2019 m. rugsėjo 22 d., sekmadienis

Vizitas Lietuvoje – kaip visada šiltoje atmosferoje


2016-04-12 "Lietuvos žinios"

Lie­tu­vo­je pra­ėju­sią sa­vai­tę vie­šė­jęs Gru­zi­jos už­sie­nio rei­ka­lų mi­nis­tras Mi­chei­las Dža­ne­li­dzė dė­ko­jo Lie­tu­vai už itin ak­ty­vų Gru­zi­jos na­rys­tės Eu­ro­pos Są­jun­go­je (ES) ir NA­TO rė­mi­mą.

Po­kal­by­je su „Lie­tu­vos ži­nio­mis“ mi­nis­tras pa­brė­žė, kad dir­ba­ma ne tik eu­roat­lan­ti­nės in­teg­ra­ci­jos klau­si­mais. Stip­rė­ja Gru­zi­jos ir Lie­tu­vos eko­no­mi­niai san­ty­kiai, ieš­ko­ma abiem pu­sėms nau­din­gų ir pers­pek­ty­vių trans­por­to veik­los pro­jek­tų. Taip pat už­megz­ti glau­dūs ry­šiai kul­tū­ros ir švie­ti­mo sri­ty­se, ku­rian­tys ne tik glau­des­nį po­li­ti­nio lyg­mens bend­ra­dar­bia­vi­mą, bet ir tie­sian­tys til­tus tarp Gru­zi­jos ir Lie­tu­vos žmo­nių.

– Kaip ver­ti­na­te vi­zi­tą Lie­tu­vo­je?

– Vi­zi­tas pra­ėjo la­bai sklan­džiai. Lie­tu­va – vie­na ak­ty­viau­sių Gru­zi­jos eu­roat­lan­ti­nės in­teg­ra­ci­jos rė­mė­jų. Mū­sų ša­lių san­ty­kiai yra grin­džia­mi abi­pu­siu lie­tu­vių ir gru­zi­nų drau­giš­ku­mo jaus­mu, ku­ris per­si­ke­lia ir į po­li­ti­nių san­ty­kių plot­mę.

Jau­čia­me ne tik Lie­tu­vos už­sie­nio rei­ka­lų mi­nis­tro Li­no Lin­ke­vi­čiaus bei Vy­riau­sy­bės, bet ir vi­sų Lie­tu­vos po­li­ti­nių jė­gų pa­lai­ky­mą. Šio vi­zi­to me­tu su­si­ti­kau su prem­je­ru Al­gir­du But­ke­vi­čiu­mi, Sei­mo pir­mi­nin­ke Lo­re­ta Grau­ži­nie­ne bei Sei­mo Už­sie­nio rei­ka­lų ko­mi­te­to pir­mi­nin­ku Be­ne­dik­tu Juo­dka. Ap­ta­rė­me dau­gy­bę svar­bių dvi­ša­lių san­ty­kių klau­si­mų ne tik su šiais vals­ty­bės par­ei­gū­nais, bet ir su opo­zi­ci­nių par­ti­jų at­sto­vais.

Esa­me pa­si­ra­šę char­ti­ją, nu­sa­kan­čią mū­sų bend­ra­dar­bia­vi­mą eu­roat­lan­ti­nės in­teg­ra­ci­jos klau­si­mais. Įvy­ko tre­čia­sis pa­gal šį do­ku­men­tą įsteig­tos dvi­ša­lės ko­mi­si­jos su­si­ti­ki­mas. Kaip ir vi­sa­da, pa­sta­ro­jo mū­sų vi­zi­to Lie­tu­vo­je at­mos­fe­ra bu­vo itin šil­ta ir drau­giš­ka.

– Lie­tu­vos ir Gru­zi­jos dvi­ša­liai san­ty­kiai per­žen­gia eu­roat­lan­ti­nės in­teg­ra­ci­jos klau­si­mus. Ko­kios yra ki­tos dvi­ša­lio bend­ra­dar­bia­vi­mo sri­tys?

– Jų la­bai daug. Pir­miau­sia – eko­no­mi­niai san­ty­kiai, pre­ky­ba tarp mū­sų ša­lių au­ga, sie­kia­me dar la­biau pa­ska­tin­ti vers­lo san­ty­kius. Lie­tu­va tam­pa var­tais Gru­zi­jos pro­duk­ci­jai pa­tek­ti ne tik į jū­sų re­gio­ną, bet ir vi­są Eu­ro­pą. Ma­to­me Lie­tu­vos įmo­nių su­si­do­mė­ji­mą Gru­zi­jos že­mės ūkio sek­to­riu­mi.

Bend­ra­dar­biau­ja­me gy­ny­bos ir kul­tū­ros sri­ty­se. Svar­bią vie­tą uži­ma švie­ti­mas. Šiuo me­tu Lie­tu­vo­je stu­di­juo­ja dau­giau nei 150 stu­den­tų iš Gru­zi­jos. Pa­sta­ra­sis fak­tas la­bai svar­bus ku­riant žmo­nių tar­pu­sa­vio ry­šius. Jais pa­si­nau­dos ir at­ei­ties kar­tos.

Taip pat ieš­ko­me ga­li­my­bių bend­ra­dar­biau­ti trans­por­to sri­ty­je. Gru­zi­ja šiuo me­tu daug in­ves­tuo­ja į tran­zi­to inf­ras­truk­tū­rą. Mė­gi­na­me su­ras­ti abiem mū­sų ša­lims nau­din­gų marš­ru­tų, glau­džiau su­jung­sian­čių Eu­ro­pą ir Azi­ją. Gru­zi­ja no­rė­tų tap­ti til­tu tarp Ma­žo­sios Azi­jos ir Eu­ro­pos. Ži­no­ma, mū­sų marš­ru­tas nė­ra vie­nin­te­lis, ta­čiau sten­gia­mės pa­di­din­ti jo kon­ku­ren­cin­gu­mą.

– Grįž­ki­me prie eu­roat­lan­ti­nės in­teg­ra­ci­jos. Gru­zi­ja sie­kia na­rys­tės Eu­ro­pos Są­jun­go­je ir NA­TO, ku­ris tiks­las at­ro­do grei­čiau pa­sie­kia­mas?

– La­bai daug dir­ba­me, kad kiek įma­no­ma pri­ar­tė­tu­me prie abie­jų šių tiks­lų įgy­ven­di­ni­mo. Kaip ži­no­ma, su ES esa­me pa­si­ra­šę aso­cia­ci­jos su­tar­tį, ku­ri ta­po pa­grin­du siek­ti ar­ti­mes­nės po­li­ti­nės ir eko­no­mi­nės in­teg­ra­ci­jos. Ar­ti­miau­siais me­tais ir to­liau dirb­si­me, kad kuo grei­čiau įgy­ven­din­tu­me vi­sus aso­cia­ci­jos su­tar­ties nu­ma­ty­tus tiks­lus. Mums ši su­tar­tis yra ta­pu­si par­en­gia­mą­ja prie­mo­ne sie­kiant ga­lu­ti­nio tiks­lo – na­rys­tės ES. Kol kas for­ma­liai dar ne­sa­me ša­lis kan­di­da­tė, ta­čiau de­da­me vi­sas pa­stan­gas, kad bū­tu­me kuo ge­riau pa­si­ren­gę šiam in­teg­ra­ci­jos eta­pui.

Šiuo me­tu svar­biau­sias eta­pas – vi­zų re­ži­mo li­be­ra­li­za­vi­mo klau­si­mas. Nu­vei­kė­me la­bai daug, kad ati­tik­tu­me rei­ka­la­vi­mus. Eu­ro­pos Ko­mi­si­ja tei­gia­mai įver­ti­no Gru­zi­jos veiks­mus, mū­sų vyk­do­mas re­for­mas ir pa­tei­kė pa­siū­ly­mą Eu­ro­pos Par­la­men­tui pri­im­ti po­li­ti­nį spren­di­mą vi­zų re­ži­mo klau­si­mu. Ti­ki­mės, kad šis spren­di­mas bus pri­im­tas ar­ti­miau­sio­je at­ei­ty­je.

Tai pa­sa­ky­ti­na ir apie na­rys­tės NA­TO sie­kį. Pa­ties Al­jan­so struk­tū­rų ver­ti­ni­mu, Gru­zi­ja yra įvyk­džiu­si vi­sus pra­kti­nius rei­ka­la­vi­mus, rei­ka­lin­gus na­rys­tei. Tu­ri­me na­cio­na­li­nį me­ti­nį pla­ną, vei­kia Gru­zi­jos ir NA­TO ko­mi­si­ja. Šios ir ki­tos prie­mo­nės lei­džia mums pa­si­ruoš­ti vi­sa­ver­tei na­rys­tei. Ti­ki­mės, kad šie­met vyk­sian­čia­me Var­šu­vos su­si­ti­ki­me mū­sų pa­stan­gos bus tin­ka­mai įver­tin­tos ir to­liau ju­dė­si­me į prie­kį.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą