Ar iš neišmanymo tas kenkimas?
2014-09-06 "Lietuvos žinios"
Seimo narės Dalios Kuodytės vizitas į Armėniją ir jos okupuotą Kalnų Karabachą turėtų būti vertinamas kaip skandalingas ir Lietuvos valstybei kenksmingas veiksmas. To negalima užglaistyti pasiteisinimais apie privataus asmens teisę elgtis taip, kaip kiekvienas manosi tinkamas.
Seimo narys yra Seimo narys. Šis statusas ne tik įpareigoja, jį taip pat gali mums visai nepalankiai išnaudoti kiti interesantai. D. Kuodytės atveju tai padarė Armėnijos žiniasklaida, pateikdama šį „privatų“ vizitą kaip net labai oficialų.
Deja, šioje srityje tai toli gražu ne pirmas nemalonus incidentas, kuris verčia užduoti klausimą, kodėl Lietuvos pareigūnai taip elgiasi? Iš neišmanymo? O gal iš elementaraus noro nemokamai pasivažinėti į keliones? Gal dar dėl ko nors, tačiau bet kuris atsakymo variantas labai liūdina.
Iš atminties dar neišsitrynė į viešumą iškilęs mūsų „gerbiamų“ ambasadorių pokalbis telefonu apie tai, kaip reikia remti armėnus, „nes jie - krikščionys“. Tai buvo privatus pokalbis, todėl teko tik apgailestauti dėl primityvios mūsų diplomatų mąstysenos ir prastos diplomatinių komunikacijų apsaugos.
Tačiau pasitaiko ir kur kas oficialesnių incidentų, kuriuos sunku įvertinti kaip nors kitaip, nei kaip tiesioginį išpuolį prieš Lietuvai draugišką Azerbaidžaną. Pavyzdžiui, šiais metais kilusi „problema“ dėl neva Vilniuje kurstytos tautinės nesantaikos. Minint Chodžaly skerdynių metines (D. Kuodytei norėtųsi priminti, kad jos įvyko Kalnų Karabache ir skerdžiami buvo azerbaidžaniečiai civiliai), sostinėje buvo iškabinti plakatai, raginantys sustabdyti Armėnijos agresiją prieš Azerbaidžaną.
Priminsiu, kalbame apie agresiją, kurią iš tiesų prieš daugiau nei 20 metų Azerbaidžano atžvilgiu įvykdė Armėnija. Agresijos faktą pripažįsta beveik visa tarptautinė bendruomenė, autoritetingiausios tarptautinės organizacijos. Ne išimtis ir Lietuva, kuri ne kartą yra oficialiai deklaravusi, kad remia Azerbaidžano teritorinį vientisumą.
Taigi, plakatai kažkam nepatiko ir prokurorai ėmėsi tirti, kas gi taip kursto tautinę neapykantą. Keturis mėnesius tyrė, kol išsiaiškino, kad niekas nieko nekurstė. Tačiau kartėlis liko.
Dar agresyvesnis demaršas - šios kadencijos Seime įkurta Draugystės su Kalnų Karabachu parlamentinė grupė. Nesunku atspėti, kad ją įkūrė D. Kuodytė. Laimei, daugelis Seimo narių pasirodė gana išmanantys istoriją ir prie šios grupės neprisidėjo. O ir kai kurie prisidėjusieji dabar vengia tai minėti. Nes gėda dėl savo neišmanymo.
Jei jau grupės įkūrėja taip mėgsta separatistinius ar tiesiog okupuotus kraštus, kam gi apsiriboti Kalnų Karabachu? Neką kitaip atrodytų draugystės grupės su Abchazija, Pietų Osetija, Padniestre, o jei norisi aktualiau - su Krymu arba „Novorosija“.
Jei kam nors vis dar atrodo, kad tokios iniciatyvos nieko nereiškia, pagalvokime apie tai, kaip tai atrodo viešojoje erdvėje. D. Kuodytės įkurtą grupę Armėnijos parlamento vicepirmininkas Eduardas Šarmazanovas pavadino „faktinės Kalnų Karabacho nepriklausomybės liudijimu“. Neverta abejoti, kad šie jo žodžiai nuskambėjo daug plačiau nei lietuviški numykimai „nieko čia tokio“.
Greitosiomis peržvelgus publikacijas apie pastarąjį D. Kuodytės vizitą armėniškoje žiniasklaidoje, niekur nepavyko užtikti teiginio, kad ji atvyko kaip „privatus asmuo“. Visur buvo akcentuojama, kad ji - Seimo narė.
Todėl vėl norisi užduoti tą patį klausimą: kodėl valstybei tarnaujantys žmonės gali štai taip, lengva ranka, kenkti valstybės įvaizdžiui, Lietuvos santykiams su kitomis šalimis, viešai neigti oficialią valstybės poziciją? Negi tai iš tiesų - paprasčiausias neišmanymas? Tuomet tokiems asmenims norisi pasakyti: neišmanai - nelįsk ir savo neišmanymo neskleisk po pasaulį.
Komentarų nėra:
Rašyti komentarą