Auklėti reikia ne europiečius, o XI a. gyvenančius bepročius
2015-12-18 "Lietuvos žinios"
Kai šią savaitę į Lietuvą atvyko pirmoji irakiečių pabėgėlių šeima, nustebino masinė reakcija socialiniuose tinkluose. Nustebino ne tai, kad daugybė žmonių reiškė nuomonę, o tai, kad beveik visi, atrodo, pasidalijo į dvi nesutaikomas ir itin radikaliai nusiteikusias grupes, viena kitai liejančias sarkazmo srautus.
Abi šalys laikėsi kardinaliai priešingų nuostatų, net nemėgindamos pasitelkti vieną kitą racionalesnį argumentą. Vieni pranašavo įsibrovėlių apokalipsės pradžią, kiti su nepaaiškinama piktdžiuga liejo mintis apie tai, kad jauna pabėgėlių šeima „nesusisprogdino“ vos atvykusi į mūsų kraštą ir tuo kažkaip nuvylė pabėgėlių priėmimo priešininkus. Netrukus abi grupės ėmė aiškiai koncentruotis į skambų, bet gana beprasmį aspektą: ar pabėgėliai – teroristai? Ponai, ar jūs patys suprantate tokio ginčo absurdiškumą? Ar gali tarp pabėgėlių įsipainioti džihadistų? Žinoma, kad taip. Greičiausiai jie tai daro jau kurį laiką. Ar sustabdžius pabėgėlių srautą bus užkirstas kelias džihadistams į Europą? Žinoma, kad ne. Paryžiaus išpuolis parodė, kad „Islamo valstybė“ Europoje jau turi savo tinklą. Jų įsiskverbimas į Senąjį žemyną jau pražiopsotas. Visai tikėtina, kad sunaikinus kalifatą Sirijoje ir Irake ši grupuotė sėkmingai pasitrauks į pogrindį ir planuos naujus teroro aktus ne iš urvų Afganistane ar dykumų stovyklų Irake, o iš Paryžiaus, Londono, Briuselio ir kitų Europos didmiesčių. Kodėl būtent iš ten? Nes ten yra gausios išeivių iš Artimųjų Rytų ir Šiaurės Afrikos bendruomenės, kuriose tikrai atsiras norinčiųjų priglausti kalifato valdinius.
Tikiu, kad daugiakultūriškumo gerbėjams šis teiginys labai nepatinka, bet, ponai, su visa pagarba, tai – faktas. Paprasčiausiai atsakykite sau į kelis klausimus. Kuriose šalyse rengti ir vykdyti pastarojo dešimtmečio didžiausi teroro išpuoliai? Iš kurių Europos valstybių kariauti į Siriją vyksta daugiausia savanorių? Kokių bendruomenių rajonuose po teroro išpuolių paprastai vykdomos teroristų gaudynės?
Neskubėkite kaltinti manęs aklu nusistatymu prieš islamą. Turiu draugų musulmonų, ir tai išsilavinę, kultūringi žmonės, puikiai integravęsi į europietišką visuomenę. Būdamas Vokietijoje beveik visada lankausi turkiškose užkandinėse ir restoranuose, nes ten ne tik pigu ir skanu, bet ir visada švaru bei labai mandagiai aptarnaujama. O štai viešėdamas Prancūzijoje galiu „pasidžiaugti“ tik tokiu potyriu, kai kartu keliaujančias lietuvaites arabų kvartale apmėtė šiukšlėmis vien už tai, kad jos drįso ten įkelti koją. Beje, tai darė ne koks pamišęs barzdotas radikalas, o moterys ir vaikai, kitaip tariant, vietos bendruomenė.
Tokių bendruomenių Europoje yra daug, jų daugėja ir jos keičia Europą. Ne praturtina ar paįvairina, o tiesiog keičia. Ar į gera, ar į bloga – spręsti jums patiems. Užduosiu dar vieną klausimą: kodėl maždaug dešimtadalis Prancūzijos arabų balsuoja už Marine Le Pen vadovaujamą „Nacionalinį frontą“? Keista? Ne, nė kiek. Tai – arabai, kurie nori gyventi Prancūzijoje, o ne „mažajame Alžyre“, „mažojoje Palestinoje“ ar kokiame nors kitokiame anklave, kurį sėkmingai sukuria jų tautiečiai. Patinka tai europiečiams, ar ne, didelė dalis atvykėlių neįsilieja į vietos visuomenę, o sukuria Europoje nedideles savo kraštų kopijas. Tik socialinę paramą gauna didesnę.
Grįžtant prie terorizmo temos reikia pabrėžti, kad pabėgėlių srauto sustabdymas iš tiesų nėra panacėja nuo džihadistų. Šie ir anksčiau sėkmingai patekdavo į Europą. Pabėgėlių srautą reikia stabdyti ne tam, kad apsigintume nuo terorizmo, o tam, kad išvengtume milžiniškų ekonominių ir socialinių problemų, kurios neišvengiamai kils dėl to, kad Europa nepasirengusi priimti šio srauto. Tūkstantis pabėgėlių nesukels katastrofos ir Lietuvoje. Bet būkime atviri patys sau: nei Lietuva, kaip valstybė, nei jos gyventojai, kaip visuomenė, visiškai nesupranta, kaip integruoti atvykstančius migrantus.
Ar tai – mūsų visuomenės problema? Vargu bau. Nemanau, kad problemą galima išspręsti „šviečiant“ lietuvius ir kitus europiečius. Gal reikėtų dėti pastangas ir skirti lėšų šviesti visuomenes tų valstybių, kuriose tūkstančius žmonių, tarsi dabar būtų koks XI amžius, pavyksta įtikinti pradėti „šventuosius“ karus, siekti gerovės niokojant neįkainojamas senovės vertybes ir pjaustant galvas „netikėliams“. Kol tose valstybėse bus gajus toks mąstymas, nesibaigs nei pabėgėlių srautai, nei karai, nei vis naujų teroristinių grupuočių formavimasis. Ir, deja, nepadės joks, net ir pats tolerantiškiausias daugiakultūriškumas.
Komentarų nėra:
Rašyti komentarą