Mūšis dėl pingvinų
2012-02-13 "Lietuvos žinios"
Minint 30-ąsias Folklando karo metines Argentina ir Jungtinė Karalystė žvangina ginklais, užuot pagerbusios abiejose pusėse kritusių karių atminimą ir demonstravusios šiuolaikinėms valstybėms deramą rimtį bei sugebėjimą sugyventi nepaisant praeities konfliktų.
Nukelkime kepures ir atiduokime pagarbą britų ir argentiniečių kariams, 1982 metais kritusiems per Folklando karą. Konfliktas buvo beprasmiškas tuo metu, toks pat beprasmiškas jis būtų ir šiandien. Manau, dabar jis beveik neįmanomas. Niekaip nesutelpa į galvą mintis, kad dabartinė civilizuota ir demokratinė Argentina staiga pamestų protą ir pakartotų 1982 metais karinės chuntos įvykdytą avantiūrą.
Folklando Salos (šiandien jos priklauso britams, todėl paprastumo dėlei naudokime šį pavadinimą) yra britų karūnos valda, ir bent jau regimoje ateityje tai nepasikeis. Kariauti niekas nepradės, nes kiekvienam mąstančiam politikui turėtų būti aišku, jog dėl jų tiesiog neverta kariauti. Todėl agresyvi šiandieninė Argentinos ir Jungtinės Karalystės (JK) polemika labiau primena ne rimtus pagrindus turintį diplomatinį konfliktą, o juokingą ir beprasmį nepilnamečių chuliganų apsižodžiavimą prieš muštynes, kurios taip ir neprasidės.
Patriotizmo vulkanai
Kaip ir dera panašių konfliktų dalyviams, Argentinos prezidentė Cristina Kirchner ir JK premjeras Davidas Cameronas nelyg tikri ugnikalniai svaidosi patriotinės lavos spjūviais. Abudu jie nori užtikrinti savo valstybių piliečius, kad niekada nesutiks atiduoti priešui (agresoriui, okupantui, imperialistui - vartojama daug epitetų) nė lopinėlio "savos" žemės.
Kad skambėtų įtikimiau, dar būtina pasisvaidyti tokiais epitetais kaip "konkistadoras" (isp. "užkariautojas") - taikoma britų sosto įpėdiniui princui Williamui. O viskas todėl, kad jis atliks piloto praktiką savo paties dinastijai priklausančiose salose. Nepaprastas įžeidimas Argentinai!
Buenos Airės kaipmat įžvelgė čia salų militarizaciją. JK dar išsiuntė į regioną itin modernų ir galingą eskadrinį minininką "Dauntless" ir galbūt net vieną atominį povandeninį laivą, bet iš Argentinos deklaracijų vis dėlto atrodo, kad princo vizitas kelia daugiau grėsmės nei visas karališkasis laivynas: "Argentinos žmonės apgailestauja, kad sosto įpėdinis atvyko į jų žemę kaip uniformuotas užkariautojas, o ne išmintingas valstybės veikėjas, tarnaujantis taikai ir dialogui tarp tautų."
Šis pareiškimas nuo šiol neabejotinai turėtų būti įtraukiamas į visas pasaulines iškilių citatų enciklopedijas.
Britai taip pat mėgina nenusileisti. Pareiškimai buvo ne tokie puošnūs (šiauriečiams tai atleistina), bet ne mažiau iškalbingi. Premjeras D.Cameronas apkaltino Argentiną kolonializmu ir prisiekė apginsiąs suverenią britų teritoriją. Užsienio reikalų sekretorius Williamas Hague'as perspėjo, jog "karališkasis laivynas vis dar gali rimtai trinktelėti", o vienas neįvardytas, bet, reikia manyti, aukštas pareigas einantis smarkuolis iš karališkojo laivyno spaudai pareiškė, kad "Dauntless" gali "vienas pats sutriuškinti ne tik Argentinos, bet ir visos Pietų Amerikos karines oro pajėgas". Nežinia, kuo jam nusikalto bolivai ar brazilai, kad rengiasi juos triuškinti, bet skamba grėsmingai ir net pasipūtėliškai.
Blokada
Argentina, turbūt bijodama, kad niekas nepatikės jos patriotiniu užsidegimu vien dėl pastarųjų pareiškimų, nusprendė imtis ir kai kurių veiksmų. Jai pavyko įtikinti kitas Pietų Amerikos partneres prekybiniame "Mercator" aljanse nebeįsileisti į savo uostus laivų su Folklando vėliava. Nė viena iš "Mercator" valstybių aiškiai nenori konfliktuoti nei su Folklandu, nei su Londonu - todėl greičiausiai ir sutiko dalyvauti tik tokioje simbolinėje akcijoje. Juk kažkaip reikia kaimynui parodyti bent simbolinę paramą...
Pati Argentina į reikalą žiūri rimčiau. Blokuotas vienintelis tarptautinis komercinis reisas iš Folklando į Čilę. Be to, Argentinos pakrančių apsaugos laivai sulaikė 12 Ispanijos žvejybinių laivų, neva brakonieriavusių regiono vandenyse. Iš tiesų jie ramiai žvejojo turėdami Folklando išduotus leidimus. Būtų įdomu žinoti, ar tuo pat metu tuose vandenyse nežvejojo, pavyzdžiui, amerikiečiai? Nesitiki, kad narsūs Argentinos jūrininkai būtų sulaikę ir juos.
Galiausiai Argentinos valdžia nurodė savo žvejams išgaudyti visus kalmarus, kol jie migruodami įprastais keliais nepasiekė Folklando! Tiesiog šėtoniškas planas... Kodėl gi tada neliepus visiems argentiniečiams vienu metu sutartinai stryktelėti į jūrą ir taip sukelti milžinišką bangą, nuplausiančią nuo Folklando visus "konkistadorus"?
Beveik rimtai
Rimčiau pažvelgę į šį skandalą jokių permainų pasaulio politiniame žemėlapyje vis tiek nepastebėsime. Nepadės Argentinai nei blokados, nei skundai Jungtinėms Tautoms (užuojauta generaliniam sekretoriui Ban Ki Moonui, turinčiam jų klausytis), nei tarptautinė teisė. Bene vienintelis Argentinos argumentas pretenduojant į Folklandą yra tas, kad salos yra arčiau Buenos Airių nei Londono.
Šiaip jau iki kolonijinės epochos pradžios Folklandas buvo negyvenamas, neskaitant pingvinų, kurie ir šiandien sudaro absoliučią salų gyventojų daugumą. XVII amžiaus pabaigoje pirmąją koloniją salose nesėkmingai mėgino įkurti anglai. Vėliau salas kėsinosi pasiglemžti ispanai, prancūzai, argentiniečiai, tačiau niekam vis nepavykdavo įsteigti padorios kolonijos.
1832 metais Argentina nusprendė įkurti salose kalinių koloniją. Nepavyko ir šis projektas - kaliniai pakėlė maištą ir nužudė Argentinos siųstą valdžios atstovą. Galiausiai 1833 metais keletas saloje buvusių argentiniečių pasidavė britams, kuriems galiausiai pavyko įsteigti nuolatinę koloniją.
Taigi šiandien salose gyvena tų pačių britų kolonistų palikuonys, o ne "konkistadorų" jungą velkantys argentiniečiai. Net turistai pažymi, kad folklandiečių gyvenimo būdas neįtikimai britiškas atsižvelgiant į tai, kaip jie nutolę nuo protėvių žemės.
Kad ir kaip arti Argentinos krantų būtų, Folklando gyventojai laiko save britų karūnos valdiniais, ir vien jau to užtenka bet kokioms Argentinos pretenzijoms paneigti. Todėl ir britai galėtų elgtis taip, kaip pridera galingiausios istorijoje imperijos palikuonims, ir nesivelti į paauglišką mojavimą kumščiais prieš nosį. Niekas Folklando neatims - salose gyvenantys 3 tūkst. žmonių, keli milijonai pingvinų ir vienas kitas ruonis liks ištikimi karūnos valdiniai.
Komentarų nėra:
Rašyti komentarą