Kėdainių unija – nevykusi LDK ir Švedijos santuoka
2017-05-05 "Lietuvos žinios"
Daugiau nei tūkstantis Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės bajorų 1655 metų spalio 20 dieną Kėdainiuose dėjo parašus po sutartimi, populiariai vadinama Kėdainių unija. LDK trumpam susijungė į vieną valstybę su Švedija. Ką Lietuvai reiškė ši sutartis: geresnį unijos partnerį, nei Lenkija ir stipresnį valstybingumą, ar atvirkščiai – visišką pasidavimą Švedijos karūnai?
Apie tai LŽ kalbasi su Lietuvos istorijos instituto moksliniu darbuotoju humanitarinių mokslų daktaru Gintautu Sliesoriūnu. Pasak jo, LDK bajorija į šią unija ėjo tik verčiama didžiulės Maskvos grėsmės, o unijos sąlygos buvo nei tokios, kokių tikėjosi bajorai, nei tokios, kokias dažnai klaidingai įsivaizduojame šiandien.
– Tokio reiškinio, kokia buvo Kėdainių sutartis, LDK istorijoje nebuvo nei iki jos, nei vėliau. Kokios buvo prielaidos tokiam drastiškam Radvilų žingsniui?
– Tai buvo vienintelis atvejis po Liublino unijos, kai mėginta formaliai nutraukti unijinius ryšius su Lenkija. Kodėl toks žingsnis žengtas būtent tuo metu? Matyt geriausias paaiškinimas yra tas, kad valstybė pergyveno didžiulį sukrėtimą. Tam tikrų silpnumo apraiškų, nepaklusimo valdovui ženklų tuo metu būta ir Lenkijoje – pasidavimo Švedijos globai atvejai, vilčių suteikimas jos karaliui būti išrinktam Lenkijos karaliumi. Lietuvoje taip pat ieškota išeičių iš krizinės situacijos ir tai daryta atskirai nuo Lenkijos.
Lietuvoje šie siekiai išsirutuliojo į rugpjūčio 17 dieną pasirašytą Josvainių aktą, kuriuo pažadėta pasiduoti Švedijos globai ir nutraukti valstybinius saitus su Lenkija. Šie įsipareigjimai tų pačių metų spalio 20 dieną įtvirtinti Kėdainių sutartimi.
Šitaip bent jau dalis tuometinio Lietuvos elito, įskaitant Jonušą Radvilą (jo brolis Boguslavas nedėjo parašo nei po vienu dokumentu) ieškojo, kaip išsigelbėti iš kritiškos situacijos. Valstybingumo tradicija nebuvo pamiršta, sutartį pasirašiusieji bajorai siekė ne pasiduoti, o pakeisti unijos partnerį išsaugant valstybę. Visgi būtina pabrėžti, kad tai buvo priverstinis žingsnis, bandymas išsigelbėti nuo Maskvos grėsmės, o ne pasirinkimas, lyg Švedija būtų buvusi geresnė unijos partnerė, nei Lenkija.
– Ar Radvilos buvo surinkę „užnugarį“ šio savo plano įgyvendinimui?
– Genezė yra tokia: kuomet Vilnius dar nebuvo užimtas rusų, jau buvo gauti įgaliojimai iš karaliaus – Jono Kazimiero Vazos – derėtis arba su Švedija, arba su Maskva, kad sudaryti sąjungą prieš vieną iš jų. Taigi, pirmosios pasiuntinybės į Rygą pas švedus siuntimas buvo visiškai teisėtas bendros su Lenkija valstybės požiūriu. Jos tikslas – užsitikrinti švedų paramą kovoje prieš Maskvą.
Maskvos grėsmė buvo didžiulė: mūsų aptariami įvykiai vyko 1655 metų liepą, o jau rugpjūtį Maskvos kariuomenė užėmė Vilnių ir Kauną. Tokios katastrofiškos situacijos akivaizdoje Jonušas Radvila jau peržengė įgaliojimus, gautus iš karaliaus Jono Kazimiero Vazos ir ėmė derėtis dėl pasidavimo Švedijos globai. Tuo pat metu derybų sąlygose atsirado naujas Radvilų reikalavimas: ne tik karinė švedų paramą prieš maskvėnus ir Švedijos karaliaus įsipareigojimas atgauti Maskvos užgrobtas LDK teritorijas, bet ir atskirą statusą turinčių paveldimų kunigaikštysčių sukūrimas patiems Radviloms.
– Šis reikalavimas – labai įdomus. Jis lyg ir rodo savanaudiškus Radvilų tikslus šiose derybose.
– Šiuo reikalavimu Radvilos peržengė visas ribas, kurias galėjo toleruoti ne tik karalius, bet ir to meto LDK visuomenė. Jie pretendavo į dideles teritorijas – Minsko, Naugarduko ir Bresto vaivadijas, Volkovysko ir Gardino pavietus bei Lenkijos Karalystei priklausiusią Palenkės vaivadiją. Šios žemės turėjo būti padalintos Jonušui ir Boguslavui Radviloms.
Labai įdomu, kad Radvilos nepareikalavo nei Kėdainių, nei Biržų, nei Žemaitijos žemių. Visos jų pasirinktos valdos – paribyje. Tik Gardino pavietas buvo Lietuvos branduolio žemių dalimi. Pagal jų planą turėjo būti maždaug taip: etninę Lietuvą valdo švedai, o ją supa asmeninės Radvilų valdos. Sunku paaiškinti tokį Radvilų pairinkimą. Viena iš versijų: Radvilos nesikėsino į įtakingų šeimų valdytas žemes, pavyzdžiui, Trakus, kurių vaivada buvo iš galingos Pacų šeimos. Tačiau visos prielaidos yra gana „slidžios“. Bet kuriuo atveju likusiai bajorijai tai buvo visiškai nepriimtinas planas.
Radvilos atsidūrė labai sudėtingoje padėtyje, kai dėl vienų dalykų su švedais derėjosi atvirai, o dėl kitų – „už kulisų“ ir apie pastaruosius negalėjo prasitarti net savo sąjungininkams Lietuvoje.
Be to, tokių žemių dalybų nenorėjo ir švedai. Savaime suprantama: kam dalinti žemes, jei viską gali pasiimti sau. Jų tikslas derybose buvo prisijungti Lietuvos valstybę, o ne derinti interesus su Radvilomis. Jie taip pat turėjo suvokti, kad tokios dalybos gresia tuo, kad savo pusėn jie patrauktų du įtakingus žmones, bet tuo pačiu metu įgytų tūkstančius priešų, tarp kurių taip pat buvo galingų giminių – Sapiegos su savo privačiomis kariuomenėmis, didelei daliai Lietuvos kariuomenės vadovaujantis etmonas Kosieckis, vyskupai ir kiti.
Manau, kad asmeninių kunigaikštijų pareikalavę Radvilos tapo pažeidžiami, švedai galėjo jais manipuliuoti. Derybų eigoje vadinamosios unijos su Švedija sąlygos vis blogėjo (žvelgiant Radvilų akimis), tačiau švedai palikdavo Radviloms viltį, kad jie visgi gaus geidžiamas teritorijas.
– Kaip turėjo vykti pasidavimas Švedijos globai?
– Po to, kai maskvėnai užėmė Vilnių, pranešimai apie pasidavimą švedų globai buvo išsiųsti į visus pavietus. Susitarimai buvo daromi jų lygmenyje. Pirmieji pasidavimą švedų globai skelbė šiaurės – rytų Lietuvos pavietai – Breslauja, Upytė. Ne Jonušas Radvila pirmasis dėjo parašą, o bajorai, norėję išsirūpinti dokumentą, kuriuo galėtų „sustabdyti“ Maskvos kariuomenę, nedrįsiančią veržtis į Švedijos globoje esančias žemes.
Tokia priemonė iš tiesų buvo veiksminga, nes Maskva nebuvo pasiruošusi karui su Švedija. Į Lenkiją švedų pajėgos taip pat buvo įvestos deklaruojant, kad jos gins šalį nuo maskvėnų. Pastarieji elgėsi atsargiai, laukė ir stebėjo, ar tikrai įvyks Švedijos susijungimas su Lenkija ir Lietuva, ar švedų kariuomenė tokiu atveju žygiuotų link Maskvos. Nors globos raštų formaliai maskvėnai nepripažino, tačiau ir kariuomenės į Švedijos globai pasidavusias žemes taip pat nesiuntė.
Taigi, Lietuvos pavietai, taip pat kaip tai vyko Lenkijoje, pasidavinėjo švedų globai ir iki Kėdainių sutarties, ar formalaus unijos su Lenkija nutraukimo. Unijos nutraukimas pirmą sykį užfiksuotas Josvainių sutartyje rugpjūčio 17 dieną, po to, kai maskvėnai paėmė Kauną. Dokumentą, kartu su Jonušu Radvila, pasirašė daugiau nei 400 LDK bajorų.
– Kokiomis sąlygomis LDK ėjo į uniją su švedais?
– Galima sakyti, kad pirmoji – Josvainių sutartis tebuvo parengiamasis dokumentas. Jame buvo išdėstyti lietuvių reikalavimai, kad uniją su Švedija LDK sudaro tokiomis pačiomis sąlygomis, kaip ir su Lenkija; kad Švedija nemėgins panaudoti LDK kariuomenės karui su Lenkija; garantijos bažnyčiai bei bajorams ir t.t. Tačiau reikia pabrėžti, kad tai nebuvo tikra sutartis, o greičiau vienpusiška deklaracija iš LDK bajorų pusės. Šis dokumentas švedams buvo nepriimtinas.
Kita problema – neretai tarpukario ir net sovietmečio lietuvių istoriografijoje Kėdainių unijai priskiriami teiginiai iš tiesų buvo ne šios sutarties, o Josvainių susitarimo tekstas. Tvirtinimai, kad valstybę bandyta gelbėti sudarant uniją su Švedija, bet tuo pat metu išlaikant valstybingumą, neatitinka realių Kėdainių unijos nuostatų. Unijos anaiptol ne visada turėjo būti lygiavertės.
Adolfas Šapoka, studijuodamas šias sutartis, padarė išvadą, kad spalio 20 dienos Kėdainių sutartis laikytina Radvilų pralaimėjimu, nes joje nebuvo realizuoti tie lūkesčiai, kuriuos lietuviai išdėstė Josvainių dokumente.
– Kodėl Radvilos nusileido švedams?
– Viena priežasčių – švedai ėmė žaisti savą žaidimą ir ėmėsi „karpyti“ realią Jonušo Radvilos valdžią, ėmė paraleliai tartis su kitais bajorais, besipriešinusiais galimam Radvilų įsigalėjimui. Jau po Josvainių susitarimo kilo neramumai – sumaištavo dalis LDK kariuomenės, Jonušas Radvila suėmė lauko etmona Gosievskį, kurį apkaltino suokalbiu su Maskva (nors vėliau, švedams reikalaujant, jį paleido).
Švedai nustūmė Jonušą Radvilą į labai nepatogias derybines pozicijas, kuriose jis buvo pastatytas prieš faktą: jei nesutiks jis – sutiks kiti. Be to, jis jau tapo išdaviku karaliaus Jono Kazimiero Vazos akyse, nes nutraukė uniją su Lenkija. Jis tapo priešu net tiems Lenkijos bajorams, kurie pasidavė Švedijos globai, nes jų požiūriu negalėjo būti net kalbos apie Lietuvos – Lenkijos valstybės suardymą.
Švedų žaidimas pavyko – izoliacijoje atsidūręs Jonušas Radvila turėjo labai silpnas derybines galimybes. Kita vertus, Jonušas Radvila vis dar buvo galingas valstybės veikėjas, turėjo jam ištikimą kariuomenę, todėl galima ir reikšti abejones, ar tikrai jis neturėjo kito pasirinkimo, kaip tik pasirašyti Lietuvai nepalankią Kėdainių sutartį. Išeičių būna visada ir nusileidimas švedų reikalavimams visgi rodo tam tikrą Jonušo Radvilos silpnumą. Nepamirškime ir to, kad jis vis dar puoselėjo viltį gauti norimas kunigaikštijas.
– Ar gausus buvo besipriešinančiųjų unijai būrys?
– Tas pats etmonas Gosievskis, pasirašęs Josvainių susitarimą, atsisakė pasirašyti Kėdainių sutartį ir pasitraukė į Lenkiją, kautis už karalių Joną Kazmierą Vazą. Didelė dalis Lietuvos bajorų susitelkė ties Brestu ir prisijungė prie Sapiegų kariuomenės. Kėdainių sutarties nepasirašė net ir Boguslavas Radvila, tuo metu buvęs Palenkėje, iš kurios stebėjo situaciją ir svarstė savo galimybes. Galima sakyti, kad 1656 metais jis jau nutraukė ryšius su broliu Jonušu.
– Kokie Kėdainių sutarties aspektai buvo nenaudingiausi Lietuvai?
– Blogiausia buvo tai, kad ši sutartis neteikė jokių garantijų išsaugoti LDK valstybingumą. Švedijos karalius pripažintas Lietuvos didžiuoju kunigaikščiu su paveldėjimo teise. Nesuteikta jokių garantijų, kad Lietuva turės Seimą.
Buvo suteiktos religinės garantijos – katalikams ir evangelikams reformatams (Švedijoje dominavo liuteronai). Garantuotos turtinės laisvės. Retas aspektas, bylojantis apie bent jau minimalų LDK savarankiškumą – nuostata, kad karo ir taikos klausimai turi būti derinami su Lietuvos bajorija. Tam tikras LDK atstovavimas lyg ir turėjo būti, tačiau neaišku, ar LDK bajorai būtų galėję rinktis savo atstovus, ar juos būtų paskyręs švedų gubernatorius.
Reali valdymo forma buvo gana aiški ir griežta: aukščiausia valdžia priklausė švedų gubernatoriui, kuriam talkino taip švedų sudaryta Tarėjų taryba, turėjusi rūpintis administraciniais klausimais ir lėšų Švedijos kariuomenei rinkimu. Jei Jonušas Radvila ir tikėjosi tapti pirmuoju asmeniu pounijinėje Lietuvoje, tokių pozicijų jam nesuteikta.
Jei pažvelgsime, kaip švedai ėmėsi įvedinėti savo valdžią LDK 1655 metų rudenį ir pirmoje 1656 metų pusėje, pamatysime, kad tikrovė buvo dar blogesnė, nei žadėjo unijos sąlygos. Švedijos karaliaus tikslas – gauti viską. Karolis X Gustavas turėjo gauti paveldimą Lenkijos Karalystės sostą, o Lietuva būtų buvusi priedu prie to. Galiausiai aukščiausiais Lenkijos valdytojais turėjo tapti švedai, o Lietuvoje jų valdžia būtų dar griežtesnė. Be to, Kėdainių sutartis sudaryta su Švedijos generolu, kuris lyg ir turėjo karaliaus įgaliojimus, tačiau karalius jos niekaip neturėjo patvirtinti asmeniškai, taigi, pasiliko galimybę ateityje elgtis, kaip tinkamas.
Gerai švedų karaliaus požiūrį iliustruojantis pavyzdys – LDK kariuomenė. Benta jau laikydamas save Lietuvos didžiuoju kunigaikščiu, Karolis X Gustavas, po Jonušo Radvilos mirties, turėjo paskirti naują LDK kariuomenės vadą, tačiau to nepadarė. Tokiu atveju kyla klausimas, ar jis apskritai pripažino, kad tokia kariuomenė gali egzistuoti?
Karolis X Gustavas nesivargino elgtis diplomatiškai – norėjo visko ir konfliktavo su visais. Kilus reikalui, jis elgėsi be skrupulų: 1656 – 1657 metais, mainais už karinę paramą, jis ėmė žadėti Lenkijos ir Lietuvos žemes Brandenburgui ir Transilvanijai (jos kunigaikščiui net „perleido“ Lenkijos sostą). O galiausiai visas jėgas sukoncentravo į karą su Danija.
Lietuvos didžiojo kunigaikščio titulas Karoliui X Gustavui tebuvo gražus priedas ilgame titulų sąraše, kuriame jis vadintas ir Suomijos didžiuoju kunigaikščiu ir Vandalų karaliumi, Estijos, Livonijos ir Pomeranijos kunigaikščiu ir pan.
– Švedijos karalius įsipareigojo atgauti maskvėnų užgrobtas LDK žemes. Ar buvo numatoma, kokios konkrečiai teritorijos turėtų būti sugrąžintos?
– Radvilos turėjo omenyje tas teritorijas, kurios priklausė LDK 1654 metais, karo su Maskva išvakarėse. Be to, reikalavimai sugrąžinti prarastas teritorijas buvo surašomi kiekvienam naujam karaliui. Įsipareigotti jie įsipareigodavo, tačiau vykdė šį pažadą „pagal aplinkybes“. Šiuos įsipareigojimus galima vadinti tiesiog pretenzijų į kaimynines teritorijas juridiniu pagrindimu.
Kartais iš realių pastangų vykdyti pažadą kildavo ir problemų. Kai Lietuvos ir Lenkijos valdovas Augustas II Stiprusis paskelbė karą Švedijai, motyvuodamas jį būtent pažadu grąžinti prarastas žemes, bajorai nustebo ir užpyko, nes visuomenė karui buvo nepasirengusi ir jo nenorėjo.
Beje, Radvilos užsiprašė tuo metu maskvėnų užgrobtą Minsko vaivadiją, o į tolimesnes teritorijas nepretendavo, matyt, suprasdami, kad galimybių jas susigrąžinti būta mažai. Ir Maskva deklaravo, kad be išlygų ketina inkorporuoti LDK teritorijas iki Berezinos upės. Užgrobusi šią teritoriją Maskva ją ir administravo lygiai taip pat, kaip ir savo žemes rytuose. Toliau į vakarus užgrobtose žemėse maskvėnai tvarkėsi jau kaip svetimose užkariautose teritorijose.
– LDK bajorai tikėjosi, kad švedai kartu su jais žygiuos prieš maskvėnus. Kaip situacija klostėsi toliau?
– 1656 metais kilo karas tarp Švedijos ir Maskvos karas, tačiau jis prasidėjo ne taip, kaip tikėjosi Radvilos ir kiti – puolimą pradėjo Maskva. Tuo metu Švedijos pasiuntinybių į Maskvą tikslas buvo šio karo išvengti. Savo ruožtu Maskva garsiai reiškė nepasitenkinimą Kėdainių sutartimi ir iš dalies pasinaudojo ja, kaip pretekstu pradėti karą.
Veržliai puldami maskvėnai pasiekė Rygą ir nors miesto nepaėmė, kontroliavo jo apylinkes. Maskvos pajėgos taip pat puolė Ingrijoje (teritorija tarp Ladogos ežero ir Suomių įlankos iki Estijos sienos) ir Karelijoje. Maskvėnų pajėgos užėmė kai kurias teritorijas Estijoje ir Ingrijoje, kurių švedams atkovoti nepavyko. Jas Maskva vėliau grąžino pagal taikos sutartį.
Tuo metu Lietuvoje švedai laikė palyginti nedideles pajėgas. Didžioji jų kariuomenės dalis, kartu su Karoliu X Gustavu buvo Lenkijoje, o jiems teko ginti nuo maskvėnų Rygą, Tartų ir Nevos žiotis. Gali būti, kad lietuviai vylėsi, kad švedai bus pakankamai galingi, tačiau pastariesiems teko išsklaidyti pajėgas plačiame fronte ir Lietuvai jie neskyrė daug dėmesio. Be to, 1655 metų pabaigoje dalis Lietuvoje buvusių pajėgų išvestos į Lenkiją. Taigi, kai 1656 metais Žemaitijoje kilo sukilimas, švedai iš Lietuvos buvo išvyti palyginti greitai ir nesunkiai.
– Taigi, švedais nusivylusi bajorija vėl atsisuka į karalių Joną Kazimierą Vazą ir imasi vyti švedus iš Lietuvos ir Lenkijos?
– Lenkijoje padėtis buvo kitokia. Ten su švedais vyko sunkus karas. Lenkai grūmėsi prieš pagrindines švedų pajėgas ir Brandenburgo hercogo kariuomenę. Tuo pat metu Lietuvoje švedų pajėgos buvo tokios silpnos, kad sukilę bajorai pakankamai nesunkiai juos išstumti į Kuršą. 1656 metų viduryje LDK teritorijoje švedų kariuomenės nebebuvo.
