2019 m. rugsėjo 22 d., sekmadienis

Svarbiausios savaitės


2014-05-16 "Lietuvos žinios"

Jau po še­šių sa­vai­čių Mol­do­va tu­rė­tų pa­si­ra­šy­ti aso­cia­ci­jos su­tar­tį su Eu­ro­pos Są­jun­ga (ES). Dėl šios prie­žas­ties ša­lis jau­čia di­dė­jan­tį spau­di­mą, pa­si­reiš­kian­tį Ru­si­jos at­sto­vų par­eiš­ki­mais ir Pa­dnies­trės ne­no­ru tęs­ti dia­lo­gą bei nuo­lat ren­gia­mo­mis pro­vo­ka­ci­jo­mis.

Ukrai­na žiau­riai bau­džia­ma už sie­kį su­ar­tė­ti su Eu­ro­pa. Jos kai­my­nė Mol­do­va jau­čia šios kri­zės po­vei­kį. Ta­čiau, pa­sak Mol­do­vos am­ba­sa­do­riaus Lie­tu­vo­je Igo­rio Kli­pii, ne­ver­ta ieš­ko­ti tie­sio­gi­nių par­ale­lių tarp to, kas šiuo me­tu vyks­ta Ukrai­no­je, ir tos si­tua­ci­jos, ku­ri da­bar yra jo ša­ly­je: vi­si su­in­te­re­suo­ti pa­lai­ky­ti ci­vi­li­zuo­tus san­ty­kius.

Ta­čiau ir Ki­ši­nio­vas ne­iš­ven­gia spau­di­mo dėl 2009 me­tais pa­si­rink­tos ir Vil­niaus vir­šū­nių su­si­ti­ki­me pa­tvir­tin­tos kryp­ties. Prieš­iš­ku­mą pa­sta­ruo­ju me­tu la­biau ėmė de­mons­truo­ti Pa­dnies­trės se­pa­ra­tis­tų val­džia, daž­nai jun­ta­mas ir ne­tie­sio­gi­nis, bet nuo­la­ti­nis aukš­čiau­sių Mask­vos par­ei­gū­nų spau­di­mas. Ne­pai­sy­da­ma to, ša­lis ne­sib­laš­ko ir ne­la­vi­ruo­ja, nes, pa­sak Mol­do­vos am­ba­sa­do­riaus Lie­tu­vo­je Igo­rio Klipii, yra vi­siš­kai ap­sisp­ren­du­si dėl sa­vo at­ei­ties.

Nuo­la­ti­nės provokacijos

- Jei tu­rė­si­me ome­ny­je da­bar­ti­nę si­tua­ci­ją Ukrai­no­je, kaip lai­ko­si Mol­do­va?

- Ži­no­ma, kad ne­si­jau­čia­me per­ne­lyg pa­to­giai. Tuo la­biau kad Ukrai­na yra de­ry­bų pro­ce­so dėl Pa­dnies­trės da­ly­vė. Tu­riu ome­ny­je įvy­kius Ukrai­nos ry­tuo­se, o ypač – Ode­so­je, kur žu­vo žmo­nės. Tie įvy­kiai da­ro įta­ką Mol­do­vos Res­pub­li­kai. Tuo pat me­tu vis daž­niau gir­di­me par­eiš­ki­mų, kad Pa­dnies­trė vis la­biau „blo­kuo­ja­ma“ eko­no­miš­kai, po­li­tiš­kai ir pan. Tai ne­ati­tin­ka ti­kro­vės: pa­vyz­džiui, eko­no­mi­niai san­ty­kiai tik plė­tė­si. Ukrai­nos sie­nos kir­ti­mo są­ly­gos gal ir su­griež­tin­tos, bet ne­įleis­tų as­me­nų var­gu ar yra 1 pro­cen­tas. Ta­čiau tvir­ti­na­ma, kad yra ki­taip, ir tai mums ke­lia ne­ri­mą.

Ne­ra­mu ir dėl Pa­dnies­trės val­džios po­zi­ci­jos. Sie­kia­me at­gai­vin­ti de­ry­bų pro­ce­są, fak­tiš­kai nu­trū­ku­sį 2009-ai­siais, ta­čiau ne­se­niai vie­nas de­ry­bų raun­das bu­vo at­šauk­tas, o pa­siū­lę ki­tą (bir­že­lio 5-6 d.) iš Pa­dnies­trės ne­ga­vo­me jo­kio at­sa­ky­mo. Pa­sta­ro­jo me­to Pa­dnies­trės val­džios veiks­mai sau­gu­mo zo­no­je ne­nu­tei­kia po­zi­ty­viai.

