Atstatymas lietuviškai: mėgstame atstatinėti pilis, bet darome tai netinkamai
2017-05-08 "Lietuvos žinios"
Lietuvoje neretai kyla sumanymai atstatyti vieną, ar kitą istorinį objektą, tačiau, kaip rodo Gedimino kalno pavyzdys, menkai apgalvotas žmogaus veiklos poveikis istoriniam objektui gali sukelti rimtų problemų.
Apie tai, kodėl Lietuvoje nevertinami istoriniai ir menotyriniai tyrimai ir kokios gali būti to pasekmės istoriniams objektams LŽ kalbasi su humanitarinių mokslų daktare menotyrininke Birute Rūta Vitkauskiene.
– Visuomenė rodo didelį susidomėjimą Gedimino kalno problemomis, o ar pakankamai aiškiai suvokiama problema?
– Visuotinis dėmesys tikrai juntamas. Niekas negali garantuoti, kad dabar pasirinktas darbų planas tikrai suveiks, bet viliuosi, kad dabar kalno gelbėjimo darbai – gerose rankose. Reikia suvokti, kad šis kalnas – gamtos darinys, gyvas organizmas. Problema ta, kad negali nuspėti, kaip gamta pasielgs.
Kaip bebūtų nuostabu, bet anaiptol ne kiekvienas tai žino. Ekskursijų metu kartais vis tenka išgirsti klausimą: „o tai jis (kalnas, – aut. past.) rankom supiltas?“. Deja, žmonės žino mažai, o kalba ir vertina kur kas daugiau.
– Iš tiesų, atsiradus dabartinei nuošliaužai, visuomenės reakcija buvo labai audringa. Atrodė, kad žmonės įsivaizduoja, jog taip įvyko pirmą kartą ir nesusimąsto, kad kalnas čia stovi šimtmečius, turi savo raidą ir istoriją. Ar yra studijų šia tema?
– Gedimino kalnas neturi surašytos istorijos. Atskirų paminėjimų būtą. Galima prisiminti anksčiau veikusį Paminklų restauravimo institutą, kuriame dirbo Adolfas Raulinaitis, Vladas Drėma ir kiti istorikai, surinkę apie Gedimino kalną ir aukštutinę pilį daug medžiagos ir Lietuvoje, ir Rusijoje. Daugiau jie domėjosi pačia pilimi, jos mūrais: ką su jais daryti? Atstatyti, ar ne? Jų surinkta medžiaga iš dalies prieinama ir šiandien, tačiau ji yra gana padrika, nesurinkta vienoje vietoje.
Taigi, tyrinėjimų būta daug, Gedimino kalnas ir pilies mūrai ištyrinėti „skersai išilgai“. Tyrinėjo istorikai, geologai ir architektai. Jų indėlis labai vertingas, tačiau apibendrinančios sisteminės studijos iki šiol nėra. Tokio susisteminimo nebuvimas yra ir vienas didžiausių mūsų kultūrinio paveldo tyrimų praradimas. Žinoma, pragaištingu laikotarpiu šiai sričiai buvo 50 sovietmečio metų. Įvairiausi trukdžiai stabdė šiuos tyrimus. Be to, tuo laikotarpiu išaugo architektų ir valdininkų karta, kuri nuvertina menotyrinius ir istorinius tyrimus, stengiasi juos apeidinėti ir išvengti.
Tyrinėjimų būta daug, Gedimino kalnas ir pilies mūrai ištyrinėti „skersai išilgai“. Tyrinėjo istorikai, geologai ir architektai. Jų indėlis labai vertingas, tačiau apibendrinančios sisteminės studijos iki šiol nėra.
– Kodėl taip yra šiais laikais?
– Sunku pasakyti. Sykį Anglijoje dalyvavau seminare „Royal Collection Studies“, teko matyti restauruojamų pastatų. Pristatant bet kurį iš lankytų objektų, visada pirmiausiai pateikiami jo istorinių tyrinėjimų medžiaga. Kai papasakojau kolegoms, kokios lėšos pas mus skiriamos kai kurių pastatų restauravimui, jie šypsodamiesi atsakė, kad tiek pas juos skiriama istoriniam tyrimui.
Anglijoje iš pradžių atliekami nuodugnūs tyrimai, o tik tada imamasi darbų. Tuo metu Lietuvoje jau dešimtmečiais susiklostė tokia ydinga tradicija, kad istoriniai tyrimai pradedami (jei pradedami išvis) tik pradėjus restauravimo darbus. O ir patys tyrimai neretai pradedami tik dėl to, kad spaudžia tam tikri biurokratiniai reikalavimai, reikia kokios nors pažymos.
– Tuomet kuo remiasi Lietuvoje atliekami restauravimo darbai?
– Imkime konkretų pavyzdį – Gedimino kalną ir pilį. Faktiškai, didelė dalis to, kas iki šiol yra atstatyta buvo atstatoma pagal prieškariu darytus lenkų istorikų tyrimus. Reikia pripažinti, kad tarpukario Lenkijoje menotyra buvo išties aukšto lygio. Čia dirbę mokslininkai – architektai ir architektūros istorikai buvo puikūs specialistai. Jie surinko ikonografinę medžiagą, dalis kurios iki tol buvo nežinoma. Būtent jie padėjo Aukštutinės pilies tyrimų pamatus.
Pokario Lietuvos specialistais rėmėsi šiomis studijomis ir tęsė lenkų mokslininkų pradėtą darbą.
– Kaip vertinate pasiūlymus atstatyti visą Gedimino pilį?
– Girdėjau įvairių tokių siūlymų. Neramina daug klausimų. Kalnas labai nestabilus ir neaišku, kiek jis atlaikytų tokių darbų. Tokiam sumanymui įgyvendinti pirmiausiai reikėtų nuodugnių geologinių tyrimų. Deja, Lietuvoje kažkodėl į tokius klausimus numojama ranka. Pavyzdžiui, taip pat ranka numota ir į geologų perspėjimus, kad Misionierių bažnyčiai kelia didžiulį pavojų šalia jos atliekami darbai. Tai gali baigtis katastrofiškais padariniais.
Misionierių bažnyčios atveju taip pat nekreipiama dėmesio į tai, kad jos kalvos šlaitas yra toks pat smėlėtas ir jautrus, kaip ir Gedimino kalnas. Labai eroziniai yra ir Vilnelės bei Neries krantai.
– Gal čia suveikia grynai žmogiškas faktorius? Kas nors iškelia idėją, kad ir pilies atstatymo, kuri visiems patinka, todėl puolama ją įgyvendinti nepaisant jokių rizikų.
– Žinoma, kad tokios idėjos visiems patinka. Ir aš nesakau, kad tokia idėja bloga. Tačiau pati manau, kad šiais laikais įvairiausių atstatymų koncepcija jau yra pasenusi, nereikia nieko atstatinėti. O ypatingai tokiais atvejais, kaip Gedimino pilis – juk mes tiek mažai apie ją žinome. Verčiau reikėtų pasirūpinti kuo geriau sutvarkyti tai, ką turime šiandien ir pasistengti apsaugoti kalną, kad jis kuo mažiau nukentėtų. Juk kalnas labiausiai per visą savo istoriją kentėjo kaip tik nuo žmogaus veiklos.
– Minėjote, kad lenkų mokslininkai surinko daug ikonografinės medžiagos. Kokius laikus ji siekia?
– Reikia pasakyti, kad seniausia ikonografija yra labai netiksli. Tai kad ir mūsų turimas Georgo Brauno planas – Vilniaus kraštovaizdis iš paukščio skrydžio. Yra XVII amžiaus Frydricho Gedkanto sudaryti Vilniaus gynybinių įtvirtinimų brėžiniai, bet jie yra fragmentiški, galbūt nebaigti.
Kuomet lenkų specialistai tarpukariu ėmėsi tyrinėti pilies mūrus, jie labiausiai rėmėsi XVIII amžiuje sudarytų vadinamuoju Fiurstenhofo planu. Tai – Vilniaus miesto brėžinys, šiuo metu esantis Berlyno bibliotekoje. Jame vaizduojama, kad mūrinė siena juosia kunigaikščių rūmus ir tęsiasi link Gedimino bokšto. Taigi, lenkų mokslininkai ir brėžė „dingusį“ pilies kontūrą pagal minėtą XVIII amžiaus planą ir vadovavosi juo nelyg Šventu Raštu. Nežinia, ar jie ruošėsi pradėti atstatymo darbus, ar ne – prasidėjo karas.
