Bakerio šautuvas – Napoleono epochos legenda
2017-06-12 "Lietuvos žinios"
Pirmieji graižtviniai šautuvai pradėti gaminti dar XVIII amžiuje, tačiau deramą vietą mūšių laukuose jie užsitarnavo Napoleono karų metu. Brito Ezekielio Bakerio sukurtas graižtvinis šautuvas tapo savo epochos legenda ir pradėjo naują epochą pėstininkijos istorijoje.
Naujas ginklas – atsakas Napoleonui
Graižtviniai šautuvai buvo gaminami nuo XVIII amžiaus vidurio, tačiau nė viena pasaulio valstybė nesiėmė jais apginkluoti reguliariosios armijos, nes šie šautuvai buvo laikomi per sunkiais, pernelyg lėtai užtaisomais ir per brangiais. Todėl jais būdavo ginkluoti nebent karo metu į tarnybą stoję savanoriai arba kolonijų milicijų kariai.
Pirmoji valstybė, pasiryžusi išnaudoti graižtvinio ginklo privalumus, buvo Didžioji Britanija. Karališkosios ginkluotosios pajėgos įvertino savo patirtį Amerikos nepriklausomybės kare (1775 – 1783 metais), kuomet jos patyrė rimtų nuostolių susirėmimuose su sukilėlių milicija, kurios kariai neretai būdavo ginkluoti būtent graižtviniais šautuvais.
Nauju iššūkiu Didžiosios Britanijos karinei galiai XVIII – XIX amžių sandūroje tapo Napoleonas Bonaparte'as, 1799 metais tapęs I-uoju konsulu (1804 metais karūnuotas imperatoriumi). Napoleono karų metu, vienintelė sausumos pajėgų rūšis, kuria Didžioji Britanija galėjo lygintis su Prancūzija, buvo pėstininkai. Daug dėmesio buvo skirta jų taktikos, parengimo ir ginkluotės modernizacijai.
Viena iš naujovių buvo sprendimas kurti specialius reguliariosios armijos padalinius, ginkluotus graižtviniais šautuvais. Tai lėmė žymius pokyčius britų kareivių parengime ir pėstininkų mūšio taktikoje. Graižtvinis šautuvas taip pat tapo vienu iš britų karinės pagalbos jų sąjungininkams simbolių.
Ezekielio Bakerio šautuvas
Siekiant įgyvendinti minėtus armijos poreikius, Britų artilerijos taryba (British Ordnance Board) 1800 metais vasario 22 dieną Vulviče (Anglija) surengė konkursą, kurį laimėjo ginklininkas iš Vaitčapelo (Londonas) Ezekielis Bakeris, pristatęs savąją graižtvinio šautuvo modifikaciją – Beikerio šautuvą (Baker‘s Rifle). Netrukus buvo suformuotas pirmasis reguliariosios armijos dalinys, ginkluotas graižtviniais šautuvais – Bandomasis šaulių korpusas (Experimental Rifle Corps).
Savo konstrukcija, Bakerio šautuvas priminė patobulintą standartinę Browno Besso muškietą: pirmasis modelis buvo to paties kalibro (.75), panašaus ilgio (32 colių vamzdis) ir taip pat buvo užtaisomas per vamzdį. Tačiau nuo standartinės muškietos skyrėsi graižtviniu vamzdžiu (8-ios rievės), užtikrinančiu efektyvios ugnies nuotolį iki maždaug 500 – 600 m (garantuotas – 200 – 300 m), tuo tarpu, kai efektyvus rikiuotės (linijinių) pėstininkų šaudymo atstumas buvo ne daugiau 150-ies metrų.
Atlikus keletą patobulinimų, buvo patvirtintas 3-iasis, galutinis Bakerio šautuvo modelis: bendras šautuvo ilgis sutrumpintas iki 42 colių (12 colių trumpesnis už standartinę muškietą), rievių skaičius sumažintas iki 7-ių (palengvintas užtaisymas) ir pritaikytas karabino (daugiausiai naudoto kavalerijoje) kalibras (.625) .