Kėdainių sutartį pasirašė daugiau nei 1000 LDK bajorų. Tie patys žmonės dalyvavo ir sukilime prieš švedus. Taigi, 1655 metų rudenį, kuomet atrodė, kad sąjunga su švedais buvo vos ne vieninteliu išsigelbėjimo šiaudu, Lietuvos bajorai pasirašė Kėdainių sutartį, o 1656 metų viduryje situacija pasikeitė. Maskvos nebesibaiminta (jos pačios interesas buvo netrukdyti lenkams ir lietuviams kariauti su švedais) ir bajorai pasijuto pakankamai stiprūs, kad atsikratyti ir švedų.
Šokas, patirtas 1655 metais, praėjo, pavyko mobilizuotis, o ir gana brutalios švedų okupacinės valdžios bajorai jau „atsikando“ ir matėsi, kad nebuvo jokios politinės jėgos, siejančios save su švedais. Žemaitijos bajorų sukilimas padėjo tašką Kėdainių unijos istorijoje.
– Ar galima šiandien duoti įvertinimą, kuris užbaigtų seną ginčą: Jonušas Radvila buvo išdavikas gelbėtojas?
– Pravartu žinoti ir tai, kaip lietuvių sąmonėje formavosi nuomonė apie Kėdainių sutartį. XIX amžiuje į ją vis dar žiūrėta neigiamai, o Jonušas Radvila vadintas išdaviku. Tokios nuomonės laikėsi ir Simonas Daukantas. Bene pirmasis teigiamas unijos paminėjimas buvo Maironio parašytame Lietuvos istorijos vadovėlyje XX amžiaus pradžioje. Pozityvią poziciją Maironis išreiškė ne per valstybinę, o per tautinę prizmę, t.y. pasipriešinimo polonizacijai kontekste, esą unija su Švedija būtų galėjusi sustabdyti polonizacijos procesą.
Tarpukario Lietuvoje Vilniaus praradimo sukeltos antilenkiškos nuotaikos padėjo romantizuoti uniją. Be to, vis dar dažnai painiota, kas pasirašyta Josvainiuose, o kas Kėdainiuose. Šią klaidą ėmėsi atitaisyti Adolfas Šapoka, tačiau jo tyrimai tuo metu nebuvo publikuoti.
Sovietmečiu įvyko regresas ir Josvainių sutartis vėl imta cituoti, kaip Kėdainių sutartis. Tačiau maksimaliai politizuota sovietinė istorija aštriai kritikavo Kėdainių uniją, nes ji buvo nukreipta prieš Maskvą ir neva taip pat prieš kazokų sukilimą. Paradoksalu, bet postalininiame Lietuvos istorijos leidime, visame neigiamame kontekste visgi įsiterpė teiginys, kad uniją su Švedija buvome priversti sudaryti tik didžiulės nelaimės akivaizdoje, siekdami išgelbėti valstybę. 1957 metais metais tai turėjo skambėti tiesiog kaip „balzamas širdžiai“.
Josvainių ir Kėdainių sutarčių painiojimo klaida mūsų istoriografijoje ištaisyta tik 8-ame dešimtmetyje – Antano Tylos ir Broniaus Dundulio studijose. Visgi, visuomenėje liko dominuoti tarpukariu suformuota klaidinga nuomonė.
Išdavystė – skambus kaltinimas. Lietuvos istorijoje buvo tiek daug įvairių „nukrypimų“, kad jei visus įvardyti išdavikais – liksim be nieko. Istorikas – ne teisėjas. Šiuo atveju svarbiausia, kad mūsų visuomenė skirtų Josvainiuose ir Kėdainiuose pasirašytus dokumentus. Josvainiuose deklaruotas viltis dažnas painioja su Kėdainių sutartyje surašyta tikrove. Jei kas mano, kad LDK susijungus su pažangia Švedijos Karalyste ir čia būtų prasidėjęs šviesus klestėjimo amžius – klysta.
Komentarų nėra:
Rašyti komentarą