- Bū­ta pra­ne­ši­mų, kad Mol­do­va su­stip­ri­no par­eng­tį pa­sie­ny­je. Ar bai­mi­na­ma­si kon­kre­čios grės­mės?

- Šie pra­ne­ši­mai kiek per­dė­ti. Ži­no­ma, ten­ka ati­džiau pri­žiū­rė­ti vals­ty­bės sie­ną, ypač pa­si­ro­džius pra­ne­ši­mams, kad tam ti­kri as­me­nys iš Pa­dnies­trės da­ly­vau­ja ir įvy­kiuo­se Ukrai­no­je. Pa­vyz­džiui, bu­vo skelb­ta, kad ir vie­nas iš Ode­so­je žu­vu­sių­jų – Ga­gau­zi­jos au­to­no­mi­jos gy­ven­to­jas.

Si­tua­ci­ja re­gio­ne yra įtemp­ta, ta­čiau Mol­do­vos reak­ci­ja - tai ne reak­ci­ja į gal­būt nu­ma­to­mą grės­mę. Nors, rei­kia pri­pa­žin­ti, Pa­dnies­trės val­džia pa­sta­ruo­ju me­tu im­asi tam ti­krų veiks­mų, ku­rie ne­de­ra su de­ry­bų pro­ce­su.

- Ko­kie tai veiks­mai?

- Yra ke­le­tas rim­tų prob­le­mų, ku­rios nuo­lat es­ka­luo­ja­mos. Pir­miau­sia, spau­di­mas mol­da­viš­koms mo­kyk­loms Mol­do­vos ne­kon­tro­liuo­ja­mo­je te­ri­to­ri­jo­je. Joms nuo­lat ke­lia­mi tai eko­no­mi­niai, tai su mo­ky­mo prog­ra­ma su­si­ję rei­ka­la­vi­mai.

Ne­pa­vy­dė­ti­no­je pa­dė­ty­je at­si­dū­rė ir ke­le­tas gy­ven­vie­čių, kai pa­ti gy­ven­vie­tė yra Mol­do­vos te­ri­to­ri­jo­je, o jos žmo­nių dir­ba­ma že­mė – Pa­dnies­trės kon­tro­liuo­ja­mo­je pu­sė­je. Ne kar­tą ki­lo prob­le­mų dėl to, kad šių gy­ven­vie­čių žmo­nėms su­da­ro­mos kliū­tys dirb­ti sa­vo že­mė­je.

Be to, Ben­de­rų mies­te - be­je, jis nie­kaip ne­su­si­jęs su „ben­de­rov­cais“ (juo­kia­si - aut.) - yra dvi įka­li­ni­mo vie­tos, ku­rias kon­tro­liuo­ja Mol­do­vos Res­pub­li­ka, ten dir­ba mū­sų po­li­ci­jos pa­tru­liai. Ta­čiau ne­se­niai jie bu­vo su­lai­ky­ti. Ir to­kie da­ly­kai vyks­ta nuo­lat.

- Lyg ir ne­ma­lo­nios smulk­me­nos, ta­čiau...

- Tar­si at­si­tik­ti­nai, bet šios nuo­la­ti­nės pro­vo­ka­ci­jos apei­na de­ry­bų pro­ce­są. For­ma­liai esa­me su­ta­rę su Pa­dnies­tre, kad to­kius ne­su­ta­ri­mus rei­kia ap­ta­ri­nė­ti, ta­čiau in­ci­den­tai lie­ka už dia­lo­go ri­bų. Su­nku su­pras­ti, ko­dėl taip da­ro­ma, šie veiks­mai ne­ky­la iš ak­tua­lios bū­ti­ny­bės, ne­pa­vyks­ta jų ra­miai ap­tar­ti.

Nuo­lat mė­gi­na­me iš­ju­din­ti tri­jų da­lių dia­lo­gą: so­cia­li­nį, eko­no­mi­nį ir po­li­ti­nį. Po­li­ti­nis dia­lo­gas vi­siš­kai ig­no­ruo­ja­mas, o mes vis la­biau įsi­ti­ki­na­me, kad ne­sant jo ne­pa­vyks­ta efek­ty­viai spręs­ti ir ki­tų klau­si­mų, nes nė­ra bend­ro orien­ty­ro, ga­lu­ti­nio tiks­lo. Vyk­dy­da­mi sa­vo „ma­žų žings­nių po­li­ti­ką“, sten­gia­mės įveik­ti ne­pa­si­ti­kė­ji­mą ir su­ar­tin­ti abu (Dnies­tro upės - aut.) kran­tus, ta­čiau ne­su­lau­kia­me adek­va­čios reak­ci­jos.

Ne­ma­lo­nus vizitas

- Ru­si­ja ne­se­niai Pa­dnies­trė­je surengė ka­ri­nius mo­ky­mus, ten ap­si­lan­kė vi­cep­rem­je­ras Dmi­tri­jus Ro­go­zi­nas.

- Šis vi­zi­tas mū­sų ne­nu­džiu­gi­no. Iš tie­sų, ne pats vi­zi­tas, o tai, ko­kia ži­nia mums bu­vo siųs­ta. Keis­ta, kad apie vi­zi­tą Mol­do­va bu­vo in­for­muo­ta jo iš­va­ka­rė­se. Vi­cep­rem­je­ras D.Ro­go­zi­nas Mol­do­vo­je lan­kė­si gal pus­va­lan­dį, o Pa­dnies­trė­je pra­lei­do dvi die­nas.

Keis­ta ir tai, kad apie dau­ge­lį D.Ro­go­zi­no ko­men­ta­rų Mol­do­vos at­žvil­giu su­ži­no­jo­me per jo pa­sky­rą „Twit­ter“ so­cia­li­nia­me tink­le bei in­ter­viu Ru­si­jos spau­do­je. Kai ku­riuos jo pa­sa­ky­mus ga­li­ma švel­niai api­bū­din­ti kaip ne itin drau­giš­kus. Kai ku­riais at­ve­jais bu­vo ga­li­ma įžvelg­ti ir at­vi­rą įspė­ji­mą at­si­sa­ky­ti Mol­do­vos eu­roin­teg­ra­ci­jos kryp­ties.

- Vis dėl­to kai Ru­mu­ni­ja ir Ukrai­na fak­tiš­kai „užb­lo­ka­vo“ D.Ro­go­zi­ną Pa­dnies­trė­je (ne­įsi­lei­do jo lėk­tu­vo į sa­vo oro erd­vę - aut.), Mol­do­va jį „iš­gel­bė­jo“?

- Mol­do­va nė­ra ES na­rė ir D.Ro­go­zi­nui ne­tai­ko sank­ci­jų, ku­rias jam pri­tai­kė Ru­mu­ni­ja (D.Ro­go­zi­nas yra įtrauk­tas į ES juo­dą­jį są­ra­šą - aut.). Ukrai­na tai da­rė rem­da­ma­si sa­vais su­me­ti­mais.

Vis dėl­to šis vi­zi­tas ne­bu­vo ma­lo­nus, jis bu­vo pu­siau ne­ofi­cia­lus. Per ne­for­ma­liai ja­me da­ly­va­vu­sius Ru­si­jos at­sto­vus į Mask­vą bu­vo no­ri­ma per­duo­ti „Pad­nies­trės vi­suo­me­nės“ pra­šy­mą pri­im­ti re­gio­ną į Ru­si­jos Fe­de­ra­ci­jos su­dė­tį. Su­pran­ta­ma, kad tai įver­tin­ta kaip ne­drau­giš­kas Ru­si­jos ges­tas.

An­tra­sis Kry­mas?

- Da­bar Ry­tų Ukrai­nai gre­sia Ab­cha­zi­jos ar Pie­tų Ose­ti­jos li­ki­mas, ar Pa­dnies­trė ne­taps an­truo­ju Kry­mu?

- Lai­ko­mės tos nuo­mo­nės, kad Ru­si­ja vi­sa­da pri­pa­ži­no Mol­do­vos te­ri­to­ri­nį vien­ti­su­mą, to­dėl tu­ri­me ieš­ko­ti ke­lių, kaip įtvir­tin­ti Pa­dnies­trės sta­tu­są Mol­do­vos su­dė­ty­je. De­ja, tam ti­kri pa­sa­ky­mai ir veiks­mai ne­su­tam­pa su ofi­cia­lia Mask­vos po­zi­ci­ja. Ta­čiau mes vi­so la­bo sie­kia­me ko­rek­tiš­kų san­ty­kių.


