V. Jurkonis: „Brexit“ – skelbti nokautą dar anksti
2016-06-26 "Lietuvos žinios"
Jungtinės Karalystės referendumo dėl narystės Europos Sąjungoje rezultatai tapo giliu sukrėtimu Europai, tačiau, pasak politologo Vyčio Jurkonio, skelbti apie egzistuojančios europinės sistemos žlugimą dar anksti.
– Britai gali išsilaikyti be ES ir atvirkščiai?
– Didžiosios Britanijos referendumo rezultatai yra didelis sukrėtimas, nes nemaža dalis gana aklai pasitikėjo sveiku protu, racionaliais argumentais bei labiau tikėtinu status quo scenarijumi.
Visgi konstatuoti Europos Sąjungos pabaigą, įvardinti referendumo rezultatus kaip tragediją dar anksti, nes tikrosios referendumo pasekmės priklausys tiek nuo pačių britų, tiek ir nuo Briuselio ir kitų ES sostinių reakcijos ir išvadų. Referendumo rezultatai yra tarsi skyrybų paskelbimas, bet tai nereiškia, jog santykiai visiškai nutrūks.
Atslūgus nusivylimo, šoko, euforijos ir kitų emocijų bangai, Londono ir Briuselio lauks ne lengvos ir labai konkrečios derybos, kurios apibrėš būsimo bendradarbiavimo formatus ir intensyvumą.
– Referendumo rezultatai dažnai vadinami V. Putino pergale. Ar toks teiginys pagrįstas?
– Iš tikrųjų būta nuomonių, jog penktadienio rytą referendumo rezultatai turėjo pradžiuginti Kremliaus vadovą. Suprantama, kad Londono užsienio politikos formuotojai dažnai būdavo atsvara bei tam tikras saugiklis nuolaidžiaujantiems, o kartais net atvirai dirbantiems Kremliui, Europos politikams. Maža to, referendumo rezultatai, tikėtina, bus dar vienas elementas bendrame ES sumaišties kontekste. Jau dabar girdimi analogiški pareiškimai kitose šalyse reiškia, jog mažiau dėmesio bus skiriama ir Rytų politikai. O visą kontekstą pagardinus Kremliaus žiniasklaidos iškraipymais bei selektyvia informacija, tęsti „nesibaigiančios ES krizės“ temą nebus itin sunku.
Visgi atvirai džiūgauti dėl referendum rezultatų V. Putinui būtų mažų mažiausiai netoliaregiška, nes domino efektas įmanomas ir Rytuose. Turbūt nereikia priminti prieš kelis dešimtmečius įvykusio referendumo dėl nepriklausomybės Tatarstane, sudėtingos situacijos Šiaurės Kaukaze ir bendrai nestabilios socioekonominės situacijos, jau nekalbant apie masinius žmogaus teisių pažeidimus ir laisvės apribojimus, Rusijoje. Suprantama, kad Rusijos piliečiai jau senokai neturi teisės išreikšti savo valią, bet augantis nepasitenkinimas gali išsiveržti ir kitomis, ne vien tik emigracijos, formomis ir susidarius kritinei masei net ir augančios represijos ne itin padės.
– Ar britų pasitraukimas iš ES nulems Vokietijos įsigalėjimą bendrijoje?
– Žinoma, Jungtinės Karalystės išėjimas reikš ir tam tikrą galios persiskirstymą Briuselyje. Vienas iš scenarijų būtų dar stipresnis Vokietijos vaidmuo, bet tai priklauso ir nuo kitų veikėjų, tarkim, kaip pasielgs Lenkija. Kitas scenarijus galėtų būti stiprėjantis regionalizmas ir koalicijų vaidmuo.
Lietuvai ypač svarbu stiprinti bendradarbiavimą su Šiaurės valstybėmis ir, kaip visada, normalizuoti darbinius santykius su Varšuva. Šiaurinėje dimensijoje viena ar kitokia forma įmanoma įtraukti ir tą pačią Didžiąją Britaniją, tačiau tam būtinas aktyvus dalyvavimas, o ne formalus požiūris ar skambučio iš Londono laukimas.
Taigi, nors referendumo balsavimo rezultatus galima vadinti nokdaunu, skelbti nokautą dar anksti. Referendumui nebuvo pasiruošta, Britanijos išėjimo galimybė atrodė neįtikėtina, tad esminis klausimas yra, ar tai bus priimta kaip spyris į pasturgalį, verčiantis žengti pirmyn, ar vienas iš smūgių būsimų referendumų, grąsinimų, šantažo, populizmo gaisrų grandinėje.
Komentarų nėra:
Rašyti komentarą