2019 m. rugsėjo 22 d., sekmadienis

JAV jau atsikando Kremliaus KGB metodų. Dabar eilė Europai


2017-04-19 "Lietuvos žinios"

2013 me­tais Ru­si­jos Ge­ne­ra­li­nio šta­bo vir­ši­nin­kas Va­le­ri­jus Ge­ra­si­mo­vas api­bū­di­no nau­jo­viš­ką ka­ro dok­tri­ną, vė­liau ga­vu­sią „hib­ri­di­nio ka­ro“ var­dą. Vie­nas su­de­da­mų­jų šios dok­tri­nos kom­po­nen­tų – „in­for­ma­ci­nis konf­lik­tas“ – gink­las, pa­de­dan­tis siek­ti geo­po­li­ti­nių tiks­lų gre­ta to­kių tra­di­ci­nių prie­mo­nių, kaip dip­lo­ma­ti­ja ir ka­ri­nė ga­lia.

Pra­ėju­siais me­tais ame­ri­kie­čiai bu­vo šo­ki­ruo­ti tuo, kaip grei­tai ir sėk­min­gai Ru­si­ja ėmė­si nau­do­ti sa­vo nau­ją­jį gink­lą, pla­tin­da­ma me­la­gin­gas nau­jie­nas bei ki­ber­ne­ti­nių at­akų tak­ti­ką JAV pre­zi­den­to rin­ki­mų kam­pa­ni­jos me­tu. Kaip ra­šo „The Eco­no­mist“, la­bai ste­bė­tis ame­ri­kie­čiams ne­ver­tė­tų, nes Krem­lius nau­do­jo slap­tas po­vei­kio prie­mo­nes dar nuo SSRS lai­kų.

Šian­dien skir­tu­mas yra tas, kad Ru­si­jos ga­li­my­bės iš­sip­lė­tė dė­ka so­cia­li­nių tink­lų ir po­pu­lis­ti­nės po­li­ti­kos (tiek de­ši­nia­ja­me, tiek kai­ria­ja­me po­li­ti­kos spar­nuo­se) po­pu­lia­rė­ji­mo. Šie­met rin­ki­mams be­si­ruo­šian­čios Pra­ncū­zi­ja ir Vo­kie­ti­ja jau bai­mi­na­si Ru­si­jos ki­ši­mo­si ir pri­si­me­na ku­rį lai­ką už­marš­tin nu­grimz­du­sį KGB ter­mi­ną „ak­ty­vio­sios prie­mo­nės“, reiš­kian­tį pa­čių įvai­riau­sių ne­tie­sio­gi­nių po­vei­kio me­to­dų nau­do­ji­mą. Pa­vyz­džiui, prieš ke­le­tą de­šimt­me­čių so­vie­tai fi­nan­sa­vo be­veik vi­sus Va­ka­ruo­se vei­kian­čius an­ti­ka­ri­nius ju­dė­ji­mus.

Ne iš­im­tis ir Eu­ro­pa, ku­rios po­li­ti­ką Ru­si­ja sten­gia­si įta­ko­ti jau daug me­tų. Leng­viau­sia Krem­liaus pa­stan­gas pa­ste­bė­ti vie­šo­jo­je erd­vė­je, ku­rio­je iki šiol nau­do­ja­ma se­na ge­ra pro­pa­gan­da. 2014 ir 2015 me­tais Krem­liaus pro­pa­gan­dos ru­po­rai „Rus­sia To­day“ ir „Sput­nik“ pra­dė­jo trans­liuo­ti pra­ncū­zų ir vo­kie­čių kal­bo­mis. Jų sklei­džia­ma ži­nia la­bai pa­pras­ta: Eu­ro­po­je vis­kas blo­gai, o Ru­si­jo­je vis­kas nuo­sta­bu. Ir ži­no­ma, Eu­ro­pą ga­li iš­gel­bė­ti tik pro­ru­siš­ki po­li­ti­kai.

Ne­ven­gia jie ir vi­siš­kai at­vi­ro me­lo. „Rus­sia To­day“ su­kė­lė di­džiu­lį re­zo­nan­są, pa­skel­bu­si me­la­gin­gą is­to­ri­ją apie Ber­ly­ne ne­va im­ig­ran­tų iš­prie­var­tau­tą ru­sų kil­mės mer­gai­tę Li­zą. Vo­kie­ti­jos ru­sai tuo me­tu rin­ko­si į ma­si­nes pro­tes­to de­mons­tra­ci­jas ir kei­kė An­ge­los Mer­kel pa­bė­gė­lių po­li­ti­ką.

Ki­ti pra­ne­ši­mai skir­ti su­tirš­tin­ti spal­vas ar­ba su­kel­ti au­di­to­ri­jai abe­jo­nes. Pa­vyz­džiui, „Sput­nik“ ėmė­si skleis­ti gan­dus apie „neaiš­kią“ kan­di­da­to į Pra­ncū­zi­jos pre­zi­den­to pos­tą Em­ma­nue­lio Mac­ro­no ly­ti­nę orien­ta­ci­ją. „Sput­nik“ mie­lai tie­sio­gi­nia­me ete­ry­je nu­švie­čia an­tiis­la­miš­ko­jo ju­dė­ji­mo PE­GI­DA mi­tin­gus ir tuo pa­čiu me­tu sėk­min­gai ig­no­ruo­ja ES re­mian­čio „Eu­ro­pos Pul­so“ ju­dė­ji­mo ak­ci­jas.

