Vizitas Lietuvoje – kaip visada šiltoje atmosferoje
2016-04-12 "Lietuvos žinios"
Lietuvoje praėjusią savaitę viešėjęs Gruzijos užsienio reikalų ministras Micheilas Džanelidzė dėkojo Lietuvai už itin aktyvų Gruzijos narystės Europos Sąjungoje (ES) ir NATO rėmimą.
Pokalbyje su „Lietuvos žiniomis“ ministras pabrėžė, kad dirbama ne tik euroatlantinės integracijos klausimais. Stiprėja Gruzijos ir Lietuvos ekonominiai santykiai, ieškoma abiem pusėms naudingų ir perspektyvių transporto veiklos projektų. Taip pat užmegzti glaudūs ryšiai kultūros ir švietimo srityse, kuriantys ne tik glaudesnį politinio lygmens bendradarbiavimą, bet ir tiesiantys tiltus tarp Gruzijos ir Lietuvos žmonių.
– Kaip vertinate vizitą Lietuvoje?
– Vizitas praėjo labai sklandžiai. Lietuva – viena aktyviausių Gruzijos euroatlantinės integracijos rėmėjų. Mūsų šalių santykiai yra grindžiami abipusiu lietuvių ir gruzinų draugiškumo jausmu, kuris persikelia ir į politinių santykių plotmę.
Jaučiame ne tik Lietuvos užsienio reikalų ministro Lino Linkevičiaus bei Vyriausybės, bet ir visų Lietuvos politinių jėgų palaikymą. Šio vizito metu susitikau su premjeru Algirdu Butkevičiumi, Seimo pirmininke Loreta Graužiniene bei Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininku Benediktu Juodka. Aptarėme daugybę svarbių dvišalių santykių klausimų ne tik su šiais valstybės pareigūnais, bet ir su opozicinių partijų atstovais.
Esame pasirašę chartiją, nusakančią mūsų bendradarbiavimą euroatlantinės integracijos klausimais. Įvyko trečiasis pagal šį dokumentą įsteigtos dvišalės komisijos susitikimas. Kaip ir visada, pastarojo mūsų vizito Lietuvoje atmosfera buvo itin šilta ir draugiška.
– Lietuvos ir Gruzijos dvišaliai santykiai peržengia euroatlantinės integracijos klausimus. Kokios yra kitos dvišalio bendradarbiavimo sritys?
– Jų labai daug. Pirmiausia – ekonominiai santykiai, prekyba tarp mūsų šalių auga, siekiame dar labiau paskatinti verslo santykius. Lietuva tampa vartais Gruzijos produkcijai patekti ne tik į jūsų regioną, bet ir visą Europą. Matome Lietuvos įmonių susidomėjimą Gruzijos žemės ūkio sektoriumi.
Bendradarbiaujame gynybos ir kultūros srityse. Svarbią vietą užima švietimas. Šiuo metu Lietuvoje studijuoja daugiau nei 150 studentų iš Gruzijos. Pastarasis faktas labai svarbus kuriant žmonių tarpusavio ryšius. Jais pasinaudos ir ateities kartos.
Taip pat ieškome galimybių bendradarbiauti transporto srityje. Gruzija šiuo metu daug investuoja į tranzito infrastruktūrą. Mėginame surasti abiem mūsų šalims naudingų maršrutų, glaudžiau sujungsiančių Europą ir Aziją. Gruzija norėtų tapti tiltu tarp Mažosios Azijos ir Europos. Žinoma, mūsų maršrutas nėra vienintelis, tačiau stengiamės padidinti jo konkurencingumą.
– Grįžkime prie euroatlantinės integracijos. Gruzija siekia narystės Europos Sąjungoje ir NATO, kuris tikslas atrodo greičiau pasiekiamas?
– Labai daug dirbame, kad kiek įmanoma priartėtume prie abiejų šių tikslų įgyvendinimo. Kaip žinoma, su ES esame pasirašę asociacijos sutartį, kuri tapo pagrindu siekti artimesnės politinės ir ekonominės integracijos. Artimiausiais metais ir toliau dirbsime, kad kuo greičiau įgyvendintume visus asociacijos sutarties numatytus tikslus. Mums ši sutartis yra tapusi parengiamąja priemone siekiant galutinio tikslo – narystės ES. Kol kas formaliai dar nesame šalis kandidatė, tačiau dedame visas pastangas, kad būtume kuo geriau pasirengę šiam integracijos etapui.
Šiuo metu svarbiausias etapas – vizų režimo liberalizavimo klausimas. Nuveikėme labai daug, kad atitiktume reikalavimus. Europos Komisija teigiamai įvertino Gruzijos veiksmus, mūsų vykdomas reformas ir pateikė pasiūlymą Europos Parlamentui priimti politinį sprendimą vizų režimo klausimu. Tikimės, kad šis sprendimas bus priimtas artimiausioje ateityje.
Tai pasakytina ir apie narystės NATO siekį. Paties Aljanso struktūrų vertinimu, Gruzija yra įvykdžiusi visus praktinius reikalavimus, reikalingus narystei. Turime nacionalinį metinį planą, veikia Gruzijos ir NATO komisija. Šios ir kitos priemonės leidžia mums pasiruošti visavertei narystei. Tikimės, kad šiemet vyksiančiame Varšuvos susitikime mūsų pastangos bus tinkamai įvertintos ir toliau judėsime į priekį.
Komentarų nėra:
Rašyti komentarą