Italai nesupranta mūsų nerimo dėl Rusijos
2017-01-16 "Lietuvos žinios"
Anot „Sniego susitikime“ dalyvavusios tarptautinių santykių ekspertės Nathalie Tocci iš Italijos, dauguma jos tautiečių Rusiją vertina palankiai, o apie Rytų Europos valstybėms Maskvos keliamą nerimą išmano nedaug. Tuo metu šalies politinis elitas situacijoje susigaudo geriau ir palaiko Rusijos grėsmę jaučiančias valstybes.
Italijos Tarptautinių santykių instituto vadovo pavaduotojos N. Tocci teigimu, dauguma italų teigiamai žiūri į Rusiją. Tą patį galima būtų pasakyti bene apie visą Pietų Europą. Tačiau Rusijos vertinimas nėra vienodas italų visuomenėje ir politinio elito tarpe. Italų politikai, informuojami kolegų iš kitų ES valstybių, vis kritiškiau vertina Maskvos veiksmus.
Anot ekspertės, Italijos visuomenėje požiūris į Rusiją nesikeičia jau ilgą laiką, jiems Maskva – patikimas partneris prekyboje ir energetikoje. Jie pažįsta Rusijos kultūrą ir laiko Rusiją didžia šalimi ir didžia civilizacija. To paties negalima pasakyti apie italų požiūrį į Rytų Europą: dauguma gyventojų nežino, kokiomis viltimis ar nuoskaudomis gyvena šio regiono šalys, taip pat ir Lietuva. „Italijos su šiomis šalimis nesieja labai glaudūs istoriniai, politiniai ir ekonominiai ryšiai“, – portalui lzinios.lt paaiškino N. Tocci.
Nemažiau skiriasi ir lietuvių bei italų požiūriai į tai, ką Rusija vadina savo įtakos sfera. „Nesakyčiau, kad italai pateisina viską, ką daro Rusija, bet daugelio italų, ispanų arba portugalų požiūris maždaug toks: jei savo įtakos sferas turi JAV ir ES, kodėl gi jų neturėti Rusijai?“, – teigė N. Tocci.
Tuo metu Italijos politinio elito palankumas Rusijai ėmė tirpti. Pokyčiai prasidėjo reaguojant į kitų ES valstybių ir pačios bendrijos apskritai nuomonę apie Rusiją. „Net jei patys politikai nejaučia Rusijos keliamos grėsmės, bet apie ją kalba kiti ES nariai, vadinasi ta grėsmė iš tiesų egzistuoja“, – sakė ekspertė. Anot jo, tai – solidarumo klausimas, kuo daugiau apie Rusijos keliamas grėsmes kalbama ES, tuo rimčiau ją vertina Italijos politikai. Jų požiūriu, tokiai naštai užgriuvus vienos valstybės, pavyzdžiui Lietuvos pečius, ją turi paremti visa bendrija.
Tačiau jei italijos politikai solidarizuojasi su kitomis ES valstybėmis, visuomenė nėra nusiteikusi taip pat geranoriškai. Pasak N. Tocci, Italijoje plinta euroskeptiškos nuotaikos. „Ši tendencija yra labai aiški ir labai pavojinga. Eroskepticizmas Italijoje jau yra paplitęs labiau, nei turbūt betkurioje kitoje ES valstybėje“, – sakė tarptautinių santykių ekspertė. Viena svarbiausių to priežasčių yra ta, kad italai (kaip ir daugelis) graikų nejaučia kitų ES narių solidarumo bei aktyvios paramos sprendžiant ekonomikos ir pabėgėlių krizes.
Svokimas to, kokią grėsmę Europai gali kelti Rusija lėtai skinasi kelią Italijos visuomenėje, tačiau politikų susidomėjimo Rusija sulaukia vis daugiau. Iš vienos pusės, tai lemia vis sunkiau pateisinama agresyvi Rusijos politika, iš kitos – italai ima pastebėti ir Rusijos kišimąsi į jų šalies vidaus politiką. Italijos žiniasklaida vis dažniau nagrinėja Rusijos paramą tokiems populistinėms jėgoms, kaip „5 žvaigdučių judėjimas“ ir „Šiaurės lyga“.
Niekam nepaslaptis ir artima Silvio Berusconi bičiulystė su Vladimiru Putinu, tačiau N. Tocci nuomone, S. Berlusconi, kaip ir kai kurių kitų pavienių italų politikų simpatijos V. Putinui neturi įtakos Italijos politikai platesniu mastu.
Taigi, anot N. Tocci, Italijos politinis elitas pradėjo „lėtą ir sunkų judėjimą link geresnio Rusijos keliamų problemų suvokimo“, tačiau visuomenėje tokios tendencijos kol kas nėra.
Ekspertės nuomone, tai nesunku paaiškinti: ilgą laiką Rusija buvo patikima Italijos prekybinė partnerė ir niekada nekėlė tiesioginės grėsmės šiai Pietų Europos valstybei. Vienintelis faktorius bent minimaliai keičiantis italų požiūrį yra solidarumo su kitomis narėmis jausmas. Būtent todėl, kitos Europos valstybės, o tarp jų ir Lietuva, turėtų būti suinteresuotos padėti Italijai stabdyti euroskepticizmo plitimą, nes to nepadarius, dings ir dar vis gyvuojantis italų solidarumo jausmas.
Komentarų nėra:
Rašyti komentarą