2019 m. rugsėjo 22 d., sekmadienis

Europa neturi apleisti Ukrainos


2013-11-29 "Lietuvos žinios"

Ukrai­nos opo­zi­ci­ja tvir­ti­na, kad pre­zi­den­to Vik­to­ro Ja­nu­ko­vy­čiaus spren­di­mas at­si­sa­ky­ti su­tar­ties su Eu­ro­pos Są­jun­ga (ES) bu­vo nu­spė­ja­mas ir net dės­nin­gas įvy­kis. Opo­zi­cio­nie­riai pla­nuo­ja veiks­mus, ku­rių im­sis per bū­si­mus ša­lies va­do­vo rin­ki­mus, ir pri­me­na ES, kad svar­biau­sia - tęs­ti Ukrai­nos eu­roin­teg­ra­ci­jos pro­ce­są.

Apie tai, kas lė­mė stai­gų po­sū­kį Ukrai­nos po­li­ti­ko­je ir ką trys pa­grin­di­nės opo­zi­ci­jos par­ti­jos ža­da da­ry­ti at­ei­ty­je, - "Lie­tu­vos ži­nių" in­ter­viu su mū­sų ša­ly­je vie­šė­ju­siu par­la­men­ti­nės frak­ci­jos „Lais­vė“ ly­de­riu Ole­hu Tiah­ny­bo­ku.

Įsta­ty­mai ta­po pretekstu

- Jū­sų nuo­mo­ne, kas nu­ti­ko Ukrai­no­je? Ko­dėl įvy­ko toks stai­gus po­sū­kis už­sie­nio po­li­ti­ko­je?

- Iš tie­sų, po­sū­kio bū­ta 180 laips­nių kam­pu. Ukrai­nos da­bar­ti­nės val­džios po­li­ti­ka vi­sa­da bu­vo dvi­vei­dė ir ne­nuo­sek­li. Kai jai bu­vo nau­din­ga, ji dek­la­ra­vo glau­dų bend­ra­dar­bia­vi­mą su Krem­liu­mi ir nė ne­už­si­mi­nė apie eu­roin­teg­ra­ci­ją. Kai val­džia pa­ju­to ga­lin­ti gau­ti nau­dos Eu­ro­po­je, ji aki­mirks­niu ra­do at­spir­ties taš­kus, esą ro­dan­čius, kad Re­gio­nų par­ti­ja yra proeu­ro­pie­tiš­ka. Šios par­ti­jos at­sto­vai pa­tei­kė sa­ve kaip pa­grin­di­nius eu­roin­teg­ra­ci­jos ša­li­nin­kus, o V.Ja­nu­ko­vy­čių va­di­no pre­zi­den­tu, ku­ris at­ves Ukrai­ną į Eu­ro­pą.

- Ta­čiau si­tua­ci­ja pa­si­kei­tė.

- Pa­sta­ro­sio­mis sa­vai­tė­mis aiš­kiai pa­ma­tė­me, kad par­la­men­te Re­gio­nų par­ti­ja eu­roin­teg­ra­ci­jos pro­ce­są ėmė stab­dy­ti. Vy­ko ES pa­siū­ly­tų 11 įsta­ty­mų pa­tai­sų svars­ty­mas. Jos su­si­ju­sios su itin ak­tua­liais klau­si­mais - ko­rup­ci­ja, teis­mų ir pro­ku­ra­tū­ros sis­te­mos pert­var­ka, in­ves­ti­ci­nio kli­ma­to ge­ri­ni­mu, po­li­ti­nė­mis rep­re­si­jo­mis ir va­di­na­muo­ju at­ran­ki­niu tei­sin­gu­mu.

Šios pa­tai­sos bu­vo pri­ima­mos itin sku­biai, Re­gio­nų par­ti­ja tuo taip pat nau­do­jo­si. Jos at­sto­vai tei­kė įsta­ty­mus, ku­rių pa­va­di­ni­mai lyg ir skam­bė­jo tei­sin­gai, ta­čiau tu­ri­nys bu­vo nau­din­gas bū­tent Re­gio­nų par­ti­jai. Mes, opo­zi­ci­ja, net ir ma­ty­da­mi tai, daž­nai bu­vo­me pri­vers­ti už­si­merk­ti, nes su­pra­to­me, kad pri­im­ti šiuos eu­roin­teg­ra­ci­nius įsta­ty­mus yra gy­vy­biš­kai svar­bu.