- To­kie Ru­si­jos veiks­mai pri­me­na Mask­vos elg­se­ną sie­kiant su­stab­dy­ti Ukrai­nos in­teg­ra­ci­ją į Eu­ro­pą. Ar taip ir jums siun­čia­ma pa­na­ši ži­nia?

- Grei­čiau vi­siems eu­ro­pie­čiams. Dau­ge­lis ma­to, kad tai, kas įvy­ko Kry­me, ver­čia rim­tai su­abe­jo­ti po­ka­ri­ne pa­sau­lio sank­lo­da ir tarp­tau­ti­ne tei­se. Į šią ži­nią rea­guo­ja­me. Ma­to­me, kaip Pa­dnies­trės val­džia sten­gia­si iš­veng­ti de­ry­bų, po­li­ti­nio dia­lo­go. Gir­di­me tą re­to­ri­ką, jau­čia­me spau­di­mą, ku­ris mums da­ro­mas kad ir ne­ofi­cia­liai per „Twit­ter“ ar­ba ži­niask­lai­dos prie­mo­nes, kai mums sa­ko­ma, kad su­ar­tė­ji­mas su ES ap­sun­kins dvi­ša­lius san­ty­kius.

- Ką reiš­kia „ap­sun­kins“?

- Kaip tei­gė po­nas D.Ro­go­zi­nas, su­tar­ties su ES pa­si­ra­šy­mas reikš Mol­do­vos Res­pub­li­kos ne­utra­lu­mo ir su­ve­re­nu­mo sta­tu­so po­ky­tį. Tai bu­vo par­eikš­ta ne­ofi­cia­liai, bet tai – kon­kre­tus tei­gi­nys. Ga­li bū­ti, kad mums mė­gi­na­ma pa­sa­ky­ti, jog pa­si­keis ne tik san­ty­kiai su Ru­si­jos Fe­de­ra­ci­ja, bet ir su Pa­dnies­tre mes tu­rė­si­me bend­rau­ti vi­siš­kai ki­taip.

Kar­tą bu­vo net už­si­min­ta apie tai, kad Pa­dnies­trės klau­si­mas bū­tų spren­džia­mas ne­be su Ki­ši­nio­vu, o su Briu­se­liu. Tai lei­džia su­pras­ti, kad bū­tų abe­jo­ja­ma pa­čiu Mol­do­vos su­ve­re­ni­te­tu ir jos te­ri­to­ri­niu vien­ti­su­mu.

Be to, ryš­kė­ja vi­siš­kai nau­jas as­pek­tas: mė­gi­na­ma vie­no­dai ne­igia­mai su­ta­pa­tin­ti Mol­do­vos su­ar­tė­ji­mą su ES, lyg tai bū­tų na­rys­tės NA­TO sie­ki­mas. Tai ke­lia ne­ri­mą. Ta­čiau mū­sų Kons­ti­tu­ci­jo­je yra įtvir­tin­tas ne­utra­lu­mas. Mes dek­la­ruo­ja­me tiks­lą in­teg­ruo­tis į Eu­ro­pą ir tai nie­kaip ne­su­si­ję su prieš­iš­ku­mu ar­ba ka­ri­niais al­jan­sais.

- Ar tai reiš­kia, kad Mol­do­vai ne­at­si­sa­kius eu­roin­teg­ra­ci­jos kryp­ties Ru­si­ja ga­li pri­pa­žin­ti Pa­dnies­trės vals­ty­bin­gu­mą ir taip pa­lai­do­ti dip­lo­ma­ti­nį pro­ce­są?

- Ti­ki­mės, kad taip ne­nu­tiks. Juk aso­cia­ci­jos su­tar­tis su ES tai dar to­li gra­žu ne de­ry­bos dėl na­rys­tės. Be to, prieš­in­gai, nei ban­do­ma par­ody­ti, net ir Pa­dnies­trė eko­no­miš­kai yra la­biau su­si­ju­si su Eu­ro­pa nei kuo nors ki­tu. Į Eu­ro­pą ji eks­por­tuo­ja dau­giau nei į Mui­tų są­jun­gos ša­lis. Su­ar­tė­ji­mas su Eu­ro­pa yra nau­din­gas, ypač at­siž­vel­giant į tai, kad ES ir Ti­ras­po­liui yra pa­si­ren­gu­si tai­ky­ti tam ti­kras pre­fe­ren­ci­jas, ga­lio­sian­čias iki 2016 me­tų. Tai­gi, nie­kas net ne­gal­vo­ja apie Pa­dnies­trės izo­lia­vi­mą.

Lem­tin­gos savaitės

- Iki aso­cia­ci­jos su­tar­ties su ES pa­si­ra­šy­mo li­ko pu­san­tro mė­ne­sio. Šis lai­ko­tar­pis lem­tin­gas Mol­do­vai. Juk Ukrai­nai bu­vo su­truk­dy­ta...

- Ne­no­ri­me ta­pa­tin­ti Ukrai­nos ir sa­vo pa­dė­ties. Šiuo me­tu vi­si sten­gia­si ras­ti ci­vi­li­zuo­tą iš­ei­tį iš Ukrai­nos kri­zės ir nie­kas ne­no­ri es­ka­luo­ti dar vie­nos pa­na­šios prob­le­mos, dar la­biau aš­trin­ti pa­dė­ties. Mes iš tie­sų ne­ma­to­me tie­sio­gi­nių par­ale­lių: Pa­dnies­trės prob­le­ma nė­ra et­ni­nė (75 proc. gy­ven­to­jų su­da­ro mol­da­vai ir ukrai­nie­čiai), o po­li­ti­nė, ki­lu­si po SSRS griū­ties.

Iki šiol esa­me pa­si­ry­žę pa­si­ra­šy­ti su­si­ta­ri­mą. Ži­no­ma, esa­me su­ne­ri­mę dėl ne­sup­ra­ti­mo, ku­rį ro­do kai ku­rios ša­lys. Ta­čiau nie­ka­da ne­ža­dė­jo­me keis­ti sa­vo kryp­ties ir tai at­vi­rai dek­la­ra­vo­me Ru­si­jai. Eu­ro­pai vi­sa­da sa­kė­me, kad esa­me su­in­te­re­suo­ti iš­lai­ky­ti nor­ma­lius san­ty­kius su par­tne­riais Ry­tuo­se. Nie­ka­da ne­ban­dė­me la­vi­ruo­ti, to­dėl su­nku su­pras­ti, iš ko ky­la da­bar­ti­nės par­ale­lės tarp mū­sų san­ty­kių su ES ir NA­TO. Juk tai vi­siš­kai skir­tin­gi da­ly­kai.

Sten­gia­mės tai pa­aiš­kin­ti, net par­en­gė­me de­ta­lų aso­cia­ci­jos su­tar­ties ver­ti­mą į ru­sų kal­bą. Sten­gia­mės par­ody­ti, kad mū­sų veiks­mai ne­tu­ri jo­kios pa­slėp­tos po­teks­tės, ir ti­ki­mės, kad bū­si­me iš­girs­ti bei su­pras­ti.

- O ES ir kon­kre­čios vals­ty­bės na­rės su­pran­ta jū­sų pa­dė­tį?

- Pa­sta­rai­siais me­tais mū­sų san­ty­kiai bu­vo pro­duk­ty­vūs. Mums pa­vy­ko pa­siek­ti leng­va­ti­nio vi­zų re­ži­mo su­si­ta­ri­mą. Tai, vie­na ver­tus, bend­ra­dar­bia­vi­mo su ES, ki­ta ver­tus – Mol­do­vos įvyk­dy­tų re­for­mų re­zul­ta­tas. Įvyk­dė­me mums iš­kel­tas są­ly­gas.

Da­bar lau­kia­me Eu­ro­pos Par­la­men­to rin­ki­mų re­zul­ta­tų. Ti­ki­mės, kad ES ne­pa­mirš Vil­niaus vir­šū­nių su­si­ti­ki­me iš­kel­to Ry­tų par­tne­rys­tės pri­ori­te­to. Ti­ki­mės, kad šiai ES po­li­ti­kos kryp­čiai ir to­liau bus ski­ria­ma daug dė­me­sio ir bend­ra­dar­bia­vi­mas bus tę­sia­mas. Mol­do­va pui­kiai su­vo­kia: kryp­tis pa­si­rink­ta ir jo­kios ki­tos al­ter­na­ty­vos nė­ra. Mes no­ri­me su­kur­ti de­mo­kra­ti­jos pri­nci­pais grįs­tą vals­ty­bę.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą