiai sudarė kariaunos branduolį, tačiau ir patys dirbo savo žemę bei apsirūpindavo karui. Mūsų aptariamu laikotarpiu karinė ekipiruotė tapo tokia brangi, kad leičiams pasidarė neįkandama.
Taigi, Vytautas pašalino leičius ir sukūrė bajorų luomą, kurio turtinis pajėgumas rėmėsi bajorams pavaldžiais valstiečiais. Pelnydamiesi iš nelaisvų valstiečių darbo bajorai buvo pajėgūs sukaupti pakankamai lėšų, kad tinkamai apsiginkluotų.
Bajorai radosi ir anksčiau, tačiau Vytauto nuopelnas buvo tas, kad jis sukūrė visą luomą bajorų, kuriems nereikėjo patiems dirbti, kad išsilaikyti ir jie visa kuo galėjo susikoncentruoti į pagrindinę savo funkciją – karą.
– Tuo pat metu vyko ir valstiečių nuginklavimas? Karo prievolė nebebuvo, kaip Mindaugo laikais, kiekvieno vyro reikalas?
– Neteisinga būtų sakyti, kad Vytauto laikais kažkas buvo visiškai sunaikinta ir pilnai pakeista naujovėmis. Šalia Vytauto įdiegtų naujovių liko ir daug senosios tvarkos elementų. Dar vis liko laisvųjų valstiečių, o ir leičiai neišnyko akimirksniu. Jų dienos galutinai buvo suskaičiuotos tik Valakų reformos metu.
Taip pat nesutikčiau su tuo, kad karas tapo siauresnės žmonių grupės reikalu. Atvirkščiai, anksčiau karas buvo vieno žmogaus – valdovo – rūpestis. Vytauto laikais aplink valdovą jau susiformavo sluoksnis žmonių, kuriems, kaip tam tikra prasme piliečiams, taip pat teko karo našta. Vytauto sukurta bajorija tapo „tauta“. Likusieji žmonės jai nepriklausė iki pat XVIII amžiaus. Kaip ir Vakarų Europoje, visuomenė pasidalino į tris grupes: Dievo žmones, karo žmones ir darbo žmones. Pastarųjų darbas išlaikė visus kitus, tačiau jie nebuvo laikomi tauta, niekaip neįtakojo valstybės procesų ir net neturėjo ambicijų tą daryti.
– Vytautas skyrė vadinamuosius tarnybinius bajorus, dalino jiems žemę ir žmones. Kaip tai paveikė kariuomenės struktūrą, mobilizaciją?
– Tikslių duomenų apie Vytauto laikus nėra. XVI amžiuje atsirado kariuomenės surašymai, kuriuose ganėtinai tiksliai išdėstyti mobilizacijos reikalavimai, įskaitant net kareivių aprangą. Tvarka, nustatanti kiek tiksliai bajoras turi atsivesti kareivių, įvesta jau po Valakų reformos.
Didžiąją dalį LDK teritorijos sudarė rusėniškos žemės, kurios dar Mindaugo laikais būdavo valdomos gana liberaliai. Neretai tam tikrą kunigaikštiją būdavo paliekamas valdyti vietinis kunigaikštis, papročiai nebuvo keičiami. Mainais už pavaldumą Lietuvos valdovui šios žemės gaudavo apsaugą nuo mongolų ir kitų rusėnų kunigaikščių. Svarbiausia šių žemių prievolė buvo tiekti valdovui resursus ir žmones karo reikmėms.
Vytautas centralizavo šią sistemą. Palaipsniui jis pašalino vietinius kunigaikščius ir jų vietoje paskyrė savo aplinkos žmones. Kaip ir kitose valstybės valdymo sferose, karyboje Vytautas siekė minimalizuoti žmogiškojo faktoriaus neigiamą poveikį ir įtvirtinti centralizuotą mechanizmą. Jo sukurtas bajorų sluoksnis – pilietinės visuomenės branduolys. Pirmosios didžiosios LDK giminės (tokios kaip Manvydai arba Goštautai) iškilo per savo tarnystę valdovui, taip pat ir už dalyvavimą karuose.
– Ar į Žalgirio mūšį su Vytautu jau žygiavo naujoji Lietuvos riterių kariuomenė? Jie buvo tokie pat, kaip ir jų priešai?
– Matyt, jie visgi nebuvo visiškai „tokie pat“. Naujo tipo kariuomenės formavimosi procesas buvo palyginti neseniai prasidėjęs, o ir perimdami naujoves iš Vakarų kažkiek vėluodavome. Iš istorinių šaltinių žinome, kad riterystės užuomazgos lietuvių karyboje pastebėtos dar valdant Vytauto tėvui Kęstučiui, kuris pats buvo gerbiamas, kaip tikras riteris. Tuo metu Vytautas jau šventino į riterius pagal europines taisykles.
Sprendžiant iš netiesioginių nuorodų, galime teigti, kad į Žalgirio mūšį žygiavo kokybiškai nauja LDK kariuomenė. Pavyzdžiui, vienas Teutonų ordino šnipų, stebėjęs lietuvių kariuomenės judėjimą, didžiajam magistrui Ulrichui von Jungingenui rašė, kad šiam nederėtų nuvertinti priešo, nes esą prieš jį žygiavo gerai ginkluota, didelė ir stipri lietuvių kariuomenė. Savo nelaimei, magistras numojo ranka į ordino šnipo perspėjimus.
Šis pranešimas mums aiškiai rodo, kad šnipas pamatė naujovišką lietuvių kariuomenę ir mėgino perspėti savo šeimininkus, kad priešas nebe toks, prie kokio jie buvo pratę. Nežinome, ar jis konkrečiai įvertino lietuvių ginkluotę, pasirengimą, ar discipliną, bet aišku tai, kad jo nuomone, kažkas atsitiko ir LDK kariuomenė labai pasikeitė.
– Ką galima pasakyti apie tos kariuomenės ekipiruotę?
– Tikrai žinome, kad rengdamasis Žalgirio mūšiui Vytautas Europoje aktyviai pirko ginklus. Reiškia, jo vedama kariuomenė pagal ekipiruotės vertinimą tikrai galėjo būti ženkliai kokybiškesnė už savo pirmtakes.
To patvirtinimų randame ir archeologijoje. Kasinėjant Vilniaus Žemutinės pilies vietoje rasta šarvų (tarp jų – brigantinos) detalių. Šie šarvų lementai rasti sluoksniuose, datuojamuose XIV amžiaus pabaiga. Taigi, net ir labai atsargiai vertindami galime sakyti, kad bent jau artimiausios valdovo aplinkos žmonės turėjo tokius pačius šarvus, kokius tradiciškai priskiriame to laikotarpio Europos riterio įvaizdžiui.
Iš archeologinių radinių žinome, kad LDK elitas tuo metu jau turėjo brigantinas, kirasas, basinetus ir kitokius modernius šarvus. Tiesa, sunku pasakyti, kiek buvo taip gerai apsirūpinusių žmonių. Galime spręsti, kad tai buvo bent jau valdovas, artimiausios jo aplinkos žmonės, žymiausi bajorai. Tai iliustruoja to laikotarpio antspaudai, pavyzdžiui, Kernavės valdytojo Vygando antspaude pavaizduotas raitelis su pakeltu basineto antveidžiu.
Galime vėl pasiremti minėta ordino šnipo ataskaita, kurioje buvo vertinama visa kariuomenė, o tai reiškia, kad bent jau ženkli jos dalis buvo gerai ekipiruota ir šiuo atžvilgiu nenusileido priešui. Panašią netiesioginę nuorodą galima rasti ir lenkų kronikose, kalbančiose apie tai, kad Žalgirio mūšio metu vieną lietuvių būrį jie supainiojo su kryžiuočiais.
Taigi, tokio „senamadiško“ lietuvių kariuomenės įvaizdžio, kokį matėme lenkų kino klasikoje „Kryžiuočiai“, tikrai nereikėtų priimti rimtai.
