2019 m. rugsėjo 22 d., sekmadienis

Liūdna prezidento šventė


2011-08-08 "Lietuvos žinios"

Ba­rac­kas Oba­ma 50-čio pro­ga ga­vo tą do­va­ną, ku­rios pats sa­kė la­biau­siai trokš­tan­tis - su­si­ta­ri­mą dėl fe­de­ra­li­nės sko­los li­mi­to pa­di­di­ni­mo. Jis net ra­do lai­ko at­švęs­ti ju­bi­lie­jų ir su­si­rink­ti šiek tiek pi­ni­gų ki­tų me­tų rin­ki­mų kam­pa­ni­jai. At­ro­do, kad švęs­ti bu­vo dar anks­to­ka, nes ant pre­zi­den­to užs­lin­kęs var­gi­nan­čių prob­le­mų de­be­sis ne­pa­liau­ja­mai di­dė­ja.

Kaip pranešė amžinai šmaikštus JAV naujienų portalas "Onion", "nepaisydamas aštraus respublikonų opozicijos pasipriešinimo, B.Obama oficialiai paskelbė, kad jam sukako 50 metų". Šis pokštas - akmuo į respublikonų daržą, neva jie prieštarauja viskam, ką tik pasiūlo dabartinio prezidento administracija.

Na, toks jau opozicijos darbas - kaišioti pagalius į ratus valdantiesiems, tačiau vertinant B.Obamos veiklą objektyviai, tenka pripažinti, kad šis prezidentas šaliai naudos duoda ne ką daugiau nei visų nemėgstamas jo pirmtakas. Laimėjimų B.Obamos sąskaitoje tikrai nedaug, o štai problemų našta kasdien didėja. Be to, sunku prisiminti kitą JAV prezidentą, kuris būtų taip suskaldęs Amerikos visuomenę į dvi nesutaikomas stovyklas.

Sveikuolis

Kuo vis dėlto gali pasigirti jubiliejų ką tik atšventęs prezidentas? Gal rinkimų pažadų tesėjimu? Nelabai... Po praėjusių rinkimų minios amerikiečių skandavo "Yes, we can" (taip, mes galime), nors niekas negalėjo aiškiai pasakyti, ką jie ir jų kandidatas iš tiesų gali. B.Obamos rinkimų sėkmę lengviau paaiškinti dar kartą prisiminus britų apžvalgininkų aiškinimą: "Amerikiečiai balsuoja ne rinkdamiesi geresnę politinę programą, o rinkdamiesi iš dviejų naujovių - arba pirma prezidentė moteris, arba pirmas juodaodis prezidentas."

Na, bet B.Obama gali pasigirti puikia sveikata ir amerikiečiams tai patinka. Tačiau ji nuo ekonominių rūpesčių neišvaduoja. Prezidentas pasirodė turįs ir verslininko gyslelę - uždirbo milijonus dolerių iš savo memuarų. Ir vėl paprastiems amerikiečiams nuo to nė kiek ne geriau.

Dar prezidentas yra laimėjęs "Grammy" apdovanojimą už geriausią politinės kalbos įrašą. Bet ir tai vargu ar kam nors palengvino gyvenimą. Gavo jis ir Nobelio taikos premiją - tik iš jos tyčiojosi visas pasaulis, nes kalbant tiesiai šviesiai ji suteikta už nieką. Nebent vėl už tai, kad B.Obama - pirmas juodaodis prezidentas.

Tiesa, pasiektas ir vienas laimėjimas - nužudytas Osama Bin Ladenas. Tik nežinia kodėl ir ši pergalė nepagausino B.Obamos rėmėjų būrio.

