Prašau nejuokinti
2015-07-10 "Lietuvos žinios"
Šiuo metu Lietuva derasi dėl to, kiek pabėgėlių reikia priimti į šalį. Du šimtus? Tris šimtus? Tūkstantį? Vienintelė protinga mintis, kurią perskaičiau viešojoje erdvėje, buvo Gabrieliaus Landsbergio. Jis priminė - nors ir kokį skaičių pasirinktume, jis bus ne baigtinis, o pradinis. Tai yra turėsime priimti atitinkamą skaičių pabėgėlių ne vieną sykį, o kiekvienais metais. Ir kasmet vis daugiau.
Kodėl daugiau? Todėl, kad esant dabartinei Europos Sąjungos (ES) kvotų politikai kitaip negali būti. Europa priėmė tokį "nuostabų" pabėgėlių problemos (ne)sprendimą, kad netrukus daugelyje Šiaurės Afrikos šalių nelegalų gabenimas į Senąjį žemyną taps viena svarbiausių ekonomikos šakų.
Iki šiol migrantai, kiauromis valtimis plukdomi į Italiją, tiesiog rizikuodavo gyvybe. O dabar jiems siūloma... loterija. Pavadinkime taip. Atplaukei iki Italijos - dalyvauk loterijoje ir tave nemokamai pergabens į kurią nors Europos šalį. Pasiseks - į Vokietiją, nepasiseks - į kurią nors Rytų Europos valstybę. Bet ir tai nieko baisaus. Atsidūręs Šengeno erdvėje nesunkiai galėsi nusigauti nuo Talino kad ir iki Lisabonos.
Sakysite, neatjaučiu? Empatijos stoka? Anaiptol. Kai tarnavau Lietuvos Respublikai ne tik siela, bet ir turėdamas atitinkamą biudžetinį etatą, girdėjau daug kolegų pasakojimų apie tai, kaip vyko operacija „Vartai“. Žinote, kas tai buvo? Prieš 20 metų, kai mūsų sienos buvo - sakykime atvirai - visiškai kiauros, Valstybės saugumo departamentui buvo duota užduotis jas užlopyti. Viena didžiausių problemų tuo metu buvo nelegalų gabenimas per Lietuvą į kitas Europos šalis.
Tuomet girdėjau ne vieno besisielojančio kolegos žodžius: „Sugavome juos. Grąžinome per sieną atgal. Žinai, kaip gaila buvo... Vienas sakė, kad bėga nuo mirties, kankinimų randus parodė... sakė, visą šeimą jo išguldys.“ Ir vis dėlto pasiuntė atgal per sieną. Kodėl? Todėl, kad jis toks vienas iš dvidešimties buvo. Todėl, kad visi puikiai suprato: nestabdysi - pasipils tuntais. Anuomet buvo užkirstas ne vienas nelegalų gabenimo maršrutas.
O ir mūsiškiai nelegaliai uždarbiauti traukė. Ne vieną tokį pažinojau. Beje, nė vienas pažįstamas, sugrąžintas į Lietuvą iš Jungtinės Karalystės, Norvegijos ar Vokietijos, tuo metu nesiskundė. Pagavo, sugrąžino ir tiek...
Lietuviai važiavo geresnio gyvenimo ieškoti ir dabar važiuoja. Ir dauguma migrantų iš Afrikos ar Azijos taip pat ne nuo karo bėga. Juos gabenti - didelis verslas. Būti nelegalu brangu, patikėkite. Žmonės parduoda viską, ką turi, kad nusipirktų „bilietą“ į Europą.
Todėl ir dabartinė ES politika juokina. Ne patys žmonės per sienas į Europą veržiasi. Juos gabena. Tai verslas. Kuo atlaidžiau žiūrėsi į problemą, tuo labiau tą verslą skatinsi.
Atjaučiu italus, kuriems tikrai sunku stabdyti pabėgėlių bangą. Atjaučiu pabėgėlius nė kiek ne mažiau. Štai užvakar irakiečių katalikų šeimos pasakojo apie savo negandas. Į Lietuvą juos atvežė "Caritas". Visiškai tam pritariu. Tai sąmoningas ir tinkamas pabėgėlių perkėlimo būdas.
Girdėjau tautiečius džiaugiantis, kad vengrai tuoj gelžbetonio siena atsitvers nuo Serbijos ir per ją vykstančių migrantų. Žinote, kas tai? Kretiniškas viešųjų ryšių triukas. Ta siena nepadės, o biudžetą gerokai papurtys. Gelžbetoniu neatsitversi.
Italijos išverktas sprendimas visai Europai pasidalyti nelegalus taip pat nėra sprendimas. Pigiau ir daug efektyviau būtų visiems investuoti į jų parskraidinimą namo. Nepamenu vardo to vilniečio brito, kuris siuntė Lietuvą kuo toliau ir tauškė apie „teisuolišką“ poreikį įteisinti tą, įsileisti aną... Prašau nejuokinti.
Komentarų nėra:
Rašyti komentarą