– Įdomu, kad paminėjote filmą „Kryžiuočiai“. Juk tarpukario Lietuvoje toks lietuvio kario įvaizdis buvo mielai priimamas ir net romantizuojamas.
– Taip, neva buvome tokie stiprūs, kad net šarvų nereikėjo (juokiasi, – aut. past.).
– Kaip Vytautas ir Jogaila rengėsi Žalgirio mūšiui?
– To meto karyboje Žalgirio masto kautynės, kuomet kariuomenės susiduria atvirame lauke, buvo retenybė. Lietuva tokio mūšio nebuvo patyrusi labai ilgą laiką, nuo pralaimėjimo Strėvos mūšyje 1348 metais, o pergalę prieš kryžiuočius atvirame lauke lietuviai paskutinį sykį mėgavosi dar seniau – Aizkrauklės mūšyje 1279 metais. Karo pobūdis buvo kitoks – slapčia įsibrauti į priešo teritoriją, pridaryti kuo daugiau nuostolių ir nešdintis namo.
Tiek Vytautas, tiek Jogaila suprato, kad ta strategija, kuria vadovavosi jų tėvai Kęstutis ir Algirdas nebebuvo veiksminga. Nieko keisto, kad ruošdamiesi Žalgirio mūšiui jie nuodugniai derino veiksmus ir be kitų dalykų – siekė pritaikyti savo kariuomenes artėjančioms kautynėms prieš riterius. Todėl ir pirko naujus ginklus, mokėsi naujos taktikos.
Vytautas šiuo atveju turėjo pranašumą – daug informacijos apie priešą. Juk kryžiuočių žemėse jis praleido daug laiko. Net kovėsi kartu su jais Vorsklos mūšyje. Jis puikiai žinojo, prieš ką teks stoti.
– Vytautas atsivedė ir lengvosios kariuomenės, pavyzdžiui, totorius. Koks buvo jų vaidmuo ir kiek jie buvo efektyvūs prieš sunkiai ginkluotus riterius?
– Tiesą sakant, nežinome, ar totorių apskritai ten buvo. Tarp kitko, juos pirmiausia paminėjo būtent kryžiuočiai, Konstancos susirinkime norėdami įrodyti, kad Žalgirio mūšyje jie kovėsi prieš barbariškus pagonis. Gali būti, kad tai tik propagandinis manevras. Tuo pat metu mūsiškiai įrodinėjo, kad teisėtai kariavo, kaip viena krikščionių valstybė prieš kitą.
– Jungtinė Lietuvos ir Lenkijos kariuomenė buvo gausesnė už kryžiuočių. Laimėjome skaičiumi, kokybe ar sumanumu?
– Nežinia, kiek ji buvo didesnė. Mūšis vyko priešo teritorijoje, todėl natūralu, kad puolanti kariuomenė buvo gausesnė. To paties principo laikomasi ir šiuolaikinėje karyboje.
Vytauto pusėje buvo iniciatyva. Jis primetė priešui, kur vyks karas bei lemiamos kautynės ir kaip jos vyks. Tai taip pat karybos aksioma: primetus priešininkui savas sąlygas, jam teko tik reaguoti į iniciatyvą turinčio Vytauto veiksmus. Vien jau tai suteikė Vytauto ir Jogailos kariuomenei daugiau galimybių pergalei.
Be to, šiam karui buvo itin nuodugniai ruošiamasi: perkami ginklai, kaupiamos maisto atsargos, pastatytas pontoninis tiltas per Vyslą ir t.t. Vytautas ir Jogaila puikiai suvokė sumanymo rizikingumą ir stengėsi kiek įmanoma išvengti netikėtumų. Tuo metu arogantiškasis magistras Jungingenas prastai atliko „namų darbus“. Ordinas prarado iniciatyvą, nespėjo atvykti dalis jo samdinių. Netinkamai pasiruošę kryžiuočiai pasitiko puikiai pasirengusius lietuvius ir lenkus. Vytautas suprato, kad šis mūšis bus lemtingas, todėl ir ruošėsi jam, kaip visą gyvenimą nulemsiančiam darbui.
Komentarų nėra:
Rašyti komentarą