- Dau­gu­ma šių įsta­ty­mų bu­vo pri­im­ti.

- Ga­liau­siai li­ko tik du įsta­ty­mai, ku­riuos rei­kė­jo pri­im­ti - dėl pro­ku­ra­tū­ros ir dėl po­li­ti­nių rep­re­si­jų. An­tra­sis, ži­no­ma, tu­rė­jo iš­spręs­ti ir sim­bo­li­nį ta­pu­sį Ju­li­jos Ty­mo­šen­ko klau­si­mą. Nors jūs, ži­no­ma, su­pran­ta­te, kad ji - to­li gra­žu ne vie­nin­te­lė po­li­ti­nė ka­li­nė mū­sų ša­ly­je.

Dau­gu­mą par­la­men­te tu­rin­ti Re­gio­nų par­ti­ja ėmė blo­kuo­ti bū­tent šių dvie­jų įsta­ty­mų pri­ėmi­mą. Im­ta ka­bi­nė­tis prie teks­to: ne­tin­ka­ma for­mu­luo­tė, ne ten kab­le­lis pa­dė­tas ir t. t. Net siū­lė­me, kad jie pa­teik­tų sa­vo pro­jek­tą, už ku­rį bal­suo­si­me.

Ta­čiau Re­gio­nų par­ti­jos de­pu­ta­tai pa­tei­kė 300 pa­tai­sų vien su pro­ku­ra­tū­ra su­si­ju­siam įsta­ty­mui, jo au­to­rius, be­je, yra pats par­ti­jos ly­de­ris V.Ja­nu­ko­vy­čius. Jie įstrig­dė įsta­ty­mų pri­ėmi­mą, nors ga­lė­jo juos pri­im­ti vien sa­vo bal­sais. Du įsta­ty­mai ta­po pre­teks­tu su­stab­dy­ti vi­są pro­ce­są.

Ra­gi­na ne­ti­kė­ti pažadais

- Vi­si kaip tik bu­vo su­tel­kę dė­me­sį į įsta­ty­mą dėl po­li­ti­nių rep­re­si­jų, ta­čiau pa­sku­ti­nis smū­gis su­duo­tas iš ki­tos pu­sės?

- J.Ty­mo­šen­ko klau­si­mu bu­vo pa­si­nau­do­ta kaip pre­teks­tu, at­sar­gi­niu ko­zi­riu, lai­ko­mu iki pa­sku­ti­nės aki­mir­kos. Su­pran­ta­me, kad kai ku­rioms Eu­ro­pos vals­ty­bėms šis klau­si­mas bu­vo svar­bes­nis už vis­ką. Nors ge­riau mus su­pran­tan­čios ša­lys, pa­vyz­džiui, Lie­tu­va, su­vo­kė ir tai, kad di­džiau­sią grės­mę su­tar­čiai su ES ke­lia Mask­va.

Juk pa­ti šios su­tar­ties es­mė bu­vo ta, kad pa­ga­liau ga­lė­tu­me pa­dė­tį taš­ką oku­pa­ci­jai, ku­ri tę­sia­si ir šian­dien. Prieš Ukrai­ną vyk­do­mas in­for­ma­ci­nis, ener­ge­ti­nis ir net re­li­gi­nis ka­ras. Su­tar­tis su ES tu­rė­jo leis­ti mums iš­si­va­duo­ti iš Krem­liaus įta­kos. V.Ja­nu­ko­vy­čius ga­lė­jo iš­spręs­ti vi­sus klau­si­mus, ta­čiau Vla­di­mi­ras Pu­ti­nas pa­siū­lė jam kaž­ką, ko jis ne­ga­lė­jo at­si­sa­ky­ti. Be­je, Ukrai­nos vi­suo­me­nė apie jų de­ry­bas ne­bu­vo in­for­muo­ta.

