2019 m. rugsėjo 22 d., sekmadienis

Milicija, policija, o gal - "mentūra"?


2010-08-16 "Lietuvos žinios"

Ru­si­jos pre­zi­den­tas Dmi­tri­jus Med­ve­de­vas ėmė­si gai­vin­ti jau ka­dai­se pra­dė­tą, bet taip nie­kaip ir ne­vyk­do­mą mi­li­ci­jos re­for­mą. "Au­to­ri­nis" pa­ties pre­zi­den­to siū­ly­mas - per­va­din­ti ją į po­li­ci­ją - dau­ge­liui ru­sų ke­lia tik juo­ką. 

Mi­si­ja neįmanoma

Idėja reformuoti Rusijos miliciją - ne nauja. Panašiai kaip Lietuvoje amžinai vyksta sveikatos apsaugos ir švietimo reformos, taip Rusijoje vis reformuojama vidaus reikalų sistema. 2006 metais

reikalas pribrendo iki to, kad bandyta surašyti naują milicijos įstatymą, tačiau jis tradiciškai buvo atidėtas vėlesniam laikui. Dabar šį įstatymą ėmėsi gaivinti D.Medvedevas. Net liepė dar "patobulinti", kad jį priėmus Rusijos milicija taptų etaloniniu pavyzdžiu visiems pasaulio įstatymų sargams.

Naujoji įstatymo redakcija bus tokia griežta, kad, pasak prezidento, į miliciją nebegalės įsidarbinti nuo narkotikų ir alkoholio priklausomi žmonės bei nestabilios psichikos individai! Tenka atvirai prisipažinti: toks pareiškimas suglumino šių eilučių autorių. Negi

reikia suprasti, kad iki šiol milicijoje knibždėte knibždėjo aibės narkomanų, alkoholikų ir psichinių ligonių? Na, prezidentas sako - prezidentas žino. Matyt, ne veltui ketina priimti tokį įstatymą.

Draugovininkai su antpečiais
Na, o tam, kad iš milicijos būtų sėkmingiau valomi narkomanai, D.Medvedevo nuomone, reikia ją pervadinti policija. Tiksliau - viešosios tvarkos sargai ir toliau vadinsis milicininkais, bet štai kriminalistai jau turėtų tapti policininkais.

Anot D.Medvedevo, toks keitimas turi didelę dvasinę ir simbolinę reikšmę. Prezidentas priminė, jog milicijos pavadinimas, priimtas po 1917 metų perversmo (Rusijoje jis vadinamas revoliucija), pabrėžė įstatymų sergėtojų ryšį su darbininkų ir valstiečių klase. O tai, pasak D.Medvedevo, reiškė, kad "šie žmonės buvo ne daugiau kaip draugovininkai su antpečiais, bet mums (Rusijai) reikia profesionalių darbuotojų, kurie dirba efektyviai, sąžiningai ir darniai".

Štai ir vėl gluminantis pareiškimas! Vadinasi, iki šiol Rusijoje su nusikalstamumu kovojo tik ginkluotos liaudies draugovės (toks yra milicijos apibrėžimas). Ir kai tik tos draugovės bus pervadintos į policiją (aišku, išvarius visus narkomanus), jų nariai iš darbininkų ir valstiečių kaipmat virs inteligentiškais bei sąžiningais profesionalais.

Liaudžiai nepatiko

Nežinia, kaip šią naujieną priėmė tie rusai, kurie neturi galimybės naudotis internetu, bet štai pasaulinio tinklo vartotojai Rusijoje tik juokais leipo iš tokios kilnios iniciatyvos. Dauguma pateikė paprastą klausimą: negi pavadinimo keitimas iš tiesų ką nors pakeis? Ir patys į jį atsakė: žinoma, ne.

Kiti skundėsi, kad reikės "reformuoti" visą folkloro kryptį. O ir kaip nuo šiol liaudžiai reikės vadinti įstatymo sargus? Jei anksčiau buvo "mentai", vadinasi, nuo šiol bus "pontai" (populiariausias autoriaus matytas pasiūlymas)? Akivaizdu, kad žmonės sutrikę.

Buvo nemažai ir tokių nedvasingų komentatorių, kurie ne tik nepatikėjo idėjos sėkme, bet dar ir skundėsi, jog viskas sumanyta tik tam, kad "pinigus išplautų". Sunku ginčytis su šiais skeptikais, kai jie užduoda gana praktišką klausimą: kiek kainuos vien skiriamųjų ženklų, uniformų ir kitų aksesuarų keitimas?

Vienas rusakalbis komentatorius iš Prancūzijos visą sumanymą apibūdino taip: "Keisti milicijos pavadinimą į policiją yra tas pats, kas viešnamyje keisti lovas vietoj merginų." Siaubas, kaip nepagarbiai šis nepatriotiškas žmogus atsiliepė apie paties prezidento idėją. Matyt, sėdėdamas Prancūzijoje nebijo, kad čekistai nustatys jo IP adresą.

O kur žandarai?

D.Medvedevo teigimu, policijos pavadinimas milicijai būtų faktiškai ne "suteiktas", o "sugrąžintas". Juk iki spalio perversmo Rusijoje iš tiesų buvo policija. Tačiau vėl darosi nebeaišku: juk dabartinė Rusijos valdžia alpsta nuo įvairiausių sovietizmų garbinimo. Kam dabar sovietinius pavadinimus keisti imperiniais? Greičiausiai tai kokia nors unikali mišri ir unikali rusiška garbinimo forma.

Tiesiog neįtikima, kad D.Medvedevą staiga apėmė nenugalima nostalgija šlovintajai Rusijos imperijai. Juk tada reikėtų keisti ne tik kriminalinės milicijos pavadinimą. Vidaus kariuomenę būtų galima pervadinti į žandarmeriją, čekistus - vėl kokiais nors opričnikais. Jei milicijos darbo kokybė pagerės pakeitus pavadinimą, tas pats, vadovaujantis prezidento logika, turėtų atsitikti ir kitoms žinyboms. Nebent jos jau dabar dirba nepriekaištingai - tada gali ir sovietinius pavadinimus pasilaikyti.

Mūsų krašte ne iš nuogirdų žinoma, koks sudėtingas ir ilgalaikis (gal net begalinis) procesas yra reforma. Todėl D.Medvedevui galima palinkėti tik stiprybės, užsispyrimo ir ilgo gyvenimo viliantis, kad kada nors Rusijos "mentūra" iš tiesų taps jo išsvajota sąžininga policija. Gal tada ir mes galėsime pasimokyti, kaip baigti reformas.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą