Religijos laisvė ar nepagarba teroro aukoms?
2010-08-30 "Lietuvos žinios"
Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) prezidento pritarimas dėl mečetės statybos šalia Rugsėjo 11-osios teroro akto memorialo sukėlė amerikiečių nepasitenkinimą. Baracką Obamą kritikuoja ne tik opozicija, bet ir jo paties partijos šulai. Santykių su musulmonų pasauliu šis prezidento sprendimas greičiausiai taip pat nepataisys, o ką jau kalbėti apie tai, kad galėtų skatinti religinę toleranciją JAV.
Ketinimai statyti mečetę ir 13 aukštų musulmonų bendruomenės centrą vos už kvartalo nuo tos vietos, kur 2001-ųjų rugsėjo 11 dieną islamo teroristų pilotuojami lėktuvai rėžėsi į Pasaulio prekybos centrą ("Ground Zero" memorialas), sukėlė aistringas diskusijas JAV visuomenėje. Reikia pažymėti, kad dauguma amerikiečių, pasak CNN apklausų, prieštarauja šiam projektui (70 proc.), nes mano, jog taip yra įžeidžiamas 3 tūkst. teroro akto aukų atminimas ir jų artimųjų jausmai.
Administracija sutrikusi
Dar neseniai B.Obamos administracija laikėsi neutralios pozicijos šiuo klausimu. Baltųjų rūmų atstovas spaudai Robertas Gibbsas teigė, kad šis klausimas yra vietinės reikšmės. Tačiau netrukus prezidentas B.Obama nusprendė pademonstruoti konkretesnę poziciją ir per priėmimą Baltuosiuose rūmuose (Ramadano šventės proga) pareiškė remiantis mečetės statybą: "Noriu aiškiai pasakyti - kaip pilietis ir kaip prezidentas manau, kad musulmonai turi tokią pačią teisę... statyti maldos namus ir bendruomenės centrą privačiose Manhatano valdose."
Šis prezidento pareiškimas sukėlė triukšmą tarp mečetės priešininkų. Netrukus buvo surengtos protesto demonstracijos, o internete pasipylė komentarai, kad prieš rinkimus B.Obama melavo esąs krikščionis. Toks nepasitenkinimo mastas aiškiai sutrikdė prezidento administraciją. Jau kitą dieną B.Obama ėmė teisintis: "Nekomentavau ir nekomentuosiu, ar sprendimas statyti ten mečetę yra išmintingas. Aš kalbėjau tik apie žmonių teises." Tuo pat metu Baltųjų rūmų spaudos tarnyba paskelbė, kad prezidentas vis dėlto nesigina ir pirmųjų savo komentarų.
Vertinti tokį JAV vadovo sprendimą moraliniu požiūriu galima įvairiai, tačiau visiškai aišku, kad šis jo pareiškimas - rimtas smūgis Demokratų partijai, besiruošiančiai Kongreso rinkimams.
Respublikonai puola
Politinė parama B.Obamos pozicijai labai menka. Prezidento nuomonei pritarė Niujorko meras Michaelis Bloombergas ir keletas ryškesnių Demokratų partijos veikėjų. Bet šie, matydami visuomenės nepasitenkinimą, pasisakė ne tiek už B.Obamą, kiek kritikavo Respublikonų partiją už tolerancijos stoką.
Tačiau respublikonai suprato, kad gavo neįkainojamą politinį ginklą, ir darniai užsipuolė prezidentą. Kai kurie jų pareiškimai skambėjo radikaliai ir atvirai antiislamiškai. Vieni ryškiausių respublikonų atstovų, tokie kaip Sarah Palin, Newtas Gingrichas ir kiti, apkaltino B.Obamą neapgalvotu ir bejausmiu elgesiu. N.Gingrichas pabrėžė, kad mečetė šalia "Ground Zero" prilygtų paminklui japonams Perl Harbore. Respublikonų kandidatas iš Vakarų Virdžinijos Elliottas Maynardas nuėjo dar toliau. Jis pareiškė, jog "Ground Zero" yra šventa vieta amerikiečiams: "Negi manote, kad musulmonai leistų statyti žydų ar krikščionių šventovę Mekoje?"
Kritikuoja net saviškiai
Rugsėjo 11-osios aukų artimieji (ar bent jau dauguma jų) taip pat užsipuolė B.Obamą. Jie priekaištavo prezidentui, kad šis "apleido Ameriką toje vietoje, kur prieš devynerius metus buvo sudaužyta jos širdis", ir tvirtino, jog statyti mečetę minėtoje vietoje būtų atvira provokacija - tai paskatintų pralieti dar daugiau kraujo Alacho vardu.
Į tokias kalbas sureagavo net demokratų lyderiai, besitikintys išlaikyti daugumą po lapkričio rinkimų. Senato daugumos lyderis Harry Reidas teigė gerbiantis religijos laisvę, bet manantis, kad mečetė turėtų būti statoma kitoje vietoje. Giežtai prieš pasisakė ir demokratų kandidatas Jeffas Greene'as iš Floridos: "Religijos laisvė gal ir leidžia statyti mečetę "Ground Zero" šešėlyje, tačiau sveikas protas ir pagarba aukoms sako, kad ji turėtų būti kitur."
Pralaimi visais frontais
Nors prezidentas deklaravo, jog laikosi pagirtinų religinės tolerancijos ir piliečių laisvių idealų, jo pareiškimai tik pablogino situaciją. Pirmiausia jie suveikė priešingai, nei planavo B.Obama - antiislamiškos nuotaikos JAV, kaip rodo padidėjęs "neapykantos laiškų" Niujorko musulmonų bendruomenei skaičius (tai patvirtino ir dvasinis bendruomenės vadovas), dar labiau sustiprėjo. Vadinasi, pralaimėjusiojo padėtyje atsidūrė ir musulmonų bendruomenė, nors ji dėkoja prezidentui už paramą.
Ką ir kalbėti apie Demokratų partijos situaciją... Dėl nesėkmingos B.Obamos ekonominės politikos vis daugiau JAV piliečių pastaruoju metu ėmė linkti prie respublikonų. Pastarieji prezidento pareiškimai leis respublikonams patraukti į savo pusę dar daugiau rinkėjų. Tai supranta ir patys demokratai. Dėl šios problemos tarp jų jau vyksta neoficialus, bet akivaizdus skilimas.
Jei B.Obama, deklaruodamas neva geresnių santykių su islamo pasauliu siekius, tikėjosi laimėti daugiau JAV musulmonų ir laisvamanių rinkėjų balsų, jam vargu ar pavyks tai padaryti. Bene vienintelis aiškus palaikymas, nuskambėjęs iš musulmonų šalių, - teroristinės organizacijos "Hamas" pritarimas. "Al Qaeda" taip pat nepaplekšnos prezidentui per petį. Jei mečetė bus pastatyta, teroristai už tai šlovins ne B.Obamą, o savižudžius, įvykdžiusius Rugsėjo 11-osios teroro aktą. Visam musulmonų pasauliui tai bus pateikiama ne kaip tolerancijos, bet kaip teroristų pergalė.
Šiuo atveju, net turint omenyje neginčijamą religinės laisvės ir tolerancijos vertę, pasiektas neigiamas rezultatas. Negalima pamiršti ir kelių tūkstančių Rugsėjo 11-osios aukų artimųjų, kuriems ši mečetė (ar tai atitinka tolerancijos idealus, ar ne) simbolizuos nepagarbą teroro aukoms ir ideologinę teroristų pergalę.
Komentarų nėra:
Rašyti komentarą