Primityvioji propaganda
2014-05-10 "Lietuvos žinios"
Boriso Jelcino prezidentavimo laikais rusai jau buvo spėję primiršti, kas yra propaganda, nes nebeliko gigantiškos sovietinės melo mašinos. Daugeliui atrodė, kad panašus monstras Rusijoje jau net negali atgimti. Tačiau į valdžią atėjo Vladimiras Putinas ir ši mašina girgždėdama vėl ėmė suktis.
V.Putinui pavaldi propagandos sistema, žinoma, nė iš tolo neprilygsta tam monstrui, kuris rūpinosi tuštuma sovietinių piliečių galvose, bet stebėti jo metamorfozes nuo 2000-ųjų iki šių dienų buvo tikrai įdomu. Gal šiek tiek mazochistiška, tačiau įdomu. Daugiausia dėl to, kad pirmąjį V.Putino eros dešimtmetį rusiška propaganda mažiau priminė sovietinę, buvo daug subtilesnė – ne šiurkščiai brukanti melą, o švelniomis, kartais net sunkiai sąmoningai pastebimomis užuominomis verčianti vartotoją įsivaizduoti, kad ne tendencingos žinių ir diskusijų laidos formuoja jo nuomonę, neva žmogus pats daro išvadas, kurios lyg tyčia sutampa su valdžios nuomone.
Ši sistema savo apogėjų pasiekė maždaug prieš 8-10 metų. Tada rusų ir rusišką informaciją vartojančių žmonių smegenis plovė jau net tik oficiozinių televizijos kanalų laidos, bet ir gausiai leidžiama istorinė literatūra, vaidybiniai bei animaciniai filmai. Visa tai padėjo mažųjų rusų smegenėlėse kurti valdžiai parankią sampratą to, kas yra Rusija, kaip reikia vienu metu didžiuotis visiškai nesuderinamais šalies istorijos įvykiais. Juose gana aiškiai buvo galima įžvelgti ir rusų išskirtinumo, ir pranašumo prieš kitas tautas idėjų. Jau tuo metu dažnai apimdavo šleikštulys klausantis ir skaitant šiuos paistalus. Tačiau vis tiek buvo įdomu. Tuometė propaganda dar siekė sudėtingesnių tikslų, dar kreipėsi į mąstančią auditoriją, kurios nuomonę paveikti sudėtinga. Šiandien to nebeliko.
Dabartinė Kremliaus propaganda supaprastinta iki tokio lygio, kad vienintelė jos auditorija akivaizdžiai yra mažiausiai sau klausimų kelianti Rusijos gyventojų dalis. Tai tie žmonės, kuriuos visi Rusijos valdytojai nuo carų iki dabartinių čekistų-oligarchų švelniai tėviškai vadindavo „bydlo“ (apytikris vertimas būtų „galvijai“).
Būtent tokios Rusijos reikia valdžiai, būtent tokią Rusiją ji dabar formuoja. Ir, jei tikėtume apklausų duomenimis, formuoja sėkmingai. Kaip rodo Jurijaus Levados analitinio centro naujausias tyrimas, daugiausia rusų mano, kad jų tautiečių teises užsienyje labiausiai pažeidinėja ukrainiečiai. Iki tol šiose apklausose karaliavę „pribaltai" dabar atsidūrė antraeilėse pozicijose. Vos prieš keletą metų to buvo neįmanoma įsivaizduoti, tačiau šiandien taip yra.
Propaganda pateikiama tokia primityvia forma, kad net nebesirūpinama elementariausiais melo slėpimo metodais. Pavyzdžiui, žinių reportaže galima rodyti Maidane esantį ukrainietį, ginkluotą lazda ir mediniu skydu, o čia pat visiškai aiškiai dėstyti, kad jis ginkluotas mažiausiai sunkiuoju kulkosvaidžiu, kurį atvežė amerikiečiai. Tuo metu, kai balsas už kadro pasakoja apie Donecko „samooboroną“, televizijos ekrane šmėkščioja tik moterys, rišančios dryžuotas juosteles - "kolorado vabalus" - savo vaikučiams. Nežinau, kaip tai būtų galima daryti dar primityviau.
Viskas taikoma daugiausia Rusijos auditorijai, kuri jau 14 metų pratinama prie panašių kliedesių. Tačiau naujasis V.Putino „pokštas“, skirtas pasauliui, tiesiog pribloškė tuo pačiu tiesmuku primityvumu. Žinoma, kalbu apie jo mėginimą „nuraminti“ maištininkus Ukrainoje ir šių „atsisakymą“ paklusti visagalio V.Putino valiai. Tai taip primityvu, kad net išsamiau nagrinėti šį "pokštą" būtų įžeidimas savo smegenims.
Negi Kremliuje rimtai manoma, kad tokie metodai tinka tarptautinei nuomonei paveikti? Tiesiogiai, be jokių vingrybių, meluojant tiesiai į akis. Su baime pagalvoji, o kiek žmonių Lietuvoje tuo tiki? Nenoriu tikėti, kad daug, bet jei, neduok Dieve, tokių gyventojų gausėja (nors ir labai lėtai), galima pasakyti tik viena: vargas mums!
Komentarų nėra:
Rašyti komentarą