Kiekvienas kareivis gaudavo šautuvo priežiūrai skirtą rinkinį. Standartinėmis muškietomis ginkluoti kareiviai tokio neturėjo
Šaulio patogumui prie kulkų buvo pridedami odiniai arba medžiaginiai apvalkalai, palengvinantys kulkos stūmimą į vamzdį; gaidukas buvo patikimai apsaugotas žalvariniu lankeliu; buožė buvo pagaminta taip, kad šaulys galėtų saugiai liestis prie jos skruostu ir patogiai siekti gaiduko (pusiau pistoletinė rankena); spynos mechanizmas buvo dalinai apsaugotas nuo vandens. Kiekvienas kareivis gaudavo šautuvo priežiūrai skirtą rinkinį. Standartinėmis muškietomis ginkluoti kareiviai tokio neturėjo.
Bakerio šautuvą surinkinėjo ir jo detales nuo 1800 iki 1837 metų gamino daugiau nei 20 britų ginklininkų įmonių. Pats Ezekielis Bakeris 1805 – 1817 metais pagamino vos 712 vienetų ir net nepateko į stambiausių jo vardu pavadinto šautuvo gamintojų dešimtuką.
Geidžiamas ginklas
Šaulių daliniai nebuvo išskirtinis britų armijos bruožas Napoleono karų metu. Visų to meto didžiųjų valstybių armijose buvo lengvųjų pėstininkų kuopos ir batalionai: prancūzų voltižieriai (voltigeures) ir tiralieriai (tirralleurs), austrų grenceriai (grenzer) o rusų ir prūsų armijose buvo jėgerių daliniai. Šių dalinių funkcija buvo apšaudyti priešą, nesueinant su juo į tiesioginį kontaktą. Visi jie buvo komplektuojami patyrusiais šauliais (dažnai girininkais ir medžiotojais), tačiau ginkluoti standartinėmis muškietomis. Tas pats taikytina ir britų lengvosioms kuopoms (light companies).
Tačiau tik britų armija ėmėsi formuoti naujus dalinius, specialiai rengiamus naudoti Beikerio šautuvą. Naudojantis Bandomojo šaulių korpuso baze, britų armijoje pradėti formuoti atskiri šaulių batalionai ir net pulkai (Rifle regiments).
Žymiausias jų tarpe buvo 95-asis šaulių pulkas (95th Rifles), suformuotas 1802 metais ir pasižymėjęs mūšiuose vaduojant Portugaliją ir Ispaniją, 1812 metais kare su Jungtinėmis Amerikos Valstijomis bei dalyvavęs Vaterlo mūšyje. Tiesa, šis pulkas niekada nebuvo dislokuotas kaip vientisas rikiuotės dalinys – pavieniai jo batalionai arba kuopos būdavo priskiriami prie kitų pulkų, kad padidintų jų kovinį pajėgumą.
Beikerio šautuvais taip pat buvo apginkluotas 60-asis amerikiečių lojalistų pulkas (Royal Americans), kurio kareiviai pasižymėjo puikiais šaudymo įgūdžiais. Beikerio šautuvais taip pat buvo ginkluoti du Karališkojo vokiečių legiono (King‘s German Legion) lengvieji batalionai ir visos jo snaiperių kuopos. Pastarasis britų armijos junginys, daugiausiai sudarytas iš Hanoverio vokiečių, buvo laikomas vienu geriausių visoje britų armijoje. Beje, tiek amerikiečiai, tiek vokiečiai (snaiperiai) dėvėjo tik šauliams (Rifles) skirtas tamsiai žalias uniformas. Speciali Beikerio modifikacija buvo skirta net kavalerijai – 10-ajam Velso princo husarų pulkui (10th Hussars Prince of Wales‘ Own).
Kampanijos prieš prancūzus Iberijoje (Pusiasalio karas) metu Beikerio šautuvas tapo toks populiarus, kad kai kurie britų armijos pulkai, pvz. 23-iasis Karališkųjų Velso fuzilierių (23rd Royal Welsh Fusiliers) savo iniciatyva ir lėšomis apginklavo naujuoju šautuvu lengvąsias kuopas.