- Vis dėl­to Ukrai­nos vy­riau­sy­bė tei­gia ne­at­si­sa­kan­ti eu­roin­teg­ra­ci­jos? Ar ga­li­ma tuo ti­kė­ti?

- Vis dau­giau ukrai­nie­čių re­mia su­ar­tė­ji­mą su Eu­ro­pa, o pa­sta­rie­ji įvy­kiai su­kė­lė ti­krai di­džiu­lį ne­pa­si­ten­ki­ni­mą. Val­dan­tie­ji iš­si­gan­do ir su­švel­ni­no to­ną, kad iš­veng­tų kri­ti­kos. Ta­čiau pa­tys ma­to­te, kad ne­ga­li­ma ti­kė­ti be­veik nie­kuo, ką jie ža­da.

Vis­ką lems rinkimai

- Tai­gi lai­kas gal­vo­ti apie at­ei­tį? Kas lau­kia Ukrai­nos?

- Opo­zi­ci­jos pa­dė­tis šiuo me­tu su­dė­tin­ga. Mū­sų stip­ry­bė ta, kad esa­me vie­nin­gi, nors tu­ri­me ideo­lo­gi­nių skir­tu­mų. Val­džia sten­gė­si mus su­skal­dy­ti, ta­čiau to pa­da­ry­ti ne­pa­vy­ko. Po­li­ti­nis Ukrai­nos li­ki­mas bus spren­džia­mas per 2015 me­tų pre­zi­den­to rin­ki­mus.

Kol kas anks­ti kal­bė­ti apie bend­rą opo­zi­ci­jos kan­di­da­tą. Tai tik su­teik­tų val­dan­tie­siems dau­giau lai­ko pa­si­reng­ti ir jį eli­mi­nuo­ti. Pa­vyz­džiui, jau pri­im­tos įsta­ty­mo pa­tai­sos, lei­džian­čios bet ku­rią aki­mir­ką pa­ša­lin­ti iš rin­ki­mų Vi­ta­li­jų Klyč­ko, jei jis tap­tų bend­ru opo­zi­ci­jos kan­di­da­tu. Pri­va­lo­me la­bai at­sar­giai rink­tis rin­ki­mų tak­ti­ką. Da­bar­ti­nė val­džia pa­si­nau­dos bet ko­kio­mis ne­tei­sė­to­mis prie­mo­nė­mis, ku­rios pa­dė­tų iš­lai­ky­ti val­džią.

Pa­vyz­džiui, šiuo me­tu yra dirb­ti­nai ku­ria­mos ne­va po­li­ti­nės par­ti­jos, ku­rių „ats­to­vai“ ma­siš­kai skverb­sis į rin­ki­mų ko­mi­si­jas. Jie da­ly­vaus skai­čiuo­jant bal­sus. Ne pa­slap­tis, kad dėl to rin­ki­mų re­zul­ta­tai ga­li bū­ti ge­ro­kai pa­ko­re­guo­ti.

- Ko­kios po­zi­ci­jos at­ei­ty­je tu­rė­tų lai­ky­tis ES ir Lie­tu­va?

- Lie­tu­va mums jau la­bai daug pa­dė­jo. Sa­kau tai ne tik to­dėl, kad čia vie­šiu. Mes su ju­mis esa­me tie­siog na­tū­ra­lūs geo­po­li­ti­niai są­jun­gi­nin­kai. Be­je, mū­sų par­ti­ja net pa­si­sa­ko už Bal­ti­jos ir Juo­do­sios jū­rų po­li­ti­nės są­jun­gos su­da­ry­mą.

Svar­biau­sia, kad ES su­pras­tų, jog su­tar­tį rei­kia pa­si­ra­šy­ti ne su V.Ja­nu­ko­vy­čiu­mi, o su ukrai­nie­čių tau­ta, ku­ri už sa­vo tei­ses šiuo me­tu ko­vo­ja gat­vė­se. Eu­ro­pai svar­bu ne­ap­leis­ti Ukrai­nos ir ne­pa­lik­ti jos Krem­liui su­dras­ky­ti. Da­bar spren­džia­ma, kur bus Eu­ro­pos sie­na - prie ry­ti­nių ar prie va­ka­ri­nių Ukrai­nos sie­nų.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą