Spygliuota viela per sodybos kiemą
2016-11-07 "Lietuvos žinios"
Vieną rytą Davitas Vanišvilis pabudo ir suvokė, kad gyvena nebe Gruzijoje, o Pietų Osetijoje. Jo namas atsidūrė okupantų pusėje, o visą gyvenimą puoselėtas sodas liko gimtojoje Gruzijoje. Tai įvyko prieš aštuonerius metus.
Rusijos pajėgoms 2008 metais įsiveržus į Gruziją, Churvalečio kaimas pasitaikė agresorių kelyje. Pasirašius paliaubų sutartį, pagal ją Rusija turėjo atitraukti pajėgas atgal į savo teritoriją, bet, žinoma, to nepadarė, kaimas buvo padalintas į dvi dalis. Okupuotoje zonoje liko trys sodybos. Viena iš jų – D. Vanišvilio. Kaimynai pabėgo, o D. Vanišvilis taip ir liko – nesiruošė iš savų namų bėgti tuomet, nesiruošia ir dabar.
Kaimą, kuriame gimė ir praleido visą gyvenimą 83 metų senolis, kerta spygliuotos vielos užtvara, besitęsianti per visą slėnį, kuriame prieš aštuonerius metus ūkininkavo žmonės. Lyg tyčia, o gal kaip tik taip, spygliuotos vielos tvora rėžia vietovę taip, kad Gruzijos pusėje likę žmonės negali nuginti į ganyklas galvijų, arba kaip D. Vanišvilis – patekti į savo paties augintą sodą. Negali aplankyti net artimųjų kapų, nes kapinės taip pat liko okupantų pusėje.
Nei pensijos, nei gydytojų
D. Vanišvilis ne tik nebėgo nuo okupantų, bet ir atsisakė priimti naujos „šalies“ pilietybę. Todėl jau aštuonerius metus savo žemėje gyvena lyg svetimas. Okupacinė valdžia pensijos jam nemoka ir taip pat neleidžia gauti pensijos iš Gruzijos. Maitintis senoliui tenka tuo, ką užsiaugina padedamas jo nepalikusio anūko, arba tuo, ką kaimynai jam permetą per spygliuotos vielos užtvarą, kai šalia nėra okupantų patrulių.
Kai sunkiai susirgo D. Vanišvilio žmona, pagalbos taip pat nebuvo iš kur laukti. Okupantų pusėje gydytojų nėra, artimiausia ligoninė – Cchinvalyje, kur ją nuvežti atsisakyta, nes „kelio nėra“, o gruzinų medikai pas ją patekti negalėjo, nes pažeistų „valstybės sieną“. Jie atvyko, pasikalbėjo su D. Vanišviliu taip pat, kaip ir mes – per spygliuotą vielą, ir turėjo vykti atgalios.
Gaudo „pažeidėjus“
Churvalečio apylinkių vaizdas slogus – spygliuotos vielos, apleisti namai, nedirbami sklypai ir okupantų stebėjimo bokšteliai. Tačiau tikrąjį situacijos dramatiškumą suvoki tik pagalvojęs, kad į šią vietą automobiliu iš Tbilisio gali atvykti vos per pusvalandį. Ką tik buvome gyvoje, šurmuliuojančioje Gruzijos sostinėje, o taip greitai patekome į karo zoną. Šiurpas krečia įsivaizduojant kažką panašaus prie Vilniaus.
Spygliuotos vielos okupantams nepakako. Išilgai okupacijos linijos dar prismaigstyta ir ženklų, kuriuose įspėjama, kad čia – „valstybės siena“. Mes gruzinų klausėme „kiek kilometrų iki tikrosios sienos?“. Vieną sykį išgirdome atsakymą: „Kokios tikrosios? siena – viena, ta pati, už 200 kilometrų“. Kai klausėme, kam rusai stato tuos „pasienio“ ženklus, atsakymo taip ir negavome, nes jo tiesiog nėra. „Jiems turbūt taip patinka. Galingesni jaučiasi“, – sakė vienas vyras.
Maža to, anot okupantų, jų valdomos teritorijos riba yra net ne neteisėta spygliuotos vielos užtvara, o dar 100 metrų Gruzijos teritorijos už jos. Nuolat „pasienyje“ patruliuojantys kareiviai gaudo vietos gyventojus, kuriuos už šios butaforinės sienos pažeidimą siunčią į daboklę Cchinvalyje. Kad iš ten ištrūktum, reikia sumokėti „baudą“ – 2 500 rublių.
Suma gali atrodyti nerimta, tačiau įsivaizduokime, kaip ją sumokėti, kai pajamų neturi visiškai, kaip D. Vanišvilis. O jį rusų pasieniečiai buvo sulaikę 3 kartus. Galėtų ir dažniau, nes „siena“ juk eina tiesiog per jo kiemą, todėl jį galima sulaikyti kada panorėjus, nes jis kasdien vaikšto per arti spygliuotos vielos.
Tokius „pažeidėjus“ rusų pasieniečiai budriai stebi iš palei okupacinę liniją surikiuotų bokštelių. Ne tik stebi, bet ir telefonų klausosi, fiksuoja kas lankosi pernelyg arti spygliuotų užtvarų.
Nelygios jėgos
Kuomet lankėmės Churvaletyje ir bendravome su D. Vanišviliu, mus lydėjo gruzinų pasieniečiai. Jų – vos keletas, o visai čia pat – beveik 4 tūkst. rusų kareivių, pasieniečių ir „fsbešnikų“. Apie osetų miliciją kalbėt neverta, šios neva valstybės pajėgos prie okupacinės zonos – keliolika ginkluotų žmonių. Viskuo rūpinasi „didysis brolis“.
Nestebino ir gruzinų pasieniečių rimtis bei nuolatos ore tvyranti įtampa. Jie puikiai supranta ir to neslepia: jei agresija prasidėtų vėl – jie negalėtų sustabdyti 4 tūkst. užpuolikų, kuriems į paspirtį vos per parą gali atskubėti dar apie 50 tūkst. kareivių su sunkiąja technika.
Klausėme D. Vanišvilio, kodėl senolis nebėga į Gruzijos pusę? Atsakymas buvo paprastas: „Kodėl turėčiau bėgti iš savo paties žemės?“. Nei jis, nei pasieniečiai, nei bet kuris kalbintas gruzinas nė kiek neabejoja, kad nepaisant jau aštuonerius metus trunkančios okupacijos, dabar apleista ir spygliuota viela išvagota žemė vėl sugrįš Gruzijai.
Komentarų nėra:
Rašyti komentarą