Prie Arthuro Welesley pajėgų prisijungę ispanų daliniai nevertino šio ginklo, neakcentavo lengvųjų pėstininkų svarbos ir tuo labiau, nesiruošė kurti atskirų šaulių dalinių
Pagalba sąjungininkams
Napoleono karų metu, daugiausiai karinės pagalbos iš Didžiosios Britanijos sulaukė Ispanija ir Portugalija (Pusiasalio karas 1807 – 1814 metais). Ispanija karo pradžioje turėjo didelę (apie 100 000 kareivių ir 30 000 milicijos), bet itin prastai paruoštą armiją, kuriai vadovavo nekompetetingi karininkai ir generolai. Vienas britų 95-ojo šaulių pulko kareivis juos apibūdino taip: „niekada nemačiau sutvėrimų, taip netinkamų ir nepajėgių vadovauti savo žmonėms“. Prancūzams žaibiškai okupavus Ispaniją ir užėmus didelę dalį Portugalijos, Arthuro Welesley (būsimasis hercogas Wellingtonas) vadovaujamoms britų ekspedicinėms pajėgoms teko atkurti abiejų Iberijos karalysčių armijas vos ne nuo nulio.
Didžiosios Britanijos karinės pagalbos šautuvais, kardais, artilerija ir kitomis karinėmis priemonėmis užteko pilnai aprūpinti 50 000 kareivių. Tačiau Bakerio šautuvų kiekis buvo nedidelis. Ne todėl, kad britai būtų nenorėję dalintis naujuoju ginklu – prie Arthuro Welesley pajėgų prisijungę ispanų daliniai nevertino šio ginklo, neakcentavo lengvųjų pėstininkų svarbos ir tuo labiau, nesiruošė kurti atskirų šaulių dalinių. Kai kurių šaltinių teigimu, ribotą kiekį Bakerio šautuvų gavo ispanų partizanai.
Kitokia situacija susiklostė Portugalijoje, kuri britų karinę pagalbą gaudavo dar iki karo pradžios. Portugalija tuo metu buvo seniausia strateginė Didžiosios Britanijos sąjungininkė Europoje. Vien 1808 – 1810 metais britų karinės pagalbos dėka buvo apginkluota apie 30 000 portugalų kareivių. Britų nuomonė apie Portugalijos armiją buvo kur kas geresnė, nei apie ispanus. Arthuras Welesley, už mūšyje demonstruojamą užsispyrimą, portugalų kareivius vadino „koviniais armijos gaidžiais“ .
Portugalijos kariuomenė taip pat gana noriai perėmė britų pėstininkų taktiką: neturint daug rikiuotės pėstininkų, turinčių „laikyti“ fronto liniją mūšio metu, portugalai tinkamai įvertino lengvųjų pėstininkų reikšmę.
1808 m. Portugalija ėmėsi formuoti lengvųjų pėstininkų – kasadorų (caçadores – port. medžiotojai arba brakonieriai) dalinius. Į juos buvo renkami savanoriai, kuriems stigo parengimo ir patirties, kad jie kautųsi su prancūzų pėstininkais pagrindinėje rikiuotėje. Nepaisant to, daugelis jų mokėjo gana gerai šaudyti, todėl tiko atlikti lengvųjų pėstininkų funkcijas: sudaryti avangardo arba ariergardo užsklandas, budėti piketuose arba apšaudyti priešininką per sąlyginai saugų atstumą mūšio lauke. Būtent šiai funkcijai atlikti portugalų kasadorus buvo siekiama apginkluoti Bakerio šautuvais, kurių, tiesa, neužteko visiems šių dalinių kareiviams.
Toks savotiškas kareivių parengimas lengvosios pėstininkijos rėmuose davė puikių rezultatų. Britų ginklais ir uniformomis aprūpinti kasadorai netrukus tapo geriausiais Portugalijos armijos pėstininkais. 1813 – 1814 m. 2-asis, 4-asis, 5-asis, 7-asis ir 9-asis kasadorų bataljonai pasižymėjo Nivelio, Nivės, Bajonos ir Tulūzos mūšiuose. Tuo metu tiek britai, tiek ir prancūzai pripažino, kad šie batalonai atitinka visus elitinių lengvųjų pėstininkų dalinių reikalavimus .
Bakerio šautuvą taip pat naudojo ir Luzitanijos legionas (Loyal Lusitanian Legion), Brunsviko jėgerių korpusas (Brunswick Oels Jager Corps arba „Black Brunswickers“) ir Kalabrijos laisvasis korpusas (Calabrian Free Corps). Tokiu būdu Bakerio šautuvas, kaip pagalba sąjungininkams, tapo ne tik geros valios diplomatiniu gestu (dovanojamas naujausias ginklų technologijos pasiekimas), bet ir pragmatiniu sprendimu, įgalinančiu kuo efektyviau išnaudoti mažai patyrusius sąjungininkų kareivius.
Universalūs kareiviai
Napoleono karų laikotarpio britų pėstininkija, nors ir neprilygo skaičiumi kitų didžiųjų Europos valstybių armijoms, buvo net priešininkų pripažįstama viena efektyviausių karinių jėgų kontinento mūšio laukuose. Napoleonas pats pripažino, kad „kai kurios įžūliausios ir inovatyviausios jo taktikos sudužo į kietakaktišką britų pėstininkų liniją ar kare (kvadratą)“ .
Tačiau Bakerio šautuvas ne tik įtakojo pėstininkų mūšio taktiką, bet ir sukūrė visiškai naują kareivį, iki tol nematytą tradicinėse europietiškose armijose – žaliamundurį britų šaulį (Rifleman). Jei bet kurį pėstininkų frontą iki tol sudarydavo 2 pagrindiniai komponentai (pagrindinė rikiuotė ir prieš ją esantys šauliai), tai britų Rifles sudarė 3-iąjį komponentą, kuris pasitikdavo priešininką anksčiau, nei įprastos lengvosios kuopos. Tai buvo universaliausias savo laikmečio pėstininkų dalinys, vienodai dažnai veikęs avangarde, dengęs atsitraukimą, vykdęs žvalgybą, budėjęs piketuose, reikalui esant, galintis stoti į bendrą rikiuotę ir net dalyvauti diversiniuose išpuoliuose. Pavyzdys – 95-ojo pulko šaulių dalyvavimas sėkmingai užgrobiant danų laivyną 1807 metais.
Naujas mokymo modelis
Atitinkamai išskirtinis buvo ir šių kareivių rengimas. Iki Bakerio šautuvo pasirodymo, bet kuris rikiuotės kareivis buvo mokomas tik nukreipti muškietą į priešo pusę ir kuo greičiau leisti salves. Britų šauliai gavo šautuvą, kuriuo buvo galima iš tikrųjų taikytis į konkretų priešo kareivį ar karininką. Karininkai, puskarininkiai, trimitininkai ir būgnininkai kaip tik ir buvo „darbiniais“ jų taikiniais. Bakerio šautuvas pasirodė toks patikimas, o kareiviai taip gerai apmokyti, kad fiksuoti atvejai, kai jie tikslia ugnimi naikindavo artileristų komandas. Intensyvių mokymų pagalba buvo pasiekta to, kad iš pernelyg ilgai užtaisomu laikyto Bakerio šautuvo labiausiai patyrę šauliai sugebėdavo padaryti po 3 šūvius per minutę – anksčiau tik rikiuotės kareiviams taikytas reikalavimas.
Nuolatinis mokymas, naudojant tik tikrus užtaisus (retenybė to meto britų armijoje), pasireiškė ne tiek prievartiniu muštru, kiek teigiama motyvacija: šaulių tarpe buvo rengiamos šaudymo varžybos ir kitokios panašios rungtynės, kurių nugalėtojai galėdavo gauti materialius prizus ir apdovanojami pasižymėjimo ženklais. Pavyzdžiui, pasižymėję šauliai užsitarnaudavo „Rinktinio karaliaus vyro“ (King‘s chosen man) vardą ir teisę dėvėti tai patvirtinantį ženklą (baltą raištį) ant dešinės munduro rankovės. Pažymėtina tai, kad šis „titulas“ nebuvo nei karinis laipsnis, nei pareigos, tačiau labai vertinamas šaulių tarpe.
Be to, Rifles daliniai buvo labiausiai deklasuoti visoje (šiuo atžvilgiu itin konservatyvioje) britų armijoje. Šauliai praleisdavo didelę dalį laiko užduotyse už armijos stovyklos ribų, jiems vadovaujantys puskarininkiai ir karininkai būdavo priversti ne tik nuolatos bendrauti su eiliniais, bet ir kartu su jais maitintis, ir miegoti po atviru dangumi.
Eiliniai šauliai, pasižymėję tarnyboje galėdavo, net tapti puskarininkiais ir buvo mokomi rašto už armijos lėšas. Prabanga, kurios nebuvo nė viename kitame britų armijos dalinyje .
Specialus parengimas ir humaniškas elgesys su kareiviais (įprastos britų armijai fizinės bausmės buvo taikomos retai) davė puikų rezultatą. Britų žaliamunduriai reguliariai nugalėdavo prancūzų voltižierius nedideliuose tarpusavio susirėmimuose. 1813 m. viena 95-ojo pulko kuopa Nivelio mūšyje sulaikė visos prancūzų divizijos puolimą, praradusi tik 14 žmonių, tuo tarpu, kai prancūzai neteko 231-o. 1809 m., kai šauliai dengė britų ekspedicinių pajėgų atsitraukimą į La Korunją, airių kilmės šaulys Thomas Plunkettas iš kelių šimtų metrų atstumo nušovė prancūzų brigados generolą Auguste-Marie-Francois Colbertą ir greitai užtaisęs šautuvą nukovė prie kritusio generolo atskubėjusį majorą.
Iki Bakerio šautuvo pasirodymo, bet kuris rikiuotės kareivis buvo mokomas tik nukreipti muškietą į priešo pusę ir kuo greičiau leisti salves. Britų šauliai gavo šautuvą, kuriuo buvo galima iš tikrųjų taikytis į konkretų priešo kareivį ar karininką
Naujoji britų armija
Viena svarbiausių Napoleono karinių maksimų buvo „Toujours l‘attaque„ (visada atakuoti), o svarbiausia ginkluotųjų pajėgų rūšimi imperatorius laikė artileriją – „Mūšius šiais laikais laimi ugnimi, o ne smūgiu. Kariauja artilerija“ .
Britų atsakas buvo pragmatiškas – naujoviška, naujos kokybės pėstininkija. Neįtikėtinai manevringam priešininkui buvo priešpastatyta gynybinė pėstininkų taktika (besimainanti su atsitraukimu, jei pergalės tikimybė būdavo maža). Iki Pusiasalio karo tėvynėje atvirai niekinama britų pėstininkija tapo nacionaliniais didvyriais, o šiame kare ištobulinta „plonytė raudona linija“ šlovės laurus skynė net ir po keleto dešimtmečių vykusiame Krymo kare (Balaklavos mūšis).
Būtų neteisinga teigti, kad tai – vien Bakerio šautuvo nuopelnas. Greičiau šis naujas ginklas buvo naujo armijos mąstymo produktas. Suderinus techninę pažangą ir ją atitinkantį kareivių parengimą, buvo sukurtas veik visą XIX aamžių gyvavęs nenugalimo britų pėstininko įvaizdis. Kai kurių Napoleono epochos karų specialistų ir entuziastų nuomone, Bakerio šautuvas buvo geriausiu epochos ginklu, nes tokiu jį padarė puikiai save užsirekomendavę britų ir jų sąjungininkų šauliai.
Pasak populiarios legendos, prieš prasidedant Vaterlo mūšiui, britų šauliai paprašė Arthuro Welesley leidimo šauti į Napoleoną, apjojantį prancūzų pozicijas. Tačiau lordas Wellingtonas neva atsakęs, kad „armijų vadai turi svarbesnių užsiėmimų nei šaudyti vienas į kitą“.
Komentarų nėra:
Rašyti komentarą