Verčiau reikėtų pasirūpinti kuo geriau sutvarkyti tai, ką turime šiandien ir pasistengti apsaugoti kalną, kad jis kuo mažiau nukentėtų.
Lenkų tyrėjai buvo įsitikinę, kad turi tikslų pilies planą, tačiau dabar jau žinome, kad pilis buvo daug kartų perstatyta, taigi, Fiurstenhofo planas greičiausiai atspindi tik tam tikro laikotarpio realybę. Vadovautis vienu tokiu šaltiniu būtų ne itin patikima. Pavyzdžiui, XVII amžiaus ikonografijoje pilies mūras vaizduojamas kitaip – ne juosiantis kalno viršūnę, o jungiantis pastatus.
– Minėjote, kad kalnas labiausiai kentėjo nuo žmogaus veiklos, bet veikia ir gamtinis faktorius.
– Žinoma, yra ir toks faktorius. Geologai ir šiandien įvardija kalno viduje vykstančius hidrologinius procesus – vanduo ardo šlaitus. XIX amžiaus rusų kariškių raportuose taip pat randame pranešimų apie tai, kad jie susirūpinę šlaitų būkle, pažymi, kad nuo jų reikia nukasti sniegą, nes per atlydį šlaitai slinks.
Tačiau žmogaus veikla visada buvo lemiamu faktoriumi. Pažvelkime: visai šalia yra ir aukštesnių kalnų, kaip pavyzdžiui, Trijų kryžių kalnas. Šiems kalnams grėsmė nekyla, nes žmogaus ranka jų veik nelietė – ten nėra pastatų, nevyksta statybos. Tuo metu prie Gedimino kalno nuolat vyksta kokie nors darbai ir tai labai įtakoja jo būklę. O labiausiai invazinės yra šiuolaikinės statybos, keliančios didžiausią grėsmę, giliausiai pažeidžiančios.
Apie 2000 metus priimtas sprendimas atstatyti gynybinę sieną (pagal Fiurstenhofo planą) man taip pat sunkiai suprantamas. Netvirtinu, kad visi tokie sumanymai yra savaime blogi, tačiau juos priimant nesivadovauta išsamiais tyrimais. Tokių ir nėra. Yra įvairių specialistų parengtų studijų, tačiau jos fragmentiškos, visaapimančios kalno istorijos ir problematikos analizės nėra. Nėra netgi XIX amžiaus rusų kariškių dokumentų apie kalną analizės.
– Peršasi išvada, kad tokių atstatymų idėjos iš esmės nėra prastos, tačiau tokiems projektams tinkamai nepasiruošiama.
– Kažkodėl apie tai niekas negalvoja. Manau tuometiniai sienos atstatytojai numanė, kad nuošliaužų gali būti, nes jie juk darė betoninių konstrukcijų sutvirtinimus. Tačiau sutvirtinimai sustatyti ne visur. Maždaug prieš mėnesį ėmė slinkti ir pietinis šlaitas.
Visai šalia yra ir aukštesnių kalnų, kaip pavyzdžiui, Trijų kryžių kalnas. Šiems kalnams grėsmė nekyla, nes žmogaus ranka jų veik nelietė – ten nėra pastatų, nevyksta statybos.
Rengiant tokius inžinerinius statybų projektus, reikia atsižvelgti į galimas pasekmes, ypatingai tokiuose visuotinai žinomuose ir branginamuose objektuose. Nepamirškime, kad šis kalnas, žavintis turistus ir mus pačius yra gamtinis darinys, jis kito, ir dabartiniai jo šlaitai ne tokie patys, kaip kad buvo Gedimino laikais.
– Toks dalykas lyg ir turėtų būti savaime suprantamas?
– Taip tik atrodo. Nemažai žmonių to nesupranta. Pastaraisiais metais vis pasigirsta raginimų atstatyti pilį, nesusimastant, kaip tai galima būtų padaryti. Ir tai siūlo žinomi architektai. Klausimas: ar jie supranta, ką siūlo ir deklaruoja? Žvelkime objektyviai – šiandien jokios statybos ant Gedimino kalno neįmanomos. Ši Vilniaus senamiesčio dalis, dėl gamtinės sandaros ypatybių, yra ypatingai jautri išorinių faktorių poveikiui.
– Vykdant bet kokį atstatymo projektą svarbus ne tik darbų poveikis, bet ir tyrimo, faktinio žinojimo, kas ir kaip bus atstatoma, kokie bus poveikio padariniai? Pavyzdžiui Trakų pilis nepateko į UNESCO paveldo globą kaip tik dėl to, kad buvo „neteisingai“ atstatyta.
– Trakų pilies atstatymo atvejis išties keistas. Reikia manyti, nebuvo surinkta pakankamai ikonografinės medžiagos. Kita vertus, reikia prisiminti, kokiais laikais dirbo tie, kas atstatinėjo Trakų pilį – septintas dešimtmetis. Nežinome, kokiomis sąlygomis jiems teko dirbti, tikrai nesiimčiau jų kritikuoti.
Reikia tikėtis, kad dabar ir netolimoje ateityje požiūris šiuo klausimu pasikeis, gal ateis naujų žmonių, kurie atsakingiau ir atsargiau žiūrės į tokio pobūdžio projektus. Juk niekas nekliudo ir pasisemti patirties kitose šalyse. Kaip ir minėjau, šiandien mūsų situacijoje blogiausia yra tai, kad neatliekami išsamūs ir patikimi tyrimai. Tokie tyrimai turi būti atliekami ne formaliai ir paskubomis – „dėl popierėlio“, o atidžiai ir nuodugniai.
O kaip daroma pas mus šiandien? Pasirašomos sutartys dėl struktūrinių fondų paramos projekto įgyvendinimui. Lėšos ateina, bet todėl, kad dažnai jau būna nurodyta, kad tyrimai (kuriuos Lietuvos pusė turi atlikti pati, prieš tardamasi dėl finansavimo) jau yra atlikti, o iš tiesų tyrimai arba atlikti tik formaliai, o kartais ir visai neatlikti. Atsiduriame situacijoje, kai istorikui pavedama atlikti tyrimą, užimantį tikrai nemažai laiko, o objekte jau susirinkę statybininkai su savo technika.
Lankydamasi kitose šalyse, ne sykį pastebėjau, kad savivaldybėje nuolat dirba menotyrininkai. O ar toks etatas yra Vilniaus savivaldybėje? Taigi, kai tokio specialisto šalia nėra ir kyla problemos dėl sisteminio požiūrio į atstatymo projektus nebuvimo.
– Kodėl toliau sėkmingai vyrauja toks atmestinis požiūris?
– Manau, kad jis paveldėtas iš praeities. Menotyrininkams, meno istorijos specialistams nerandame vietos, jų specialybė dažnai ignoruojama. Jų vengiama, o jei jie ir pakviečiami atlikti tyrimus, tai tik tada, kai tuos tyrimus daryti per vėlu – jau vyksta statybiniai darbai.
Atsiduriame situacijoje, kai istorikui pavedama atlikti tyrimą, užimantį tikrai nemažai laiko, o objekte jau susirinkę statybininkai su savo technika.
Gal tokiu būdu taupoma, bet šiais laikais tokia sritis yra tikrai ne ta, kurios dėka būtų galima taupyti. Projektavimo įmonės istorikus ir menotyrininkus samdo labai trumpam, atlikti kokį nors konkretų darbą. Man atrodytų, kad didelėms įmonėms ir organizacijoms, užsiimančioms projektavimo darbais, būtu naudingiau nuolat „po ranka“ turėti tokių specialistų.
– Vėl peršasi mintis apie žmogišką faktorių: sumano sau kažkas „puikią“ idėją ką nors atstatyti, o čia ateina istorikas ir ima „trukdyti“...
– Yra ir toks dalykas. Politikai vis griebiasi idėjų atstatyti kokią pilį ar rūmus, susiranda, kas galėtų atlikti atstatymo darbus – įgyvendinti projektą, o „teoretikai“ istorikai ir menotyrininkai mat trukdo: sako neturite pakankamai informacijos, nesurinkta medžiaga, reikia atlikti išsamius tyrimus (kurie kainuos gana nepigiai).
Bet juk operacijai guldomas ligonis pirmiausiai tiriamas, o tik paskui gula ant operacinės stalo. Kodėl tuomet mūsų aptariamu atveju galima tiesiog pulti prie darbų, neatlikus tyrimų?
Komentarų nėra:
Rašyti komentarą