Ekonominis fiasko

Dar visai neseniai B.Obamos administracija mėgino nedrąsiai postringauti apie tai, kad prezidentas sėkmingai išlaviravo šalį per ekonominės krizės sunkmetį. Labai džiaugtasi ir susitarimu dėl federalinės skolos limito padidinimo, kuris neva turi išgelbėti Ameriką. Bet juk tai paprasčiausiai netiesa. Krizė JAV ne tik nesibaigė, bet tapo dar gilesnė, krečianti ne tik Ameriką, bet ir viso pasaulio ekonomiką.

JAV skolinimosi reitingo sumažinimas nuo AAA iki AA+ yra istorinis įvykis (blogąja prasme). Galima diskutuoti, ar dėl to kaltas B.Obama, ar jo politiniai oponentai, bet faktas lieka faktu: B.Obama įeis į istoriją kaip prezidentas, sugriovęs JAV patikimumo aureolę. Skolinimosi reitingo sumažinimas JAV negrėsė nuo pat 1917 metų, nepaisant karų, pasaulinių ekonomikos krizių ar kokių nors kitų kataklizmų. Ir taip atsitiko ne dėl B.Obamos padarytų ekonominės politikos klaidų, o dėl nesugebėjimo konstruktyviai tartis su opozicija dėl svarbiausių nacionalinių interesų.

Prieš kelias dienas B.Obamos administracija pasigyrė socialiniu laimėjimu - liepos mėnesį sukurta 114 tūkst. naujų darbo vietų. Žinoma, pamiršo paminėti, kad per tą patį laikotarpį JAV prarado 66 tūkst. etatų. Taigi, realusis rodiklis blogesnis, lyginant jį su visų pastarųjų mėnesių rezultatais.

Visuomenės požiūrį į tokią socialinę gerovę atspindi amerikietiškas anekdotas: "Gera naujiena: B.Obama sukūrė 114 tūkst. darbo vietų; bloga naujiena: jos visos ne Amerikoje."

Svarbiausia - rinkimai

Niekam nevalia atimti iš žmogaus teisės švęsti gimtadienį. Bet B.Obamos gimtadienis buvo paverstas būsimųjų rinkimų kampanijos dalimi - keletas viešų renginių jo rėmėjams įvairiuose JAV miestuose ir B.Obamos šalpos vakarėlis Čikagoje. Gimtadienio svečiai dosniai sušelpė prezidentą paaukodami 3,6 mln. dolerių. Taip kad, krizė sau, o artėjantys rinkimai - sau. Juk negali žmogus visą laiką mąstyti apie šalies gerovę, reikia surinkti centą kitą ir tam, kad 2012 metais respublikonai iš kėdės neišverstų.

Stiprūs ir silpni prezidentai

Sakoma, kad žmogaus gyvenime viskas vyksta cikliškai: baltas sėkmės juostas keičia juodos nesėkmių. Gal tas pats tinka ir valstybei? Dar ne taip seniai JAV galėjo džiaugtis net trimis stipriais prezidentais: Ronaldu Reaganu, George'u Bushu (vyresniuoju) ir Billu Clintonu. Tai gal neišvengiama, kad dabar turi atkentėti dėl G.W.Busho (jaunesniojo) ir B.Obamos?

G.W.Busho kadencijos pabaigoje nemėgo niekas. Pripažinkime, ne pats šviesiausias vadovas Amerikos istorijoje. B.Obama simbolizavo "Busho eros" pabaigą, tačiau šviesesnių vilčių tautiečiams taip ir neįžiebė.

Sunkiausios per veik 100 metų krizės akivaizdoje jis turėjo sutelkti amerikiečius bendromis pastangomis atkurti šalies gerovę. Vietoj to - seniai neregėtas radikalus visuomenės susiskaldymas. Kokios jau ten šviesios viltys...

Visuomenės nuotaikas geriau atspindi dar vienas amerikiečių folkloro pavyzdys: "Reaganui baigus kadenciją, Kalifornijoje jo vardu pavadintas greitkelis. Kai kadenciją baigs Obama, Čikagoje jo vardu bus galima pavadinti aklagatvį."

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą