2019 m. rugsėjo 22 d., sekmadienis

V. Jurkonis: integravęsi pabėgėliai yra viena iš saugumo sudedamųjų


2015-11-15 "Lietuvos žinios"

Po­li­to­lo­gas Vy­tis Jur­ko­nis por­ta­lui lzi­nios.lt tei­gė, kad iš­puo­liai Par­yžiu­je pri­vers dau­ge­lį vals­ty­bių iš nau­jo įver­tin­ti sa­vo sau­gu­mo sis­te­mas, ta­čiau, pers­pė­ja V. Jur­ko­nis, svar­bu ne­per­lenk­ti laz­dos ir var­dan sau­gu­mo ne­au­ko­ti žmo­gaus tei­sių.

– Ar iš­puo­liai Par­yžiu­je lems vi­suo­ti­nę sau­gu­mo stip­ri­ni­mo ban­gą, kaip tai įvy­ko po Rug­sė­jo 11-ios te­ro­ro ak­tų?

– Iš­puo­liai Par­yžiu­je ne­abe­jo­ti­nai vers per­žiū­rė­ti sau­gu­mo dar­bot­var­kę ne tik Pra­ncū­zi­jo­je, bet ir dau­ge­ly­je ki­tu Eu­ro­pos vals­ty­bių. Vis­gi ba­lan­sas tarp di­des­nio sau­gu­mo už­ti­kri­ni­mo ir as­mens pri­va­tu­mo ir lais­vės yra itin su­dė­tin­gas klau­si­mas. La­bai pa­pras­ta per­lenk­ti laz­dą, o tai reiš­kia nau­jus ne­pa­si­ten­ki­ni­mo ži­di­nius.

– Kiek ti­kė­ti­na, kad da­bar dau­giau vals­ty­bių pri­si­jungs prie ka­ro veiks­mų prieš „Is­la­mo vals­ty­bę“ Si­ri­jo­je?

– Po­zi­ci­jos, ti­kė­ti­na, taps griež­tes­nės, bet klai­din­ga ma­ny­ti, jog ši tra­ge­di­ja yra tik Si­ri­jos konf­lik­to pa­sek­mė. Ma­ža to, vien tik ka­ri­nė­mis prie­mo­nė­mis il­ga­lai­kis spren­di­mas ne­bus pa­siek­tas. Abe­jin­gu­mas žmo­gaus tei­sėms ir lais­vėms, tei­si­nant tai geo­po­li­ti­niais iš­skai­čia­vi­mais ar kul­tū­ri­niais re­li­gi­niais skir­tu­mais, vai­ky­ma­sis ta­ria­mo sta­bi­lu­mo, sle­pia gi­lu­mi­nes vi­suo­me­nės prob­le­mas, ku­rios re­ži­mo są­ly­go­mis pra­si­ver­žia įvai­riau­siais smur­to pro­trū­kiais. Jei Fu­kuya­ma ir ne­bu­vo tei­sus dėl is­to­ri­jos pa­bai­gos, tai ne­reiš­kia, kad rei­kia pa­mirš­ti žmo­gaus tei­ses, tei­si­nes vals­ty­bes pri­nci­pus ir uni­ver­sa­lias ver­ty­bes.

– Ga­li­ma spė­ti, kad da­bar vir­šų ims mig­ra­ci­jos su­var­žy­mo ša­li­nin­kai?

– Įvai­rūs po­li­ti­kai ne­trun­ka pa­si­nau­do­ti to­kio­mis pro­go­mis sa­vo įsi­ti­ki­ni­mams ar siū­lo­mai po­li­ti­kai pa­grįs­ti. Laz­da vi­suo­met tu­ri du ga­lus – ži­no­ma, mig­ra­ci­jos po­li­ti­ka tu­ri tu­rė­ti sau­gik­lius, bet izo­lia­ci­jos ke­lias ir­gi nė­ra iš­ei­tis. Eu­ro­pa pa­si­rink­da­ma bū­ti ap­sup­ta tvir­to­ve, ne­bus ap­sau­go­ta nuo to­kiu tra­ge­di­jų. In­teg­ra­vę­si pa­bė­gė­liai, be­si­jau­čian­tys Eu­ro­pos da­li­mi yra vie­na iš sau­gu­mo su­de­da­mų­jų. Ne­apy­kan­ta ir bai­mė, ne­pa­si­ti­kė­ji­mas, vi­suo­me­nių skal­dy­mas et­ni­niu, re­li­gi­niu ar ki­tais pa­grin­dais yra la­bai pa­vo­jin­gi ir ža­lin­gi reiš­ki­niai, ku­rių iš da­lies ir sie­kė te­ro­ris­tai Par­yžiu­je.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą