Gyvas Rusijos agresijos liudijimas: 30 tūkst. gruzinų laukia dienos, kai galės grįžti namo
2017-01-10 "Lietuvos žinios"
Trisdešimt tūkstančių. Tiek gruzinų, išvytų iš savo namų, savo šalyje, per Rusijos invaziją 2008 m., vis dar „laikinai“ gyvena jiems pastatytose gyvenvietėse. Besilankydami vienoje didžiausių – Cerovani – nei sykio neišgirdome abejonės, kad vieną dieną jie grįš ir atstatys okupantų sugriautus namus.
8 metus besitęsiantis laikinumas
Cerovani gyvenvietė išsiskiria vietovės panoramoje. Artėjant prie jos gali pamanyti, kad tai dar vienas iš daugybės Gruzijos slėniuose išbarstytų kaimelių, tačiau netrukus pastebi, kad gyvenvietė pastatyta pagal labai aiškų geometrinį planą ir nuo netoliese regimo kaimo skiriasi tuo, kad visi namai vienodi. Cerovani įkurta 2008 m., nepraėjus nei pusmečiui nuo Rusijos agresijos.
Nors oficialiai tokios gyvenvietės vadinamos laikinomis, daugiau nei 10 tūkst. žmonių čia gyvena jau 8 metus. Visai šalia – okupacijos linija ir spygliuotos vielos užtvaros. Namai atrodo pasiekiami ranka, tačiau jau yra visai kitoje valstybėje. Iš tiesų, jų net nebėra. Pasak pačių Cerovani gyventojų, kai kurie iš jų patys stebėjo, kaip jų namus ir sodus okupantai sulygino su žeme.
Dauguma Cerovani gyventojų – pabėgėliai iš trijų savivaldybių Cchinvalio slėnyje. Kuomet, vejamiems okupantų, jiems teko bėgti iš namų, Gruzijos valdžia suskubo statyti, kaip tuo metu atrodė, laikinas gyvenvietes pabėgėliams priglausti. Pustrečio tūkstančio vieno aukšto namelių (po vieną kiekvienai pabėgėlių šeimai) pastatyti skubotai, ne itin kokybiškai, bet Cerovani pabėgėliai nesiskundžia: svarbiausia, kad prieglobstis tuo metu buvo suteiktas greitai.
Praėjus 8 metams, Cerovani įgijo bet kuriai gyvenvietei būdingų bruožų. Vieni namai nušiuro, kiti – atvirkščiai – gerai prižiūrėti, apsodinti gėlėmis, o kur ne kur mažyčiame kiemelyje galima pamatyti ir vaismedį. Žmonės gyvena, kaip ir bet kur kitur, vieni prakunta, kiti – prasčiau ūkį tvarkosi. Kai kurie ir nedidukus priestatus pasistatę, o šeimoms gausėjant, perkasi sklypus šalia gyvenvietės ir stato naujus namelius.
Yra ir bendruomeninių pastatų – mokykla, vaikų darželis, nedidukas laisvalaikio centras ir sporto salė. Gyvenvietės centre yra parduotuvė ir pora kavinių. Tiesa, jei ne iškabos, jas būtų sunku atskirti nuo gyvenamųjų pastatų.
Dauguma pabėgėlių dirba. Tuo taip pat pasirūpino vyriausybė. Apie 90 proc. Cerovani vyrų tarnauja kariuomenėje, policijoje arba kitose tarnybose. Pabėgėliams tai didžiulė paspirtis, nes kareivio ar policininko alga Gruzijos standartais yra labai padori ir tokia tarnyba laikoma itin geidžiama. Be to, dauguma Cerovani vyrų tarnauja visai netoli nuo gyvenvietės.
Pirmaisiais tremties mėnesiais pabėgėliams nemokamai tiektos dujos. Už prarastą nekilnojamąjį turtą valstybė išmokėjo po 10 tūkst. dolerių kompensacijas. Kaip sakė patys pabėgėliai, pamiršti jie nebuvo.
Liko tik pelenai
Nemaža dalis Cerovani gyvenančių gruzinų – buvę ūkininkai. Giria save ir kaimynus, kad yra darbštūs žmonės ir su pasididžiavimu rodo mažyčius daržus. Tuo pat metu liūdnai ima pasakoti apie tai, kokius klestinčius sodus prižiūrėjo, kaip sėkmingai prekiavo savo rankomis užaugintais vaisiais ir daržovėmis. „Dėkui vyriausybei, kad pastatė mano šeimai šį namelį, bet juk namie turėjau trigubai didesnį. Turėjau žemės sklypą. Kas man tai sugrąžins?“, – sakė vienas pabėgėlis, rodydamas namą, kuriame jo šeima gyvena šiandien. Ir taip kiekvieną sykį, kai vietos gyventojas rodo į kažką, kuo džiaugiasi, ar net didžiuojasi... paskutiniai žodžiai visada būna: „Visgi ne taip, kaip namie buvo.“
Namai – labai svarbus žodis Cerovani gyventojams. Į jį jie sudeda daug daugiau prasmės, nei jų likimo nepatyręs žmogus. Namai jiems – viską apimanti sąvoka, simbolizuojanti tuo pat metu ir praradimo nuoskaudą, ir viltį. Nei vienas kalbintas žmogus neleidžia sau suabejoti, ar galės kada nors sugrįžti. „Žinoma, kad grįšime namo“, – kartoja visi.
Iki namų – maždaug 100 kilometrų. Yra ir arčiau okupacijos linijos įkurtų gyvenviečių (iš viso jų – 22). Kuo arčiau – tuo skaudžiau. Namai atrodo liko visai čia pat, bet nepasiekiami. Nuo namų skiria rusų kareivių užtvaros, arba kaip sako patys cerovaniečiai: „Pasienis, na žinai, tas... netikras.“
Žaizdą drasko ir prisiminimai apie tai, kaip okupantai griovė gruzinų sodybas, kirto sodus. „Nieko ten neliko. Pelenai“, – sakė vienas pabėgėlis. Į išvarytų gruzinų vietą niekas neatsikraustė, apleistuose namuose neapsigyveno ir žemės dirbti nesiėmė. Nėra kam tai daryti. Daugelis Pietų Osetijos gyventojų patys išvyko ieškoti geresnio gyvenimo Rusijoje, ar kitose šalyse. 2008 m. įsiveržę okupantai nesistengė išsaugoti užgrobtų namų. Išplėšę, ką galėję, viską buldozeriais sulygino su žeme. Iškasė pamatus ir su šaknimis išrovė dešimtmečiais augintus vaismedžius. Taip, kad net pėdsako neliktų, jog tose vietose būta gruzinų kaimų.
Plėšti, beje, būta ko. Pasiturintys gruzinų ūkininkai, net ir kylant įtampai pasienyje, netikėjo, kad kils karas. Tačiau pasipylė bombos ir artilerijos sviediniai. Tuos, kas nepabėgo patys, išvijo „valymo“ būriai. Įsiveržus Rusijos pajėgoms, dauguma gruzinų bėgo nesuspėję pasiimti jokių daiktų. Okupantai ne tik budriai prižiūrėjo, kad kas nors nebandytų bėgti nuosavu automobiliu, bet ir batų apsiauti ne visiems leido. Kai kurie žmonės nuo jų bėgo avėdami šlepetėmis tiesiogine prasme.
„Nepriklausome JŲ pasauliui“
Namai ir užgyventas turtas virto pelenais, bet viltis nesunaikinama. Tai – didžiausia gruzinų pabėgėlių stiprybė. Nepaisant juos ištikusių negandų ir ne itin patogaus gyvenimo šiandien, visi sutikti pabėgėliai be menkiausios abejonės kalbėjo ne tik apie tai, kad vieną dieną grįš ir atstatys sugriautus namus, bet ir tai, kad Gruzija be jokios abejonės taps pilnaverte Europos šalimi.
Vienišas pensininkas, pasikvietęs mus užeiti į jo namus, veik filosofiškai giliai mums paaiškino, kokią jis mato savo šalies ateitį: „Tie, kurie dabar įsikūrė mūsų žemėje ir atsitvėrė spygliuotom vielom, gyvena kitame pasaulyje. Mes JŲ pasauliui niekada nepriklausėme ir niekada nepriklausysime. Klausiate, ar noriu, kad Gruzija būtų ES nare? Žinoma! Ne todėl, kad tikėčiau jog dėl to staiga praturtėtume ir užgyventume lyg ponai. Todėl, kad esame šioje pasaulio pusėje, esame dalis šios civilizacijos. Ir mums nereikia nieko iš to kito pasaulio, kuris „kuriamas anapus užtvarų.“
Komentarų nėra:
Rašyti komentarą