JAV vėl spaudžia "persikrovimo" mygtuką
2013-05-13 "Lietuvos žinios"
Per JAV valstybės sekretoriaus Johno Kerry vizitą į Maskvą daugiausia buvo kalbama apie Sirijos konflikto sureguliavimą. Ši tema pasirinkta pirmiausia dėl to, kad tai vienas iš retų sąlyčio taškų, galbūt leisiančių pagerinti pašlijusius santykius.
Pirmosios prezidento kadencijos pradžioje Barackas Obama nusiuntė į Rusiją tuometinę valstybės sekretorę Hillary Clinton, nešiną "perkrovos" mygtuku - naujų, šiltesnių santykių simboliu. Nieko doro iš to neišėjo. Priešingai, JAV ir Rusijos santykiai tik pablogėjo. Kai kas net tvirtino, kad blogesnių santykių nebūta nuo šaltojo karo laikų.
Spinduliavo geranoriškumą
Ir štai B.Obama vėl siekia geresnių santykių su Maskva. Šį kartą J.Kerry nevežė jokių mygtukų, bet visa savo esybe demonstravo, kad jo vizitas - draugiškumo ženklas.
JAV diplomatijos vadovas nė žodeliu neužsiminė net apie mažiausią smulkmeną, kartinančią dvišalius santykius, nors JAV delegacijai teko 3 valandas laukti, kol ją priėmė Vladimiras Putinas. J.Kerry "nepalaužė" ir tai, kad per pokalbį Rusijos prezidentas atrodė išsiblaškęs ir vis sukiojo rankose rašiklį. Net susitikęs su nevyriausybinių organizacijų atstovais J.Kerry nekritikavo Rusijos vadovybės, nors žmogaus teisės Rusijoje - viena svarbiausių ilgalaikių dvišalių santykių temų.
Sirija - pretekstas
JAV ir Rusija nori sureguliuoti Sirijos konfliktą, tačiau to siekia skirtingais būdais. Ir tai bene vienintelis klausimas, kuriuo Vašingtono ir Maskvos interesai sutampa, todėl jis ir buvo iškeltas per J.Kerry vizitą. Kad tai bus daroma, buvo aišku jau perrinkus B.Obamą antrai kadencijai.
Todėl nenuostabu, kad J.Kerry kalboje nuolat skambėjo žodis "Sirija", nors V.Putinas šio žodžio nepaminėjo nė karto. J.Kerry visiškai pakako to, kad Rusija sutiko su jo iniciatyva pamėginti susodinti prie derybų stalo konfrontuojančias šalis. To užteko, kad J.Kerry skelbtų apie savo misijos sėkmę. Bet tai - ir Rusijos sėkmė. V.Putinas ir užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas galėjo nieko net nesakydami rodyti pasauliui: "Matote? Be mūsų niekas niekur nebus išspręsta."
O kaipgi Sirija?
Tačiau pasiektas susitarimas sunkiai įgyvendinamas. Jau pasirodė neįvardytų Rusijos diplomatų komentarų, kad įgyvendinti susitarimą per numatytą laikotarpį tikrai nepavyks - kol kas niekas neturi žalio supratimo, kaip susodinti prie vieno stalo Basharą al Assadą ir sukilėlius. Matyt, sirams dar teks pakariauti, kol Vašingtonas ir Maskva sugalvos ką nors konkretaus. O tai, kad Maskva patvirtino užbaigsianti priešlėktuvinės gynybos kompleksų tiekimo sutartį, vargiai paskatins geriau apsiginklavusį režimą veltis į kokias nors derybas. Ginkluotas rusiškais S-300 kompleksais B.al Assadas galės pamiršti tokius nemalonius dalykus kaip tarptautinė oro erdvės kontrolė, neskraidymo zonos ir netgi blogiausią variantą - užsienio valstybių aviacijos smūgius.
Atšilimo belaukiant
Apie Siriją kalbėjo ir Sočyje viešėjęs britų premjeras Davidas Cameronas. Susitikęs su V.Putinu jis taip pat nelietė nemalonių temų, nors dar neseniai iš D.Camerono lūpų skambėjo žodžiai: "Sirijos žmonių kraujo yra ant Rusijos ir Kinijos rankų." Šį kartą D.Cameronas net pasiūlė pagalbą užtikrinant Sočio olimpiados saugumą.
Per J.Kerry vizitą dar buvo sutarta ne tik derėtis dėl Sirijos. Baigiami rengti dokumentai, kurie guls ant stalo, kai V.Putinas ir B.Obama atvyks į G8 viršūnių susitikimą Šiaurės Airijoje. Siūlomos 5 temos: dėl pasitikėjimo kibernetinėje erdvėje, bendradarbiavimo neplatinant masinio naikinimo ginklo (MNG), kovos su terorizmu, ekonominių ryšių stiprinimo ir tarpžinybinių kontaktų. Vertinti šiuos dokumentus reikėtų atsargiai, nes beveik nė vienoje iš minėtų sričių nieko nepasiekta. Tik dėl MNG temos galėtų sutarti ir vilkas su kiškiu.
Vašingtonas ir Londonas ištiesė Maskvai taikos pypkę taip paglostydami jos labai vertinamą didžiavalstybinę savimeilę. Dabartinis JAV ir Jungtinės Karalystės tonas leidžia spėti, kad bent jau artimiausiu metu Rusijai kritikos nebus skirta. Žinoma, jei neatsiras naujų nesutarimų.
Komentarų nėra:
Rašyti komentarą