Santarvė tarp žmonių svarbesnė nei teritorijos
2016-11-22 "Lietuvos žinios"
Pietų Osetija ir Abchazija iš esmės paverstos didelėmis karinėmis bazėmis. Ties okupacine linija kyla naujos užtvaros, grobiami žmonės. Tačiau Gruzija tvirtai laikosi pozicijos, kad konfliktą galima išspręsti tik taikiu keliu ir to siekia skatindama bendravimą ir kurdama pasitikėjimą tarp abejose spygliuotų užtvarų pusėse esančių žmonių.
Pasak Gruzijos Susitaikymo ir pilietinės lygybės ministrės Ketevan Tsikhelashvili, Tbilisio tikslas nėra tiesiog susigrąžinti prarastas teritorijas, o parodyti jų gyventojams, kad susitaikymo kelias įmanomas, kad būdami kartu su Gruzija sau ir savo vaikams, jie kurtų daug geresnę ateitį nei ta, kurią jiems siūlo Maskva.
Spygliuotos vielos ir žmonių grobimas
– Jūsų vadovaujama ministerija vadinasi Susitaikymo ir pilietinės lygybės. Pavadinimas rodo Gruzijos norą susitaikyti su okupuotų regionų gyventojais. Ar juntamas toks pat noras kitoje okupacinės linijos pusėje?
– Anksčiau mes vadinomės Reintegracijos ministerija, tačiau prieš porą metų pavadinimas buvo pakeistas, nes jis neva pernelyg agresyviai skambėjo abchazams ir osetams. Be to, dabartinis pavadinimas labai gerai atspindi Gruzijos požiūrį į tai, kaip šalis turėtų būti vėl suvienyta. Taigi, norime susitaikyti, tiesti tiltus, kurti tarpusavio pasitikėjimą ir susigrąžinti žmones, o ne teritorijas.
Deja, susitaikymas nėra greitas ar lengvas procesas. Okupacinis režimas daro viską, kad atskirtų žmones ir neleistų jiems bendrauti. Ties okupacine linija nuolat vykdomos provokacijos, statomi kariniai įtvirtinimai. Cchinvalio regione nutiesta apie 60 km spygliuotos vielos užtvara, apie 80 km užtvara pastatyta ties Abchazijos okupacine zona.
– Kokia šių užtvarų paskirtis?
– Karine prasme jos neturi jokios reikšmės, tačiau labai stipriai veikia žmones psichologiškai. Jie negali bendrauti, negali net aplankyti artimųjų kapų. Daugelis šeimų, gyvenančių ties okupacine linija, neteko savo dirbamų žemių ir šeimoms tikrai sunku išgyventi. Tokių šeimų yra daugiau nei tūkstantis. Spygliuota viela tiesiog fiziškai perkirto daugelį kaimų, arba pastatyta visai šalia jų. Žmonės ne tik negali patekti į savo pačių žemę, jie nuolat sulaikomi už neva vykdomus „pasienio zonos pažeidimus“.
Ne kartą prašėme leisti žmonėms bent kartais trumpam kirsti okupacinę liniją, kad jie galėtų aplankyti giminaičius arba prižiūrėti artimųjų kapus. Deja, mūsų prašymai lieka neišgirsti.
Bet koks klausimas yra maksimaliai politizuojamas anoje užtvarų pusėje. Klausiate, ar ten žmonės trokšta susitaikymo? Tokių yra, bet meluočiau sakydama, kad jų yra daug. Tiesa, mes net negalime objektyviai įvertinti, kokie šių žmonių lūkesčiai, ko jie nori. Visą vaizdą to, kas dedasi okupuotose teritorijose nežmoniškai iškreipia propaganda. Ten vyksta tokia intensyvi rusifikacija, jog net ir patys abchazai ėmė suprasti, kad jie praranda tai, už ką manėsi kovojantys.
– Žmonės yra sulaikomi, arba paprastai tariant, grobiami išilgai visos okupacinės linijos. Ko tuo siekiama?
– Tvirtinama, kad žmonės sulaikomi už sienos pažeidimus. Įsivaizduokite: jūs išeinate iš savo namo ir žingsniuojate į savo sodą; prisistato rusų kareiviai (dažniausiai būtent jie), čiumpa jus, nuveža į Cchinvalį ir įkiša už grotų. Tada jūsų šeima turi sumokėti 2 500 rublių „baudą“, o iš tiesų – išpirką. Kai artimieji sumokės išpirką, geriausiu atveju, už grotų praleisite porą dienų ir būsite perduotas savo šaliai. O jei nepasisekė, galite grįžti tik po kelerių metų.
Kiekvienais metais tai patiria apie pusantro šimto žmonių. Visi jie – vietiniai ūkininkai ir piemenys.
– Žmonės grobiami dėl išpirkos?
– Vienu metu teko girdėti apie tai, kad kareiviams buvo mokami priedai už kiekvieną sulaikytąjį. Kuo daugiau žmonių sučiupai – tuo daugiau uždirbi. Tačiau svarbiausias tikslas – palaikyti įtampos ir nesaugumo atmosferą, daryti nuolatinį spaudimą, demonstruoti savo galią. Rusija taip elgiasi ne tik Gruzijoje, bet ir kitur šiame regione.
Okupantų žodis – lemiamas
– Ar okupuotose teritorijose egzistuoja kokia nors reali abchazų ir osetų savivalda?
– Kuo ilgiau tęsiasi okupacija, tuo sunkiau įžvelgti bent kažkokios realios savivaldos apraiškas. Pietų Osetijoje Rusijos kontrolė yra be galo stipri. Įplaukos iš Rusijos sudaro iki 90 proc. regiono biudžeto. Pietų Osetija taip pat susidūrė su milžiniška demografine krize, iš regiono (daugiausiai į Rusiją) išvažiavo 80 proc. gyventojų. Vietos gruzinai buvo išvaryti iš savo namų, bet izoliuotame regione nepanoro likti ir dauguma osetų, kurie ten nebematė jokios perspektyvos.
Pietų Osetijoje liko vos apie 20 tūkst. gyventojų, taigi, kraštas iš esmės yra labai didelę teritoriją apimanti karinė bazė. Ir jiems gyvenimas nesaldus. Vieno susitikimo Ženevoje (derybinis formatas, – aut. past.) metu, kai vėl kėlėme klausimą apie Gruzijos piliečių grobimus ties okupacine linija, Pietų Osetijos atstovai neoficialiai prasitarė: „Nesijaudinkite, saviškių sulaikome dvigubai daugiau“.
Abchazijoje padėtis šiek kiek kitokia. Ten visada buvo tam tikras „nepriklausomybės“ lygis, kurio ženklus galima įžvelgti ir vietos elito sferoje, ir visuomenėje. Ne sykį matėme, kaip Abchazijos valdžia buvo keičiama jėga, nes neatitiko Maskvos lūkesčių. Žinoma, regiono biudžetas taip pat yra labai priklausomas nuo Rusijos – apie 70 procentų. Ši priklausomybė liečia ne tik biudžetą, vietos elito verslo ir finansiniai interesai taip pat glaudžiai susiję su Rusija ir tai tik stiprina krašto priklausomybę nuo Maskvos.
Be to, abchazų įsivaizduojama nacionalinė idėja anaiptol nesutampa su tuo, kaip krašto ateitį regi Rusija. Puikus pavyzdys – žemės privatizavimo klausimas. Abchazai savo žemę laiko šventa. Žemė jiems yra svarbiausias jų identiteto simbolis. Tuo metu Rusija spaudžia įteisinti žemės pardavimą. Akivaizdu, kad tokiu atveju abchazai nepajėgtų konkuruoti su nepalyginamai turtingesniais rusais, galėsiančiais supirkti visą kraštą.
– Net jei abchazams ir osetams nepatinka tam tikri Maskvos siekiai, jie juk neturi pasirinkimo?
– Dažnai apie tai girdžiu. Žinoma, kad jie turi pasirinkimą. Pasirinkimas visada yra. Siūlome jiems naudotis visomis paslaugomis, kuriomis naudojasi Gruzijos piliečiai. O tai, kad jie atmeta mūsų siūlymus dėl politinių priežasčių – visai kitas reikalas.
Neformaliuose pokalbiuose ne kartą girdėjau abchazus sakant, kad jie norėtų gauti Gruzijos pilietybę. Nedaugelis taip net ir padaro. Tai suprantama, matydami Gruzijos integraciją į Europą jie turėtų suprasti, kokias perspektyvas šis procesas atveria jiems, o tuo labiau jų vaikams. Visgi yra ir tokių, kurie vengia paspausti ranką gruzinui, nes laiko tai išdavyste. Taip smarkiai žmones veikia propagandos kuriami stereotipai, gajūs visose jų gyvenimo sferose – nuo švietimo iki žiniasklaidos.
Rusiją sunku suprasti
– Kokių interesų siekia Rusija, vykdydama tokią politiką?
– Ši politika atsirado ne dabar ir ne 2008 metais, kai agresija prieš Gruziją buvo įvykdyta atvirai. Tai prasidėjo dar byrant Sovietų Sąjungai: pažvelkime į Karabachą, Padniestrę ir kitas Rusijos sukurtas konfliktų zonas. Šiandien ši politika tebevykdoma. Po Gruzijos sekė agresija Ukrainoje, vėliau – įsikišimas į Sirijos konfliktą. Abchazija ir Pietų Osetija Rusijai – didelės karinės bazės, placdarmas. Kariniu požiūriu jis negali būti nukreiptas vien prieš Gruziją, nes sutelktos pajėgos yra neadekvačiai didelės.
Mano darbo dalis – derybos. Visada stengiuosi suprasti, kaip mąsto kita pusė. Nors dažniausiai ir nepritariu, pavyzdžiui, abchazų derybininkų nuomonei, tam tikrais atvejais suprantu, kodėl jie laikosi vienokios ar kitokios pozicijos, o štai ko siekia Rusija, suprasti nepavyksta beveik niekada. Atrodo, kad Rusija nesupranta, kad dabartinis konfliktas nenaudingas ne tik Gruzijai, Abchazijai ir Pietų Osetijai, bet ilgalaikėje perspektyvoje – ir pačiai Maskvai. Rusija siekia sustabdyti mūsų integraciją į ES ir NATO, tačiau to padaryti jai nepavyks. Panašu, kad Maskva taip pat nesupranta ir to, kad Gruzijos europinė perspektyva abchazams ir osetams yra daug patrauklesnė, nei Maskvos glėbys.
Mes pasisakome tik už taikų sprendimą. Už prekybą ir laisvą bendravimą tarp žmonių. Mes niekam netaikome sankcijų, tai mūsų atžvilgiu daro Rusija. Panaikinome vizas Rusijos piliečiams ir turistų skaičius nuolat auga. Nustebsite pamatę, kaip maloniai su jais elgiasi gruzinai, nepaisant to, kiek skausmo jiems teikia Rusijos politika.
– Dėl ketvirtį amžiaus trunkančio konflikto Gruzijoje radosi dešimtys tūkstančių pabėgėlių šalies viduje. Jų aprūpinimas – vien Gruzijos našta, ar sulaukiate ir tarptautinės paramos?
– Tarptautinė parama gaunama, tačiau didžiausias krūvis tenka mums patiems. Dabartinė vyriausybė deda visas pastangas, kad palengvintų jų gyvenimą. Pavyzdžiui, pastatyti namai 12 tūkstančių pabėgėlių šeimų. Visgi svarbiausias principas, kurio laikomės ir dėl kurio niekada nepaliausime kovoti – jų teisė sugrįžti į savo tikruosius namus.
Komentarų nėra:
Rašyti komentarą