Pa­tys „Rus­sia To­day“ ir „Sput­nik“ ne­tu­ri tech­ni­nių pa­jė­gu­mų pa­siek­ti di­džią­ją da­lį Eu­ro­pos au­di­to­ri­jos, ta­čiau už juos tai pa­da­ro „tro­liai“ ir vi­so­kio plau­ko Va­ka­rų ne­ken­tė­jai bei są­moks­lų teo­ri­jų mė­gė­jai.

Eu­ro­po­je stei­gia­mi ar­ba re­mia­mi jau eg­zis­tuo­jan­tys pro­ru­siš­ki ana­li­ti­niai centrai

Pa­sak in­ter­ne­ti­nės de­zin­for­ma­ci­jos eks­per­to Be­no Nim­mo, be­veik nė­ra abe­jo­nių, kad dau­gu­ma „RT Fran­cais“ ir „Sput­nik Fran­ce“ pra­ne­ši­mais be­si­da­li­nan­čių „Twit­ter“ var­to­to­jų yra bo­tai – var­to­to­jus im­ituo­jan­čios prog­ra­mos.

Ki­berš­pio­na­žas – daug pa­vo­jin­ges­nė po­li­ti­nio po­vei­kio prie­mo­nė. 2015 me­tais ru­sų prog­ra­mi­šių gru­puo­tė „Fan­cy Bear“ įsi­lau­žė į Vo­kie­ti­jos Bun­des­ta­go kom­piu­te­rius. Vė­liau ta pa­ti gru­puo­tė įsi­lau­žė į JAV De­mo­kra­tų par­ti­jos ser­ve­rius ir pa­vo­gė bei pa­vie­ši­no elek­tro­ni­nius laiš­kus, rim­tai pa­ken­ku­sius Hil­la­ry Clin­ton rin­ki­mų kam­pa­ni­jai.

Prog­ra­mi­šiai su­ren­gė ki­ber­ne­ti­nes at­akas prieš Em­ma­nue­lį Mac­ro­ną. Pa­sak Pra­ncū­zi­jos žval­gy­bos tar­ny­bų, „a­ta­kų pėd­sa­kai aiš­kiai ve­dė į Ru­si­ją“. Ste­fa­nas Meis­te­ris, Ru­si­jos eks­per­tas Vo­kie­ti­jos Už­sie­nio rei­ka­lų ta­ry­bo­je, tei­gia, kad bet ku­ris Vla­di­mi­rui Pu­ti­nui ne­pa­lan­kus kan­di­da­tas Eu­ro­pos vals­ty­bė­se tu­rė­tų bū­ti pa­si­ren­gęs „komp­ro­ma­to“ apie jį pa­si­ro­dy­mui „Wki­Leaks“ ir pa­na­šiuo­se re­sur­suo­se.

Krem­lius vis dar nau­do­ja ir se­ną pa­tro­na­žo tak­ti­ką. Eu­ro­po­je stei­gia­mi ar­ba re­mia­mi jau eg­zis­tuo­jan­tys pro­ru­siš­ki ana­li­ti­niai cen­trai. Pra­ėju­siais me­tais vie­ną to­kį cen­trą Ber­ly­ne ati­da­rė ar­ti­mas Vla­di­mi­ro Pu­ti­no bend­ra­žy­gis Vla­di­mi­ras Ja­ku­ni­nas. Nors ana­li­ti­ka nė­ra bū­ti­na, ga­li­ma puo­se­lė­ti ir gel­to­ną­ją spau­dą. Slo­va­ki­jo­je Krem­lius fi­nan­suo­ja apie są­moks­lų teo­ri­jas ra­šan­tį žur­na­lą „Zem a Vek“.

Kar­tais pro­ru­siš­kos po­li­ti­nės jė­gos re­mia­mos be­veik ne­sis­le­piant: Pir­ma­sis Če­ki­jos ru­siš­ka­sis ban­kas, kaip įta­ria­ma kon­tro­liuo­ja­mas Krem­liaus, Pra­ncū­zi­jos Na­cio­na­li­nio fron­to ly­de­rei Ma­ri­ne Le Pen pa­sko­li­no 9 mil­jo­nus eu­rų. Anot ne­pat­vir­tin­tos in­for­ma­ci­jos, Krem­liaus emi­sa­rai ga­be­na pa­gal­bą gry­nai­siais Ita­li­jos, Grai­ki­jos ir Veng­ri­jos na­cio­na­lis­tų par­ti­joms. Ma­ri­ne Le Pen, ita­lų Šiau­rės ly­gos ly­de­ris Mat­teo Sal­vi­nis ir vo­kie­čių AfD va­do­vė Frau­ke Pe­try pom­pas­tiš­kai pri­imi­nė­ja­mi Mask­vo­je. Vi­si trys po­li­ti­kai yra eu­ros­kep­ti­kai, pa­si­sa­kan­tys už sank­ci­jų Ru­si­jai pa­nai­ki­ni­mą.

Krem­liaus tiks­lai Eu­ro­po­je aki­vaiz­dūs: Pra­ncū­zi­jo­je Mask­va no­ri ma­ty­ti de­ši­nių­jų pre­zi­den­tą, kaip pa­vyz­džiui Ma­ri­ne Le Pen, o svar­biau­sias trum­pa­lai­kis tiks­las Vo­kie­ti­jo­je – iš­vers­ti iš kanc­le­rės pos­to An­ge­lą Mer­kel ir pa­dė­ti so­cial­de­mo­kra­tams su­da­ry­ti nau­ją vy­riau­sy­bę. Jei taip įvyk­tų, be­veik nė­ra abe­jo­nių, kad ES sank­ci­jos Ru­si­jos at­žvil­giu bū­tų bent jau su­švel­nin­tos. Taip pat Krem­liui bū­tų leng­viau įgy­ven­din­ti to­kius ener­ge­ti­kos me­gap­ro­jek­tus, kaip „Nord Stream 2“, o Vla­di­mi­rui Pu­ti­nui bū­tų leng­viau kal­ti pleiš­tą tarp ES ir NA­TO.

Po „Li­zos“ skan­da­lo Ru­si­jos pro­pa­gan­dis­tams ap­kar­to gy­ve­ni­mas ir Vokietijoje

Tei­sy­bės dė­lei rei­kia pa­sa­ky­ti, kad Ru­si­jos „ak­ty­vio­sios prie­mo­nės“ su­vei­kia anaip­tol ne vi­sa­da. Pa­vyz­džiui, vi­siš­kai žlu­go pro­pa­gan­di­nė kam­pa­ni­ja, kad An­ge­la Mer­kel są­mo­nin­gai įsi­lei­do į Vo­kie­ti­ją „Is­la­mo vals­ty­bę“. Em­ma­nue­lis Mac­ro­nas sėk­min­gai iš­sklai­dė gan­dus apie jo as­me­ni­nį gy­ve­ni­mą. Šve­diš­ka­sis „Sput­nik“ va­rian­tas bu­vo aps­kri­tai už­da­ry­tas, nes ne­su­ra­do au­di­to­ri­jos. Po „Li­zos“ skan­da­lo Ru­si­jos pro­pa­gan­dis­tams ap­kar­to gy­ve­ni­mas ir Vo­kie­ti­jo­je, ku­rios vy­riau­sy­bė aiš­kiai par­odė ne­si­taiks­ty­sian­ti su są­mo­nin­ga de­zin­for­ma­ci­jos sklai­da.

Su pa­sip­rie­ši­ni­mu Krem­liaus pro­pa­gan­da su­si­du­ria ir ki­to­se Eu­ro­pos vals­ty­bė­se. Nors ir ne­bu­vo įro­dy­mų, kad ru­sų prog­ra­mi­šiai iš tie­sų įsi­lau­žė į Ny­der­lan­dų rin­ki­mų sis­te­mą, olan­dai nu­spren­dė ne­ri­zi­kuo­ti ir bal­sus dėl vi­sa ko skai­čia­vo ran­ko­mis. Va­sa­rį bend­ro­mis Lie­tu­vos ir Vo­kie­ti­jos par­ei­gū­nų pa­stan­go­mis ne­del­siant bu­vo pa­neig­ti me­la­gin­gi pra­ne­ši­mai apie tai, kad Lie­tu­vo­je dis­lo­kuo­ti Vo­kie­ti­jos ka­riai ne­va iš­prie­var­ta­vo mer­gi­ną. Kai ku­rių ša­lių ži­niask­lai­dos prie­mo­nės ir po­li­ti­nės par­ti­jos pra­dė­jo fak­tų ti­kri­ni­mo prog­ra­mas.

Tai­gi, eu­ro­pie­čiai ta­po at­sar­ges­ni, ta­čiau pul­ti į par­ano­ją „The Eco­no­mist“ jiems ne­pa­ta­ria. Anot au­to­ri­te­tin­go lei­di­nio, ame­ri­kie­čiai kur kas se­niau ėmė­si ti­krin­ti in­for­ma­ci­jos pa­ti­ki­mu­mą, ta­čiau vis vien ne­iš­ven­gė me­la­gin­gų nau­jie­nų skli­di­mo. Pro­ru­siš­ki po­li­ti­kai ga­li lai­mė­ti na­cio­na­li­niuo­se rin­ki­muo­se ne tiek dėl Krem­liaus „ak­ty­vių­jų prie­mo­nių“, kiek dėl pa­čių eu­ro­pie­čių nu­si­vy­li­mo po­li­ti­ka ir anar­chi­jos in­for­ma­ci­nė­je erd­vė­je.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą