2019 m. rugsėjo 22 d., sekmadienis

Rusiški karo dievai valdo konfliktų zonas


2012-06-25 "Lietuvos žinios"

Ru­si­ja yra an­tra pa­gal dy­dį gink­lų eks­por­tuo­to­ja po JAV, ge­ro­kai nu­si­lei­džian­ti ame­ri­kie­čiams pa­ja­mų ro­dik­liais. Ta­čiau ru­siš­kos gink­luo­tės eks­por­to geog­ra­fi­ja kur kas įdo­mes­nė, nes ge­ro­kai daž­niau api­ma konf­lik­tų zo­nas.

Sraigtasparniai - niekis

Pastaruoju metu plačiai aptarinėjamas neva taikių rusiškų sraigtasparnių partijos tiekimas Sirijos prezidento Basharo al Assado režimui tėra tik ledkalnio viršūnė, galima sakyti, niekis. 2007-2011 metais Sirija 6 kartus padidino ginkluotės importą, palyginti su ankstesniu penkmečiu. 72 proc. B.al Assado pirktų ginklų atkeliavo iš Rusijos, 28 proc. nupirkti taip pat didžios pagarbos vertose valstybėse - Baltarusijoje (19 proc.) ir Irane (8 proc.).

Rusija Sirijai pardavė priešlėktuvinės gynybos kompleksų ir priešlaivinių raketų, šiais ginklais Damaskas gerokai sustiprina savo galimybes pasipriešinti galimam NATO antpuoliui. Be to, Sirija laukia naujų siuntų: 25 Mig-29 karo lėktuvų ir 36 lengvųjų kovinių lėktuvų Jak-130. Ši technika jau gali būti naudojama ne tik užsienio agresijai atremti, bet ir saviems piliečiams tramdyti.

Trečiojo pasaulio šelpėja

Pernai Rusija pardavė ginkluotės už 13,2 mlrd. dolerių (oficialūs skaičiai), o šiemet ketina pasiekti 13,5 mlrd, dolerių rezultatą. Tai gerokai mažiau nei pernykštis JAV daugiau nei 50 mlrd. dolerių ginkluotės eksportas, tačiau stebint televizijos reportažus iš karinių konfliktų pasaulyje nežinia kodėl niekada nematyti kokios nors genties ar partizanų būrio kario, ginkluoto amerikietišku karabinu M-16 - visi laksto su rusiškais Kalašnikovo automatais ir granatsvaidžiais.

Teisybės dėlei reikia pasakyti, kad didžiausiomis rusiškų ginklų pirkėjomis beveik visada buvo Indija ir Kinija. Yra ir įdomesnių pirkėjų, tokių kaip Venesuela, Iranas, Sirija, Baltarusija, Uganda, Vietnamas, Sudanas... O kur dar šalys, kurios oficialiai rusiškų ginklų neperka, bet nežinia kodėl intensyviai jais naudojasi... Rusija dar 2006 metais tapo pasauline ginklų tiekimo į besivystančias šalis lydere.

Parduoda vieniems - gauna kiti

Prieš porą metų įvyko nedidelis diplomatinis skandalas, kai Rusija paskelbė suteiksianti karinę pagalbą Libanui. Niekas nelaužė galvos dėl kelių kovinių sraigtasparnių ir 30 tankų, tačiau rimtą nerimą kėlė apie pusė milijono vienetų įvairiausios amunicijos, dalis kurios beveik neabejotinai atsidūrė "Hezbollah" teroristų rankose.

Libano pavyzdys, žinoma, taip pat atrodo gana kukliai, palyginti su kitais atvejais, kai Rusija neteisėtai tiekė ginklus į konfliktų zonas. Tarkime, neteisėtas 84 tankų T-72 ir panašaus kiekio kovinių šarvuočių pristatymas Armėnijai 1993-1996 metais. Ką ir kalbėti apie tai, kaip Rusija apginklavo Padniestrės, Abchazijos ir Pietų Osetijos separatistus... Šiais ginklais buvo nužudyti tūkstančiai azerų, moldavų ir gruzinų. Ir Rusija tai puikiai žino, kaip žino ir tai, jog civiliai Sirijoje šiandien taip pat žudomi rusiškais ginklais, bet labai piktinasi, kai apie tai viešai pasisako Vašingtonas.

Neseniai JAV nuteisto rusų ginklų prekeivio Viktoro Buto veiklos tyrimas taip pat atskleidė įdomių detalių, kaip dar nuo 2001 metų rusiški ginklai buvo tiekiami kariaujančioms pusėms Afganistane, Konge, Kolumbijoje, Liberijoje, Siera Leonėje ir kitose šalyse.

Išradingas taikios technikos panaudojimas

Kaip ir pastaruoju atveju su Sirija, Rusija dažnai tvirtina, kad įvairiems režimams tiekia ne kovinę techniką. Žiūrint formaliai viskas teisingai: jei nuo sraigtasparnio nukabintos raketos ir kulkosvaidžiai, tai jau ne karo, o transporto, arba gelbėtojų, arba net žemės ūkio technika. Negi dabar kreipsi dėmesį į tai, kad tos pačios raketos ir kulkosvaidžiai bus sumontuoti kitą savaitę?

Beje, besivystančių šalių kariauninkai pasižymi lakia vaizduote ir dažnai džiaugiasi nusipirkę net taikios paskirties karinės pramonės produktų. Štai, pavyzdžiui, Sudane prieš civilius buvo sėkmingai naudojami rusiški transporto lėktuvai "Antonov". Bombos ir kitokie sprogmenys ant žmonių galvų iš jų buvo mėtomi tiesiog rankomis. Labai primityvus, tačiau kuo ne puikus bombonešis, kai žinai, kad priešininkas į jį gali nebent akmenis svaidyti?

Šaltojo karo metais tiek sovietai, tiek amerikiečiai atvirai ir slapta tiekė ginklus įvairiausio plauko revoliucionieriams bei partizanams visame pasaulyje. Taip dvi galingiausios pasaulio valstybės kariavo tarpusavyje nesusiremdamos kaktomuša. Tarptautinė padėtis seniai pasikeitė, o kalašnikovas taip ir liko visų pilietinių karų simbolis ir pagrindinis masinio naikinimo ginklas, pasaulyje neturintis lygių pagal nusineštų gyvybių skaičių.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą